Hormonų balansas

Hormonai: kas tai ir kaip jie susiję su jūsų asmenybe?

Ar žinojote, kad hormonai lemia, kaip jaučiatės ir kaip atrodote? Galbūt jums atrodo, kad šiandien jums tiesiog bloga nuotaika, tačiau tai gali būti ir kitos problemos rezultatas. Hormonai gali paveikti jūsų psichologinę ir fizinę savijauta.

Hormonų balanso nebuvimas gali stipriai paveikti jūsų gyvenimą. Net menkiausias hormonų disbalansas gali stipriai paveikti jūsų nuotaiką, galite tapti dirglesni, gali būti sunku mąstyti. Taigi turite galimybę išsiaiškinti, koks hormonas pas jus yra dominuojantis ir kokiam asmenybės tipui priklausote.

Hormonas – kas tai?

Kalbant apie šią temą pirmiausia yra svarbu žinoti kas yra hormonas. Hormonai yra tarsi jūsų organizmo cheminiai pasiuntiniai. Jie kraujotaka keliauja į audinius ar organus.

Hormonai veikia lėtai, per tam tikrą laiką ir daro įtaką daugeliui įvairių procesų, pavyzdžiui augimui ir vystymuisi.

Hormonai ir dauguma audinių (daugiausia liaukų), kurie juos gamina ir išskiria, sudaro endokrininę sistemą. Hormonai valdo daugybę įvairių organizmo procesų, įskaitant:

 • medžiagų apykaitą
 • kraujospūdžio ir cukraus kiekio kraujyje reguliavimą, skysčių (vandens) ir elektrolitų pusiausvyrą bei kūno temperatūrą
 • Augimą ir vystymąsį
 • Lytinę funkciją
 • Miego ir budrumo ciklą
 • Nuotaiką

Asmenybės tipas pagal hormonus

Pagal keturis hormonus yra sukurta teorija, kad tam tikro hormono perteklius gali formuoti žmogaus asmenybę. Šie hormonai yra stipriai susiję su žmogaus būdo bruožais ir gali stipriai formuoti mūsų išvaizdą ir mūsų charakterį.

Dažnu atveju pas žmogų gali dominuoti du hormonai. Pagal tai formuojasi žmonių tipai. Hormonai, pagal kuriuos žmonės skirstomi į tipus yra:

 • Dopaminas
 • Seratoninas
 • Estrogenas
 • Testosteronas

Susikaupimo hormonas – Dopaminas

Šis hormonas yra reikalingas daugeliui svarbių organizmo funkcijų, įskaitant judėjimą, atmintį, malonumą ir motyvaciją. Didelis arba mažas dopamino kiekis siejamas su keliomis psichikos sveikatos ir neurologinėmis ligomis.

Dopaminas yra svarbi mūsų unikalaus žmogaus gebėjimo mąstyti ir planuoti dalis. Jis padeda mums siekti, susikaupti ir rasti įdomių dalykų.

Žmonės kurie, turi daugiau dopanimo yra vadinami tyrinėtojais. Pasaulyje yra apie 26% tokių žmonių. Išvaizdos atžvilgiu šio tipo žmonės dažnai būna smulkaus sudėjimo, mažesnio ūgio, dažnai gana berniukiškos išvaizdos. Šie žmonės yra labai jūdrūs, negalintys nusėdėti vienoje vietoje.

Žmonės kurie priklauso šiam tipui turi greitą medžiagų apykaita. Šie žmonės mėgsta daug valgyti, tačiau išlieka liekni, kadangi gautą energiją jie labai greitai išeikvoja. Dažnai šie žmonės suserga sunkiomis ligomis, dažniausia onkologinėmis, kadangi nesuvokia sveikos mitybos vertės. Įprastai ligos būna dėl didelio patiriamo streso.

Charakterio atžvilgiu šio tipo žmonės yra linkę bendrauti su žmonėmis, kurie turi panašų dopamino kiekį. Kitų tipų žmonėms yra gana sunku susigyventi su šio tipo žmonių energija ir dinamika. Santykių atžvilgiu šie žmonės dažnai yra nepastovūs. Taip pat šie žmonės turi didelį poreikį naujovėms.

Besišypsanti moteris

Laimės hormonas – Seratoninas

Šis hormonas yra labiausiai žinomas. Jis yra asocijuojamas su atsipalaidavimu, miego kokybę ir ramybę. Dėl to šis hormonas dar vadinamas laimės hormonu. Moterų organizmai yra linkę gaminti mažesnį kiekį seratonino nei vyrų organizmai.

Antrasis žmonių tipas yra statytojai. Šis žmonių tipas yra linkęs ieškoti stabilumo ir laimės būsenos. Jie yra ramūs ir labai socialūs. Jie mėgsta faktus, teisingumą ir taisykles. Taip pat šio tipo žmonės yra linkę kurti dirbtinius ryšius su kitais ir juos palaikyti.

Išvaizdos atžvilgiu šie žmonės gali smarkiai skirtis. Jų sudėjimas gali būti įvairus. Tačiau pagrindiniai panašumai yra veido bruožuose. Stačiakampio formos veidas, galbūt šiek tiek panašesnis į kvadratą. Šių žmonių veidas labai retai bus apvalus.

Šio tipo žmonės yra labiau linkę sirgti depresija. Jei sugriūna jų turimą tvarka, jie tampa smarkiai išmušti iš pusiausvyros. Jie dažnai gali turėti paranojinių nukrypimų, nes gali per daug pasinerti į savo vidinio teisingumo poreikį. Lietuvoje daugiausia yra skaitytojų tipo žmonių.

“Moterų” hormonas

Šis hormonas yra susijęs su visomis organų sistemomis. Dažnai Estrogenas yra laikomas moterų hormonu, tačiau jis yra reikalingas ir vyrams, tačiau jiems yra reikalingas mažesnis kiekis. Vienas iš estrogeno trūkumo ženklų yra suprastėjusi atmintis, šis ženklas dažniausia pasireiškia moterims.

Kiti estrogenų sumažėjimo požymiai yra: suprastėjęs regėjimas, sunkiau susikoncentruoti, depresija, kaprizingumas.

Žmonės kuriuose dominuoja hormonas estrogenas yra vadinami derybininkais. Jei šis hormonas dominuoja vyro organizme jis bus labai empatiškas.

Taip pat šie žmonės turi puikią intuiciją bei yra labai lankstūs. Dažnos šio tipo savybės yra: puikus bendro vaizdo matymas, bei platus mąstymas.

Šie žmonės yra linkę matyti, tai ką nori matyti, bei ignoruoti, tai kas jų manymu yra nereikalinga. Dėl šios priežasties jie gali ilgą laiką nepastebėti savo sveikatos sutrikimų, nes viską vertins, kaip smulkmenas.

Vyruose dominuojantis hormonas

Testosteronas yra vienas iš pagrindinių organizme esančių androgenų. Androgenai – tai hormonų, susijusių su vyrų reprodukcija, rūšys. Šis hormonas prisideda prie lytinio potraukio, riebalų pasiskirstymo, raumenų jėgos, kaulų masės ir raudonųjų kraujo kūnelių gamybos tiek vyrams, tiek moterims.

Direktorių tipui priklauso mažiausias skaičius žmonių. Šiam tipui priklauso žmonės kurie turi testosterono perteklių. Šio hormono pertekliaus organizme požymiai yra: agresyvumas, konkurencingumas, aukštas cholesterolio lygis, aukštas kraujospūdis, diabetas, spuogai.

Dažnai tokie žmonės stengiasi per daug nesigilinti į kitų emocijas, bei nėra labai empatiški. Per daug testosterono turinčios moterys dažnai yra vadinamos beširdėmis. Tačiau kai pratrūksta, jos būna valdomos emocijų, bei tampa labai kerštingomis.

Testosterono trūkumas gali pasireikšti plaukų slinkimu, energijos stoka, raumenų masės mažėjimas, kaulų retėjimas, nuotaikų kaita. Yra keletas natūralių būdų būdų kaip padidinti testosterono kiekį organizme, pavyzdžiui valgyti daug baltymų arba gauti daug vitamino D.

Išvaizdos atžvilgiu šis tipas turi mažai panašumų. Dažniausiai juos vienija tvirtas kūno sudėjimas, tačiau jie gali būti ir liekti ir stambūs. Taip pat šio tipo žmonės gali sirgti dislekcija, įvairiomis autizmo formomis, taip pat gali mikčioti.

Mažiau žinomi hormonai

Yra nustatyta, kad žmogus turi daugiau nei 50 hormonų, tačiau mes žinome tik pačius populiariausius. Tačiau dėl tinkamos mūsų organizmo veiklos dirba jie visi. Vieni iš cukrų paverčia energija, o kiti reguliuoja kraujospūdį, tačiau visi yra vienodai svarbūs.

Cukrų reaguliuojantis hormonas – Insulinas

Dar vienas puikiai visiems pažįstamas hormonas yra Insulinas. Insulinas yra kasoje gaminamas hormonas. Jis atlieka daugybę funkcijų, tačiau pagrindinė jo pareiga – paversti gliukozę (cukrų), kurią gauname valgydami, į formą, kurią organizmas gali panaudoti energijai gauti.

Insulinas padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Kai organizmas negali tinkamai gaminti ar apdoroti insulino, gali atsirasti atsparumas insulinui, prediabetas arba diabetas.

Energijos hormonas – Kartizolis

Kortizolis yra steroidinis hormonas, kurį gamina antinksčiai. Jis atlieka daugybę funkcijų, kurios padeda palaikyti sveikatą ir energiją. Kortizolis padeda reguliuoti medžiagų apykaitą, reguliuoja kraujospūdį ir net formuoja atmintį.

Kartais kortizolis vadinamas streso hormonu, nes reaguodamas į stresą organizmas išskiria didesnį kortizolio kiekį. Per didelis kortizolio kiekis ilgą laiką gali sukelti hipertenziją, nerimą, miego sutrikimus ir autoimunines problemas. Per mažas kortizolio kiekis yra siejamas su žemu kraujospūdžiu, silpnumu ir nuovargiu.

“Kova arba bėgimas” hormonas – Adrenalinas

Adrenalinas, kaip ir kortizolis, vadinamas streso hormonu. Jis gaminamas antinksčiuose ir kai kuriose centrinės nervų sistemos ląstelėse. Pagrindinė adrenalino funkcija – paruošti organizmą reakcijai “kova arba bėgimas” ir leidžia greitai priimti sprendimus pavojingose ar stresinėse situacijose.

Per didelis adrenalino kiekis ilgą laiką gali sukelti aukštą kraujospūdį, greitą širdies plakimą, nerimą, širdies plakimą, dirglumą ir galvos svaigimą.

Hormonų balansas

Hormonai yra linkę veikti kartu įvairiausiais būdais. Tai reiškia, kad hormonų balanso išlaikymas mūsų organizmui yra labai svarbus. Sutrikus vienam iš hormonų, tai gali paveikti visi kiti. Todėl labai svarbu išlaikyti balansą jūsų organizme.

Taip pat svarbu gauti visas reikiamas medžiagas hormonams gaminti.

Hormonai ( ypač seratoninas ) turi didelį poveikį tam, kaip jaučiamės. Yra ryšys tarp to ką valgome ir kaip jaučiamės, todėl svarbu galvoti apie tai ką valgome. Norint palaikyti hormonų pusiausvyra yra rekomenduojama valgyti šiuos produktus:

 • Žemo glikemijos indekso produktus (grybai, svogūnai, migdolai);
 • Liesus baltymus (jūros gėrybės, mėsa, paukštiena, kaip jose mažiau nei 10% riebalų);
 • Produktus, kuriuose gausu riebiųjų omega rūgščių ( riebi žuvis, graikiniai riešutai);
 • Natūralius, fermentų gausius maisto produktus (natūralus jogurtas, kefyras, naminė gira);
 • Maisto produktus, kurie turi mažiau perdirbtų produktų ir sočiųjų riebalų;

Hormonų disbalansas

Pagrindinės priežastys, kodėl sutrinka hormonai yra: didelis stresas, nepakankamas miegas, bloga mityba, diabetas, menopauzė, problemos su skydliauke. Taip pat už hormonų išsibalansavimą gali būti atsakingos ir kitos sveikatos problemos.

Svarbu!

Norint išlaikyti puikia fizine ir psichologinę sveikata, labai svarbu išlaikyti puikų hormonų balansą. Negalime ignoruoti įtakos kurią mums daro hormonai, ypač jei norime būti geriausia savo versiją!!

Kaip sužinoti, kurie vitaminai, mineralai ar kiti papildai tinkamiausi šiuo metuIšbandyk nemokamą testą “Tavo diena” !  Kur sužinosi organizmo poreikius ir gausi asmeninę rekomendaciją!

Susiję straipsniai:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos:

Gamintojai: