prostatos simptomai

Prostatos simptomai, kaip atpažinti ir palaikyti vyrų sveikatą?

Dauguma vyrų, pajutę prostatos pakitimus arba besilankančių profilaktiškai pasitikrinti, pateikia klausimą urologui: kaip gyventi ir ką vartoti, kad būtų išvengta problemų su vyrų vidinėmis lytinėmis liaukomis. Prostatos simptomai turi būti stebimi. Prostatos sutrikimai gali stipriai paveikti jūsų gyvenimo būdą, lytinius santykius bei suvokimą kaip gyventi. Net menkiausias prostatos simptomas gali sukelti stresą bei verčia mąstyti apie tolimesnius šios problemos sprendimus.

prostata

Prostata : kas tai?

Prostata yra mažytė, kaštono dydžio, vidinė (nematoma) vyriška lytinė liauka, esanti prieš tiesiąją žarną, iš kurios išeina šlapimtakis, po šlapimo pūsle. Ji išskiria medžiagą, kuri plonina spermatozoidus ir sudaro palankią aplinką jų plitimui. Yra tam tikras barjeras, saugantis, kad į vyro sėklides, šlapimo pūslę, inkstus nepatektų infekcinis užkratas.

Pagrindinės prostatos ligos yra trys: prostatos uždegimas, gėrybinis prostatos padidėjimas ir prostatos vėžys. Šios trys prostatos ligos yra susijusios viena su kita. Tikimybę susirgti prostatos vėžiu arba gerybine prostatos hiperplazija gyvenime padidina nuolatinis prostatitas. Dažniausia jaunų žmonių prostatos liga yra lėtinis prostatitas.

prostata

Prostatos atsiradimo priežastys

Prostata gali atsirasti dėl daugelio priežasčių. Tačiau šios priežastys yra pagrindinės ir dažniausios :

 • Stresas
 • Rūkymas
 • Alkoholis
 • Vandens kiekis
 • Mityba Nereguliarus lytinis gyvenimas
 • Naktinis darbas
 • Fizinės veiklos nebuvimas

Prostatos uždegimas vyrams

Tai prostatos liaukos, esančios tiesiai po šlapimo pūsle, patinimas ir uždegimas. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, maždaug 10% visų vyrų visame pasaulyje serga prostatitu, todėl tai yra vienas skausmingiausių, bet taip pat labiausiai paplitusių vyrų ligų. Padėtį dar labiau pablogina tai, kad prostatitą labai sunku gydyti, o negydant gali išsivystyti onkologinė liga.

Prostatitasliaukos uždegimas

Blogėjant būklei, gali atsirasti abscesų, kurie išsivysto į uždegiminius židinius, o retais atvejais – gali susiformuoti akmenys. Klaidinga manyti, kad ši būklė tiesiog paveikia fizinę sveikatą; psichinė ir emocinė sveikata taip pat gali būti pažeista. Dėl to gali nukentėti santykiai su antrąja puse, šeimos stabilumas ir darbingumas. Gera naujiena yra tai, kad prostatitas gali būti lengvai išgydomas, jei jis pastebimas anksti.

Ūmaus arba lytinio prostatito ligos skirstymai

Ūmus prostatitas

Ūmų prostatitą gali sukelti lytinių santykių metu perduodami mikrobai. Tačiau dažniausiai jį sukelia šlapimo pūslės arba šlaplės infekcija. Kaip rizikos veiksnius galima įvardinti lytinių organų pažeidimus, šlapimo takų operacijas ir susilpnėjusią imuninę sistemą.

Lėtinis prostatitas

Ūminė šios ligos forma gali taip išsivystyti arba atsirasti dėl ankstesnės infekcijos. Todėl labai svarbu efektyviai ir greitai gydyti šlaplės uždegimą, kad būtų išvengta komplikacijų ir lėtinių ligų.

prostatos pavyzdys

Prostatos Simptomai

 • Tarpvietės skausmas;
 • Sėklidžių skausmas;
 • Skausmas ar diskomfortas ejakuliacijos metu;
 • Ankstyva ejakuliacija;
 • Kraujas spermoje.

Šioms ligoms gydyti rekomenduojama pacientus nukreipti pas urologą. Panašius simptomus dažniau sukelia gerybinė prostatos hiperplazija vyresnio amžiaus žmonėms, o jaunesniems – lėtinio prostatito požymiai.

Priežastys

Ūmus prostatitas

Įvairūs veiksniai, tokie kaip lytinių organų pažeidimai, susilpnėjęs imunitetas, infekcijos ar lytinių santykių metu patekę mikrobai, gali sukelti šio tipo prostatitą.

Be dažno šlapinimosi, ši būklė dažnai sukelia diskomfortą dubens srityje, karščiavimą ir šaltkrėtį. Taip pat reikia pabrėžti faktą, kad šio tipo prostatitas paprastai prasideda staiga ir netikėtai.

Lėtinis prostatitas

Lėtinis prostatitas gali būti ūmios šios ligos pasekmė kurį taip pat gali sukelti susilpnėjusi imuninė sistema. Šie papildomi kintamieji taip pat gali turėti įtakos lėtiniam prostatitui, nepaisant to, kad aukščiau nurodytos priežastys yra dažniausios: seksualinis gyvenimas; lytinių organų infekcijos; netinkama priverstinė padėtis; vibracija perduodama į dubens sritį. Taip pat svarbu akcentuoti, kad šios formos prostatitas yra skirstomas į:

 • lėtinį bakterinį prostatitą – sukelia Escherichia coli, Enterobacter, Pseudomonas, Neisseria gonorrhoeae, grybeliai ir t.t.
 • lėtinį nebakterinį prostatitą.

Besimptominis uždegiminis prostatitas

Kai yra infekcijos ar uždegimo požymių, bet pacientas neturi ryškių simptomų, tokių kaip diskomfortas, nustatomas šis prostatito tipas.

prostatos gydymas

Ar tai išgydoma?

Prostatos uždegimas yra išgydoma liga. Tačiau nelaukite, susisiekite su urologu, kai tik pastebėsite bet kurį iš aukščiau išvardytų simptomų. Svarbiausia nepamiršti, kad bus lengviau išgydyti, jei mažiau delsite ir greičiau apsilankysite pas gydytoją. Priklausomai nuo ligos gali būti vykdomi skirtingi gydymai :

 • Antibiotikais(paprastai trunka nuo 4 iki 12 savaičių)
 • Proteoliziniais fermentais
 • Jei pacientas skundžiasi seksualinėmis problemomis, psichoterapija gali tapti sudėtine gydymo dalimi
 • Gydymosi periodu svarbu laikytis normalaus miego, mitybos bei poilsio režimo; rekomenduotina karšto vandens vonia

Labai svarbu pabrėžti, kad yra įvairių šios ligos gydymo būdų, įskaitant daugiau nei 100 skirtingų vaistų rūšių ir kelios dešimtys skirtingų metodų.

Gėrybinis prostatos padidėjimas

Gerybinė prostatos hiperplazija – padidėjusi prostatos liauka

Ši liauka, paprastai žinoma kaip gerybinė prostatos hiperplazija, yra dažna vyresnio amžiaus vyrų problema. Nemalonūs šlapinimosi simptomai, pvz., šlapimo nutekėjimo blokavimas iš šlapimo pūslės, gali atsirasti dėl padidėjusios prostatos liaukos. Be to, tai gali sukelti inkstų, šlapimo takų ar šlapimo pūslės problemų.

Gėrybinės prostatos Simptomai

Žmonės su padidėjusia prostata gali patirti įvairaus intensyvumo simptomus, tačiau laikui bėgant simptomai dažnai pablogėja. Dažni simptomai yra šie :

 • Dažnas ar skubus poreikis šlapintis;
 • Padidėjęs šlapinimosi dažnis naktį (nikturija);
 • Sunku pradėti šlapintis;
 • Nesugebėjimas visiškai ištuštinti šlapimo pūslės.

Gėrybinės prostatos Priežastys

Galimos priežastys :

 • Šlapimo takų infekcija;
 • Prostatos uždegimas;
 • Šlaplės susiaurėjimas;
 • Šlapimo pūslės ar inkstų akmenys.

Žemiau šlapimo pūslės yra ta vieta, kur yra prostatos liauka. Prostatos šerdyje yra vamzdelis, kuris transportuoja šlapimą iš šlapimo pūslės į varpą. Padidėjus prostatai, sutrinka šlapimo nutekėjimas. Daugeliui vyrų prostata išsiplečia visam likusiam gyvenimui. Šis nuolatinis vystymasis padidina prostatą tiek, kad sukelia šlapimo takų problemas arba trukdo šlapimo nutekėjimui. Tačiau tai gali būti dėl lytinių hormonų pusiausvyros pokyčių vyrams senstant.

Ar gėrybinį prostatos padidėjimą gali išgydyti vaistai?

Vaistai padeda lengvų ar vidutinio sunkumo prostatos padidėjimo simptomų gydymui. 

Vaistų galimi variantai :

 • Alfa blokatoriai. Šie vaistai palengvina prostatos ir šlapimo pūslės raumenis, o tai palengvina šlapinimąsi. Vyrams, kurių prostata yra gana maža, alfa adrenoblokatoriai, tokie kaip alfuzozinas, doksazozinas, tamsulozinas ir silodozinas, paprastai pradeda veikti nedelsiant.
 • 5-alfa reduktazės inhibitoriai. Sustabdydami hormoninius pokyčius, dėl kurių padidėja prostata, šie vaistai sumažina prostatos dydį. Vaistai, tokie kaip finasteridas ir dutasteridas, veikia ne ilgiau kaip šešis mėnesius.
 • Kombinuota vaistų terapija. Gydytojas gali rekomenduoti vartoti alfa blokatorių ir 5-alfa reduktazės inhibitorių tuo pačiu metu, jei vienas iš vaistų nėra veiksmingas.
 • Tadalafilis. Dažnai vartojamas erekcijos disfunkcijai gydyti, taip pat gali gydyti prostatos padidėjimą.

Transuretralinė prostatos rezekcija

Perteklinį prostatos audinį – visą, išskyrus išorinį – pašalina gydytojas, įdėdamas prietaisą į šlaplę. TURP padeda greitai pašalinti simptomus, o daugelis vyrų iškart po operacijos patiria stipresnį šlapimą. Norint ištuštinti šlapimo pūslę po TURP, laikinai gali prireikti kateterio.

Transuretrinis prostatos pjūvis

Siekdamas palengvinti šlapimo nutekėjimą per šlaplę, chirurgas atlieka vieną ar du mažus įpjovimus prostatos liaukoje, kad šlapimas lengviau patektų per šlaplę. Jei turite nedidelę ar vidutiniškai padidėjusią prostatą, ši procedūra gali būti įmanoma, ypač jei turite sveikatos problemų, dėl kurių kiti gydymo būdai yra pernelyg pavojingi.

Lazerio terapija

Peraugęs prostatos audinys sunaikinamas lazeriu. Priešingai nei ambulatorinė chirurgija, gydymas lazeriu dažnai padeda greitai palengvinti simptomus ir turi mažesnę neigiamo poveikio riziką. Vyrai, kuriems dėl kraują skystinančių vaistų neturėtų daryti kitų prostatos operacijų, gali taikyti lazerio terapiją.

Atvira arba roboto pagalba atliekama prostatektomija

Norėdami patekti į prostatą ir pašalinti audinį, chirurgas padaro pjūvį apatinėje pilvo dalyje. Jei turite labai didelę prostatą, šlapimo pūslės pažeidimą ar kitų problemų, paprastai atliekama atvira prostatektomija. Operacija yra susijusi su didesne kraujo perpylimo rizika, todėl gali reikėti trumpai pagulėti ligoninėje.

prostatos simbolis

Prostatos vėžysklastinga liga

Prostatos padidėjimas gali susiaurinti šlaplę ir trukdyti reguliariai šlapintis. Vyresni nei 45 metų vyrai dažniausiai kenčia nuo šios ligos. Jeigu juo sirgo ar nuo vėžio mirė paciento tėvas arba broliai, yra šiek tiek didesnė tikimybė susirgti. Manoma, kad išoriniai faktoriai, tokie kaip mityba ar gyvenimo būdas, turi didesnę įtaką vėžio išsivystymui.

Kas yra prostatos vėžys?

Kai pakitusios priešinės liaukos ląstelės pradeda nekontroliuojamai dalytis ir kauptis į masę, vadinamą naviku, prostatos vėžys pradeda plisti. Jis gali būti gerybinis arba piktybinis.

Prostatos vėžio rūšys :

Vėžio rūšys, nustatomos pagal tai, iš kurių ląstelių ir audinių išsivystęs pirminis prostatos navikas:

 • Smulkialąstelinės karcinomos;
 • Neuroendokrininiai navikai;
 • Pereinamųjų ląstelių karcinomos;
 • Sarkomos.

Tokios ligos yra nedažnos. Prostatos adenokarcinoma yra beveik visiems vyrams, sergantiems prostatos vėžiu.

Prostatos vėžio Simptomai

Pirmieji prostatos vėžio požymiai :

 • Potencijos sumažėjimas
 • Dažnas šlapinimasis
 • Nemalonūs skausmai kirkšnyje ar apatinėje nugaros dalyje
 • Svorio netekimas
 • Jausmas, kad šlapimo pūslė pilnai neištuštėjo
 • Patinimas dubens srityje ar kojose
 • Kojų ar pėdų silpnumas ar tirpimas
 • Nuovargis

Teigiama, kad nors šie simptomai gali kelti nerimą, jie ne visada reiškia, kad sergate prostatos vėžiu.

Prostatos vėžio Priežastys

Ši liga ankstyvose stadijose gali nesukelti jokių požymių ar simptomų. Vėžiui labiau pažengus, gali atsirasti dėl gerybinės prostatos hiperplazijos, nesusijusios su vėžiu. Daugeliui vyrų senstant padidėja prostata. Vėžys dažniausiai atsiranda dėl vyresnio amžiaus, rasės, šeimos istorijos, rūkymo ir nutukimo.

Kaip dažnai vyrams reikėtų tikrintis prostatą?

Rekomenduojamas intervalas tarp apsilankymų pas urologą priklauso nuo nustatytų prostatos pakitimų, todėl kitas vizitas gali būti siūlomas po 1–8 metų.

Dažniausiai tai diagnozuojama vyresniems nei 50 metų vyrams. Kai vėžį dar galima efektyviai gydyti, ši onkologinė liga jokių simptomų nesukelia, todėl 40 metų sulaukusiems vyrams patartina, o 45-50 m sulaukusiems reikia reguliariai profilaktiškai tikrintis prostatą, kad prostatos auglius galima būtų aptikti kuo anksčiau.

Kada pradėti tikrintis, priklauso nuo esamų rizikos faktorių.

Kaip išgydyti prostatos vėžį?

Tai dažniausiai vyrams pasitaikanti prostatos liga, kuriai galimi keli prostatos gydymo būdai, kurie yra patvirtinti moksliškai :

 • Chirurginis gydymas;
 • Spindulinės terapijos gydymas;
 • Hormonų terapijos gydymas.

Šie gydymų metodai turi būti paskirti gydytojo.

Reikėtų pripažinti, kad prostatas yra mirtina liga, kurios vienas iš pagrindinių pavojų yra transformavimasis į prostatos vėžinį naviką. Ir galiausiai pacientas paprastai miršta dėl to. Nekontroliuojama ir negydoma liga kartais gali progresuoti itin greitai; jau po 1-2 metų, prostatas gali būti virtęs vėžiniu naviku.

Tačiau dabar vyrai turi unikalią galimybę visam laikui išgydyti šią ligą, ir be apsilankymo klinikoje.

2023 m. pasirodė revoliutinis vaistas, visiškai gydantis net lėtinį prostatitą ir greitai atkuriantis prostatos liaukos funkciją. Be to, jis labai padidina potenciją ir lytinio akto trukmę. Šio vaisto pavadinimas yra Uromexil Forte. Nepaisant to, kad prie jo kūrimo prisidėjo ir medicinos mokslininkai iš Vokietijos bei Prancūzijos, tai labai nebrangus lietuviškas medikamentas.

Remiantis skaičiavimais, šio vaisto veiksmingumas buvo 96,9%.

Todėl keli gyvenimo būdo pokyčiai ir vaistų naudojimai gali padėti išvengti prostatos ligų. Nors daugelis vyrų bijo šios ligos, ji dažnai yra veiksmingai valdoma. Svarbiausia yra – nesigėdyti ieškoti pagalbos.

Kaip sužinoti, kurie vitaminai, mineralai ar kiti papildai tinkamiausi šiuo metuIšbandyk nemokamą testą “Tavo diena” !  Kur sužinosi organizmo poreikius ir gausi asmeninę rekomendaciją!

Susiję straipsniai:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos:

Gamintojai: