1
Biologinis laikrodis kaip veikia

Kaip veikia biologinis laikrodis?

Suprasdami mechanizmą, per kurį veikia mūsų organizmas, gali padėti mums turėti geresnę sveikatą. Šviesos ir tamsos ciklų kaita apibrėžia pagrindinį mūsų kūno biologinį ritmą. Rytas – pabudimo būsena, kai esame aktyvūs, pasikeičia vakarą – miegojimo būsena, kai mūsų kūnas palaipsniui pasineria į naktį.

Bioritmas – biologinis mūsų organizmo laikrodis, turintis 24 valandų cikliškumą.

Hormonas, kuris siunčia signalą mūsų organizmui eiti miegoti, vadinamas melatoninu ir gaminamas vakaro valandomis. Biologinis laikrodis taip pat kontroliuoja hormonų sekreciją, reguliuoja kūno temperatūrą ir kraujospūdį, veikia mūsų nuotaiką, taip pat slopina apetitą įvairiai. Visa tai turi didelį poveikį vidaus organų veiklai.

Bioritmas ir jo įtaka vidaus organams

Kiekvienas mūsų kūno organas turi tam skirtą maždaug 2 valandų laiką per parą, kurio metu jis veikia efektyviausiai. Jei sergate liga, susijusia su atskiru organu, atitinkami simptomai labiausiai pastebimi tokio organo piko metu. Tai paaiškina, kodėl dauguma širdies priepuolių įvyksta prieš vidurdienį, nes širdis tuo metu yra aktyviausia. Panašiai žmonės, turintys tulžies pūslės problemų, jaučia simptomus maždaug vidurnaktį, kai šio organo veikla yra didžiausia.

Tikėtina pastebėjote, kad net įprastas gripas ar peršalimas skirtingais paros laikais pasireiškia skirtingai. Šį skirtumą galima paaiškinti biologinio laikrodžio mechanizmu.

Pažvelkime atidžiau į atskirų organų piko valandas, kad neišsekintume jų, kai jie turėtų ilsėtis. Mūsų kūnas už tai bus dėkingas.

21.00–23.00 valanda – energijos kaupimo metas, pasiruošimas miegui

Skrandis nustoja išskirti skrandžio sultis, todėl viskas, ką šiuo metu valgote, bus virškinama ryte.

Laikas nuo 21:00 gali būti vadinamas “studento valanda”, nes esame įžvalgesni ir mūsų atmintis gali ilgiau saugoti įgytas žinias. Nuo 22:00 prasideda gilaus miego fazė. Labai svarbu, kad vaikai šiuo metu eitų miegoti, nes jų organizmas gamina daugumą augimo hormonų. Prasideda ląstelių atkūrimas.

23.00–1.00 valanda – tulžies pūslės aktyvumo metas

Maždaug po valandos miego jūs pradedate pereiti į pirmąją sapnavimo fazę. Tačiau, jei vakarienei valgėte daug, tulžies pūslė arba neleis užmigti, arba galite pabusti nuo stipraus skrandžio skausmo. Maždaug vidurnaktį mūsų kūnas nustoja gaminti skausmą blokuojančius hormonus. Jei turite kokių nors problemų ar skausmų, tai pajusite intensyviau. Tulžies pūslės problemas turintys paprastai patiria savijautos pablogėjimą, galbūt net traukulius.

Šiuo metu susilpnėja protiniai gebėjimai, tampa sunkiau sutelkti dėmesį, todėl iš mokslų tokiomis valandomis daug naudos nebus. Darbas naktinėse pamainose itin pavojingas žmonėms, turintiems bėdų dėl tulžies pūslės ir kepenų, nes abu šie organai praranda gamtos jiems skirtą laiką atsipalaiduoti ir dėl to patiria dar didesnius krūvius.

1.00–3.00 valanda – kepenų aktyvumo metas

Šiuo metu kepenų funkcija yra didžiausia – jos pašalina riebalus iš kraujotakos ir išskiria nuodingas medžiagas. Kitos mūsų organizmo funkcijos yra slopinamos, smegenų maitinimas deguonimi yra žemiausiame lygyje.

Jei turite tulžies pūslės problemų, gali pasireikšti susiję simptomai, nes kepenys ir tulžies pūslė yra “kaip pora”.

Šiuo metu neturėtumėte gerti alkoholio ar kavos, rūkyti ar valgyti riebaus maisto. Kepenys atsigauna ir valo organizmą tik naktinio miego metu.

Tokiu metu žmogaus darbingumas yra minimalus, nusilpsta rega, tampa sudėtingiau atskirti spalvas. Todėl nuo 2 iki 4 valandos ryto nederėtų sėstis prie automobilio vairo.


2-ą valandą mūsų kūnas tampa ypač jautrus šalčiui. Jeigu tokiu metu dar nemiegate, užplūsta slegianti nuotaika, o 3 valandą dvasinė būsena pasiekia žemiausią tašką. Žmonės, linkę į depresiją, dažnai tokiu laiku nubunda kamuojami blogos nuotaikos.

Nuo 1 iki 5 valandos nikotinas ir alkoholis ypač žalingi organizmui.

3.00–5.00 valanda – plaučių aktyvumo metas

Kai plaučiai yra aktyvioje fazėje, rūkaliai ar astma sergantys pacientai linkę pabusti. Nuolatinis rinitas, bronchitas ar kvėpavimo sistemos uždegimas šiuo metu apsunkina kvėpavimą. Tuo metu mes linkę jausti baimę ir nerimą, todėl ši dienos dalis yra labai pavojinga žmonėms, kenčiantiems nuo depresijos.

Apie 4 valandą ryto susidaro melatonino pikas, kraujospūdis krinta, o širdies plakimas sulėtėja.

5.00–7.00 valanda – storojo žarnyno aktyvumo metas

Tie, kurie šiuo metu įpratę pabusti, paprastai į dienos aktyvų ritmą įeina daug sklandžiau. Ryte turėtumėte atsipalaiduoti ir vengti streso bei įtampos. Ypač širdies ligomis sergantys pacientai turėtų lėtai įsitraukti į kasdienybę, nes ryto valandomis jie gali būti labiau linkę į širdies sutrikimus.

Gerkite pakankamai skysčių, geriausia arbatą ir venkite šaltų gėrimų. Šiuo paros metu rekomenduojama tuštintis.

Naudinga palaikyti sklandų storojo žarnyno darbą išgeriant stiklinę kambario temperatūros vandens arba suvalgius kelis džiovintus vaisius.
Sveiki žmonės gali gauti daug naudos iš rytinės mankštos.

Artėjant 7 valandai širdies susitraukimų dažnis pradeda kilti ir padidėja hormonų, įskaitant testosteroną, sekrecija. Šio vyriško hormono koncentracija kraujyje yra 40% didesnė nei vidurnaktį, o tai paaiškina, kodėl vyrai mėgsta rytinį seksą.

7.00–9.00 valanda – skrandžio aktyvumo metas

Rytą dera pradėti pusryčiais, kuriems tiks visų įmanomų rūšių košės, taip pat patiekalai iš vaisių ir daržovių. O štai riebaus, kaloringo maisto derėtų atsisakyti. Mat rytais apykaitos procesai audiniuose būna sulėtėję – dėl tos pačios priežasties veidas gali būti paburkęs, patinęs (šio nemalonaus simptomo galima atsikratyti lengvu masažu).
Tokiomis valandomis reikėtų vengti fizinių krūvių, nes šiuo paros metu širdies smūgio tikimybė būna 70 procentų didesnė.
Rytinė cigaretė susiaurina kraujagysles labiau nei bet kuriuo kitu paros metu.

Kūnas turi būti šiltas ryte, todėl turėtumėte vengti šalto dušo. Per šias dvi valandas virškinimo organai yra pačiame įkarštyje ir tai yra geriausias laikas pusryčiams. Suteikite savo kūnui visus vitaminus, mineralus ir maistines medžiagas. Išnaudokite visas galimybes.

9.00–11.00 valanda – blužnies ir kasos aktyvumo metas

Kūnas šiuo metu efektyviai virškina cukrų, todėl drąsiai mėgaukitės daugybe vaisių ar medaus. Vis dėlto turėtumėte vengti alkoholio. Prieš vidurdienį esame aktyviausi, mūsų protinė veikla pagreitėja ir mūsų psichika pasiekia maksimalų lygį. Aktyvuojasi medžiagų apykaita ir apsauginės odos funkcijos, todėl naudingos kosmetinės procedūros, skirtos odai drėkinti. Tačiau, jei įmanoma, venkime per didelio fizinio aktyvumo.

Apie 10 valandą yra geriausias laikas mokytis, o apie 11 valandą mūsų protinė veikla yra didžiausia. Visas jūsų kūnas ir protas yra aukščiausios formos, todėl šis laiko langas yra tinkamiausias svarbiems sprendimams priimti.

Kraujo spaudimas padidėja prieš vidurdienį, po pietų jis šiek tiek nukrenta ir vėl pradeda kilti link vakaro. Štai kodėl mes esame aktyviausi ryte.

Aktyvi blužnies – naujų kraujo kūnelių gamyba – šiuo paros metu padeda organizmui kovoti su infekcijomis.

11.00–13.00 valanda – širdies aktyvumo metas

Mes neturėtume pernelyg įtempti savo organizmo, valgydami sunkius patiekalus tuo metu, kai mūsų širdis yra aktyviausia. Tai yra ne piko dienos laikas, todėl turėtumėte būti atsargūs dėl galimų sužalojimų ar nelaimingų atsitikimų. Trumpas pasivaikščiojimas ar miegas gali mums padėti.

Ypač karštomis vasaros dienomis širdies ligomis sergantys pacientai gali jaustis žymiai blogiau. Suteikite savo kūnui bent šiek tiek poilsio.

Šiuo paros laiku pasistenkite nenuvarginti organizmo fiziniais krūviais.
Smegenų darbas labai produktyvus – tai geriausias metas atsakingiems sprendimams priimti, intelektualiai veiklai, dalykinėms deryboms.

13.00–15.00 valanda – plonojo žarnyno aktyvumo metas

Širdies veikla ir medžiagų apykaitos procesai sulėtėja, organizmo apsauginės funkcijos susilpnėja. Aktyviai dirba tik plonasis žarnynas, maisto virškinimo procese patiriantis pagrindinį krūvį. Tai geriausias metas pietums, nes itin sėkmingai virškinamas ir pasisavinamas baltyminis maistas.


Popietinį nuovargį ir tingulį įveikti padės 15–20 minučių poilsis arba pogulis. Bet jis neturėtų užsitęsti ilgiau kaip pusvalandį, antraip efektas bus priešingas.


Šiomis valandomis žmogaus kūno statinis krūvis būna itin mažas, todėl lengva atlikti bet kokias manipuliacijas su plaukais – vadinasi, idealus laikas apsilankyti pas kirpėją arba moterims pabandyti pačioms susikurti sudėtingą šukuoseną.


Aktyvuojasi pojūčių organai, užuojautos jausmas, supratingumas. Paaštrėja rega ir klausa.

15.00–17.00 valanda – šlapimo pūslės aktyvumo metas

15 val. šalinimo sistemos organai ir detoksikacijos procesai yra labai stiprūs. Patartina gerti daug skysčių, ypač žolelių arbatos. Šios popietės laikas tinka sportinei veiklai. Mes galime geriau išspręsti sudėtingas užduotis ar sudaryti veiksmų planus. Gerai veikia ilgalaikė atmintis: nesunku prisiminti seniai pamirštus įvykius arba įsiminti reikiamą informaciją.

Virškinimo sistema yra pasirengusi apdoroti maistą. Apie 16 valandą yra tinkamas laikas papildyti organizmą vitaminus ir mineralus – šiuo metu mūsų imuninė sistema bunda.

16 valandą nepakenks suvalgyti šį tą saldaus – būtent šiuo paros metu kasa gamina daugiausia insulino, mažinančio cukraus kiekį organizme.

Geriausiai atauga plaukai ir nagai.

Fiziniai krūviai ir mankšta būna itin veiksmingi – sportininkai tokiu paros metu gali pasiekti puikių rezultatų.

17–19 valanda – inkstų aktyvumo metas

17 valanda yra geriausias laikas treniruotei ar kitai fizinei veiklai. Inkstai dirba aktyviai, todėl stenkitės vengti visko, kas jiems kenkia – riebalų, cukraus, druskos, alkoholio, šalčio ir streso.

Priešingai, apie 18 valandą kūno temperatūra mažėja, organizmas nusiramina ir fizinis aktyvumas mažėja. Idealus laikas vakarienei. Tai laikas paskutiniam dienos valgymui, tačiau venkite saldaus maisto ir kavos.


Oda gerai reaguoja į kosmetines procedūras: tai kaukių, veido valymo, odos išlyginimo metas, nes viskas, ką šiomis valandomis užtepsite ant odos, duos naudos.

18 valandą kepenys pakenčiamai toleruoja alkoholį.

19–21 valanda – kraujotakos aktyvumo metas

Šiuo metu mes esame labai jautrūs ir mūsų organizmas grįžta į ankstesnę formą, jūsų refleksai veikia labai gerai. Nepaisant to, galime patirti psichinį nuovargį ir nervingumą. Kraujospūdis pakyla ir galvos skausmas pasireiškia gana dažnai. Mūsų oda paprastai būna mažiau pralaidi, todėl labiausiai tinka medicininius tepalus tepti ant skaudančių dalių.

Po 19 valandos geriau mažiau gerti – ypač prieš miegą. Itin kenksminga kakava ir pienas: šie gėrimai padaro daugiau žalos negu naudos, nes inkstai tiesiog nebespėja jų perdirbti.

Po 20 valandos organizmas praktiškai nebegamina virškinimo fermentų, todėl sunkus maistas nevirškinamas – jis pragulės skrandyje visą naktį. Dėl to būtų naudinga suvalgyti šiek tiek vaisių.


Tokiu paros metu daugeliui vaikų geriausiai sekasi ruošti pamokas – net atsiranda susidomėjimas mokslais. Tai visai normalu ir susiję su suaktyvėjančia kraujotaka.


Šiomis valandomis mes galvojame apie viską, išskyrus miegą. Optimalus laikas masažui. 20 valandą geriau nesisverti, jei nenorite be reikalo susikrimsti, nes kaip tik tuo metu svarstyklės rodys didžiausią svorį. Nuo šio meto iki pat ryto neturėtumėte surūkyti nė vienos cigaretės – organizmui nepaprastai sudėtinga naktį skaidyti nikotino nuodus.

Svarbu

Mūsų biologinis laikrodis nusistovėjęs per visą žmonijos gyvavimo istoriją. Žmogaus organizmas susidėliojo savo ritmą, kada geriausia įjungti maksimalias organo funkcijas. Mūsų organizmas suteikia daug naudingos informacijos. Svarbu klausyti ir pajusti siunčiamus signalus. Jaučiantis prastai ir nuolatos tam tikru laiku, galima įvertinti, koks organas siunčia įspėjamuosius signalus.1

Svarbu nepamiršti, kad kiekvieno sveikata – indivuali ir nėra visiems bendro recepto!

Taigi, jei norite sužinoti kokių maistinių medžiagų šiuo metu jūsų organizmui gali trūkti, sveikatos specialistai rekomenduoja gidą –  “Tavo diena”.

  • Laiku atkreiptike dėmesį į savijautos siunčiamus signalus
  • Papildykite organizmą natūraliais mineralais, vitaminais ir sveikatai reikalingomis maistinėmis medžiagomis.
  • Mėgaukites energija ir gera savijauta kasdiena!

Susiję straipsniai:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos:

Gamintojai: