1
kas kelia spaudima

Kas kelia spaudimą organizme: mokslininkų įrodyta

Kasdien mūsų organizme vyksta daugybė procesų, kurie užtikrina mūsų gyvybingumą. Vienas iš svarbiausių – kraujotaka. Šiame procese esminę reikšmę turi kraujo spaudimas. Jūs galite paklausti, kas gi yra kraujo spaudimas? Šis terminas nusako kraujo jėgą, su kuria jis spaudžia kraujagyslių sieneles.1

Kraujo spaudimą lemia du faktoriai: širdies pumpuojamo kraujo kiekis ir kraujagyslių pasipriešinimas. Šiame procese svarbų vaidmenį vaidina kraujagyslių elastingumas ir kraujo klampumas. Sveikas kraujo spaudimas yra gyvybiškai svarbus mūsų organizmo veiklai, tačiau per didelis ar per mažas kraujo spaudimas gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

Kraujo spaudimas matuojamas milimetrais gyvsidabrio (mm Hg) ir nurodomas dviem skaičiais. Pirmasis skaičius, vadinamas sistolinis spaudimas, nurodo spaudimą kraujagyslėse, kai širdis susitraukia (pumpuoja kraują). Antrasis skaičius, vadinamas diastolinis spaudimas, nurodo spaudimą kraujagyslėse tarp širdies susitraukimų (kai širdis ilsisi).

matuojamas kraujo spaudimas

Aukšto kraujo spaudimo supratimas: mokslinis pagrindas

Aukštas kraujo spaudimas, mediciniškai vadinamas hipertenzija, yra būklė, kai ilgą laiką kraujo spaudimas yra per aukštas. Tai reiškia, kad širdžiai reikia dirbti sunkiau, kad pumpuotų kraują, o kraujagyslės patiria didesnį spaudimą. Ilgainiui tai gali sukelti daugybę sveikatos problemų, įskaitant širdies ligas, insultą, inkstų ligas ir kitas.

Aukšto kraujo spaudimo priežastys gali būti įvairios. Tai gali būti genetika, amžius, nutukimas, rūkymas, per didelis alkoholio vartojimas, per mažas fizinis aktyvumas, per daug druskos dietoje ar stresas. Dažnai aukštas kraujo spaudimas yra simptomas kitos sveikatos problemos, pavyzdžiui, inkstų ligos ar širdies ligos.

Mokslininkai teigia, kad aukšto kraujo spaudimo kontrolė yra vienas svarbiausių būdų sumažinti širdies ligų ir insulto riziką. Tačiau, norint tai padaryti, svarbu suprasti, kas kelia kraujo spaudimą ir kaip jį kontroliuoti.

maistas ir kraujo spaudimas

Įdomūs faktai apie kraujo spaudimą

Kraujo spaudimas yra labai individualus ir gali kisti priklausomai nuo daugybės veiksnių. Pavyzdžiui, kraujo spaudimas gali kilti, kai jūs įtempti ar susijaudinę. Taip pat jis gali kisti per dieną: ryte jis paprastai yra aukštesnis, o vakare – mažesnis.

Nors aukštas kraujo spaudimas dažnai siejamas su vyresniais žmonėmis, jis gali pasireikšti bet kokio amžiaus žmonėms. Net maži vaikai gali turėti aukštą kraujo spaudimą, ypač jei jie serga tam tikromis ligomis, pavyzdžiui, inkstų ligomis.

Dar vienas įdomus faktas yra tas, kad aukštas kraujo spaudimas gali būti “tylus žudikas”. Tai reiškia, kad jis gali būti simptomų nesukeliantis, kol sukels rimtą sveikatos problemą, pavyzdžiui, insultą ar širdies priepuolį. Todėl svarbu reguliariai matuoti kraujo spaudimą, net jei jaučiatės sveiki.

vaistai ir spaudimas

Kas yra optimalus kraujo spaudimas

Optimalus kraujo spaudimas yra tas, kuris yra mažiausias, bet vis dar užtikrina normalų organų ir audinių aprūpinimą krauju. Sveikam suaugusiam žmogui optimalus kraujo spaudimas yra mažesnis nei 120/80 mm Hg.

Sistolinis spaudimas, matuojamas pirmuoju skaičiumi, turėtų būti mažesnis nei 120, o diastolinis spaudimas, matuojamas antruoju skaičiumi, turėtų būti mažesnis nei 80. Tačiau kraujo spaudimo norma gali skirtis priklausomai nuo amžiaus, lyties ir kitų individualių veiksnių.

Jei jūsų kraujo spaudimas yra nuolat aukštesnis nei 140/90 mm Hg, jums gali būti diagnozuota hipertenzija. Jei jūsų kraujo spaudimas yra tarp 120/80 ir 140/90, jums gali būti diagnozuota priešhipertenzija, kas reiškia, kad jums yra didesnė rizika susirgti hipertenzija ateityje.

moteris matuojasi spaudima

Kas sukelia aukštą kraujo spaudimą: veiksniai, lemiantys aukštą kraujo spaudimą

Yra daug veiksnių, kurie gali sukelti aukštą kraujo spaudimą. Kaip minėta anksčiau, tai gali būti genetika, amžius, nutukimas, rūkymas, per didelis alkoholio vartojimas, per mažas fizinis aktyvumas, per daug druskos dietoje ar stresas. Tačiau yra ir kitų veiksnių, kurie gali turėti įtakos kraujo spaudimui.

Vienas iš jų yra hormonų pusiausvyros sutrikimai, pavyzdžiui, skydliaukės ligos arba antinksčių hiperfunkcija. Kiti veiksniai gali būti tam tikrų vaistų vartojimas, sveikatos problemos, tokios kaip cukrinis diabetas ar inkstų ligos, ir netgi kai kurios psichologinės būklės, tokios kaip depresija ar panikos sutrikimai.

Taip pat svarbu paminėti, kad aukštas kraujo spaudimas gali būti susijęs su kitomis sveikatos problemomis. Pavyzdžiui, aukštas kraujo spaudimas yra vienas iš pagrindinių širdies ligų ir insulto rizikos veiksnių.

kraujagysles

Mitybos įpročiai, keliantys kraujo spaudimą

Mityba yra vienas iš svarbiausių veiksnių, turinčių įtakos kraujo spaudimui. Per daug druskos, per mažai kalio, pernelyg didelis alkoholio vartojimas ir nutukimas yra pagrindiniai mitybos veiksniai, kurie gali sukelti aukštą kraujo spaudimą.

Druska yra vienas iš pagrindinių aukšto kraujo spaudimo šaltinių. Ji padidina kraujo tūrį, todėl širdžiai reikia dirbti sunkiau, o kraujagyslės patiria didesnį spaudimą. Todėl, jei norite kontroliuoti kraujo spaudimą, svarbu riboti druskos vartojimą.

Alkoholis taip pat gali padidinti kraujo spaudimą. Nors nedidelis alkoholio vartojimas gali turėti teigiamų poveikių sveikatai, per daug gėrimo gali sukelti daugybę sveikatos problemų, įskaitant aukštą kraujo spaudimą.

Kalio trūkumas taip pat gali turėti įtakos kraujo spaudimui. Kalis padeda reguliuoti kraujo spaudimą, todėl svarbu užtikrinti, kad su maistu gautumėte pakankamai šio mineralo.

Streso įtaka kraujo spaudimo lygiui

Stresas gali turėti didelę įtaką mūsų kraujo spaudimui. Kai esame stresuojamoje situacijoje, mūsų kūnas išskiria hormonus, kurie padidina kraujo spaudimą. Tai yra natūrali reakcija, padedanti mums susidoroti su grėsme. Tačiau nuolatinis stresas gali sukelti nuolatinį aukštą kraujo spaudimą, kuris gali būti žalingas mūsų sveikatai.

Stresas gali sukelti ir kitus nesveikus įpročius, kurie gali padidinti kraujo spaudimą, pavyzdžiui, rūkymą, per didelį alkoholio vartojimą ar nesveiką mitybą. Be to, stresas gali sumažinti motyvaciją sportuoti ir gerai pasirūpinti savo sveikata.

Tai nereiškia, kad turime visiškai išvengti streso. Kai kurie streso lygiai gali būti naudingi, nes jie padeda mums susidoroti su sunkumais ir iššūkiais. Tačiau svarbu mokėti valdyti stresą ir rasti būdų, kaip atsipalaiduoti ir atsikratyti įtampos.

uogos padeda spaudimui

Fizinio aktyvumo įtaka kraujo spaudimui

Fizinis aktyvumas yra vienas iš efektyviausių būdų kontroliuoti kraujo spaudimą. Fizinis aktyvumas padeda stiprinti širdį ir kraujagysles, mažina stresą, padeda kontroliuoti svorį ir gerina bendrą sveikatą.

Moksliniai tyrimai rodo, kad reguliarus vidutinio intensyvumo fizinis aktyvumas, pavyzdžiui, greitas ėjimas, plaukimas ar dviračio vairavimas, gali padėti sumažinti aukštą kraujo spaudimą. Fizinis aktyvumas taip pat gali padėti išvengti aukšto kraujo spaudimo vystymosi tiems, kurie dar jo neturi.

Svarbu paminėti, kad fizinis aktyvumas turėtų būti reguliarus, o ne sporadiškas. Tai reiškia, kad geriausia yra sportuoti bent 30 minučių per dieną daugumą savaitės dienų. Taip pat svarbu rasti veiklą, kuri patinka jums, nes tai padės išlaikyti motyvaciją sportuoti ilgą laiką.

virssvoris ir kraujo spaudimas

Ryšys tarp nutukimo ir aukšto kraujo spaudimo

Nutukimas yra vienas iš pagrindinių aukšto kraujo spaudimo rizikos veiksnių. Nutukę žmonės dažnai turi aukštesnį kraujo spaudimą nei tie, kurie turi normalų svorį. Tai yra dėl to, kad nutukę žmonės turi daugiau kraujo, kurį reikia pumpuoti per kraujagysles, tad širdžiai reikia sunkiau dirbti.

Be to, nutukimas gali sukelti kitas sveikatos problemas, kurios gali padidinti kraujo spaudimą, pavyzdžiui, cukrinį diabetą, širdies ligas ir inkstų ligas. Nutukimas taip pat gali sukelti uždegimines procesus organizme, kurie gali padidinti kraujo spaudimą.

Svorio netekimas yra vienas iš efektyviausių būdų sumažinti aukštą kraujo spaudimą. Net mažas svorio netekimas gali turėti didelį poveikį kraujo spaudimui. Tačiau svorio netekimas turėtų būti sveikas ir ilgalaikis, o ne greitas ir trumpalaikis.

Rūkymo ir alkoholio vartojimo poveikis kraujo spaudimui

Rūkymas ir alkoholio vartojimas yra dar du veiksniai, kurie gali padidinti kraujo spaudimą. Rūkymas sukelia kraujagyslių susiaurėjimą ir padidina kraujo klampumą, todėl širdžiai reikia sunkiau dirbti, o kraujagyslės patiria didesnį spaudimą.

Alkoholis gali padidinti kraujo spaudimą dėl kelių priežasčių. Pirma, jis gali padidinti kraujo tūrį. Antra, jis gali sutrikdyti hormonų, kurie kontroliuoja kraujo spaudimą, veikimą. Trečia, jis gali sukelti svorio padidėjimą ir nutukimą, kurie taip pat gali padidinti kraujo spaudimą.

vaistai ar sveikas maistas padeda spaudimui

Vaistai, kurie gali padidinti kraujo spaudimą

Yra tam tikrų vaistų, kurie gali padidinti kraujo spaudimą. Pavyzdžiui, kai kurie nuskausminamieji, hormoniniai vaistai ar kai kurie antidepresantai gali padidinti kraujo spaudimą. Be to, tam tikri vaistai nuo peršalimo ir alergijų taip pat gali padidinti kraujo spaudimą. Svarbu atkreipti dėmesį, kad jei jūs vartojate bet kokius vaistus, turėtumėte pasikalbėti su savo gydytoju apie galimą jų poveikį kraujo spaudimui.

Maistinės medžiagos, kurios padeda kontroliuoti kraujo spaudimą

Yra tam tikrų maistinių medžiagų, kurios gali padėti kontroliuoti kraujo spaudimą. Pavyzdžiui, kalio, magnio ir kalcio vartojimas gali padėti sumažinti kraujo spaudimą.

Be to, omega-3 riebalų rūgštys, kurios randamos žuvyje, taip pat gali padėti kontroliuoti kraujo spaudimą.

laimingi zmones kai geras spaudimas

Dažnai užduodami klausimai apie kraujo spaudimą

Daugelis žmonių turi klausimų apie kraujo spaudimą ir į kuriuos svarbu žinoti atsakymus.

Kokie maisto produktai gali didinti kraujo spaudimą?

Maisto produktai, turintys daug druskos, kofeino, ar alkoholio, gali laikinai padidinti kraujo spaudimą. Pavyzdžiui, perdirbti maisto produktai, fast food, kava, energetiniai gėrimai, ir alkoholiniai gėrimai.

Ar stresas veikia kraujo spaudimą?

Taip, ilgalaikis stresas ir net trumpalaikė stresinė situacija gali padidinti kraujo spaudimą, nes jūsų kūnas gamina daugiau streso hormonų, kurie siaurina kraujagysles.

Ar mankšta gali padidinti kraujo spaudimą?

Nors fizinis krūvis gali laikinai padidinti kraujo spaudimą, reguliari mankšta gali padėti jį kontroliuoti ilgu laikotarpiu.

Kaip svoris veikia kraujo spaudimą?

Antsvoris gali didinti kraujo spaudimą, nes jūsų širdžiai reikia daugiau jėgų, kad pumpuotų kraują per daugiau audinių. Be to, antsvoris gali sukelti insulino rezistenciją ir padidinti jūsų kraujo spaudimą.

Ar rūkymas gali didinti kraujo spaudimą?

Taip, nikotinas rūkomoje tabakoje gali laikinai padidinti kraujo spaudimą ir padaryti, kad širdis dirbtų sunkiau.

Kokie vaistai gali turėti įtakos kraujo spaudimui?

Su amžiumi kraujagyslės gali tapti mažiau lanksčios, o tai gali padidinti kraujo spaudimą. Svarbu reguliariai tikrinti kraujo spaudimą, ypač jei jūs senstate.

Išvados: Prevencinės priemonės ir gyvenimo būdo pokyčiai, padedantys kontroliuoti kraujo spaudimą

Galime padaryti tam tikrus gyvenimo būdo pokyčius, kurie padės mums kontroliuoti kraujo spaudimą. Pavyzdžiui, sveika mityba, reguliarus fizinis aktyvumas, pakankamas poilsis ir streso valdymas gali padėti sumažinti kraujo spaudimą. Be to, svarbu atsisakyti rūkymo ir per didelio alkoholio vartojimo, taip pat reguliariai tikrinti kraujo spaudimą.

Visada svarbu pasikonsultuoti su gydytoju prieš pradedant bet kokius gyvenimo būdo pokyčius ar dietą, ypač jei jau turite aukštą kraujo spaudimą ar kitų sveikatos problemų. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į savo kraujo spaudimo rodiklius ir nedelsiant kreiptis į gydytoją, jei pastebite, kad jie yra per aukšti.

Svarbu žinoti, kad kraujo spaudimą galima kontroliuoti ir kad yra daugybė būdų, kaip tai padaryti. Svarbiausia yra rūpintis savo sveikata ir priimti sveikus sprendimus.

Susiję straipsniai:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos:

Gamintojai: