nutukimas

Nutukimas ir viršsvoris

Antsvoris ir nutukimas yra apibrėžiamas, kaip riebalų ląstelių dydžio ir kiekio padidėjimas organizme.

Antsvorį ir nutukimą sukelia daugybė veiksnių pvz., Mitybos įpročiai, miego ar fizinio aktyvumo trūkumas, kai kurių vaistų vartojimas, taip pat genetiką bei šeimos istoriją.

Nutukimas yra lėtinė sveikatos būklė, kuri padidina širdies ligų riziką ir yra susijusi su daugeliu kitų sveikatos problemų, įskaitant 2 tipo diabetą ir vėžį.

Europoje viršsvorį (KMI >25) turi 53% suaugusiųjų.

nutukimas europoje

Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai naudoja kūno masės indeksą (KMI), kad patikrintų, ar suaugusiesiems nėra antsvorio ir nutukimo. KMI yra kūno matas, pagrįstas ūgiu ir svoriu, apibrėžiamas kaip kūno masė (kilogramais), padalyta iš kūno ūgio kvadrato (metrais) ir išreikšta kg/m² vienetais. Tačiau nutukimas yra daugiau nei KMI.

Nesveiki gyvenimo būdo įpročiai, tokie kaip nepakankamas fizinis aktyvumas ir didelio kaloringumo, mažai maistinių medžiagų turinčio maisto ir gėrimų valgymas, gali padidinti antsvorio ir nutukimo riziką.

Kai kurie žmonės pastebi, kad jų svoris padidėja, kai jie pradeda vartoti vaistus nuo diabeto, depresija ar aukšto kraujospūdžio. Pasitarkite su gydytoju prieš svarstydami galimybę nutraukti bet kokius vaistus.

Gyvenimo būdo pokyčiai, galintys sumažinti svorį, apima sveikos mitybos plano laikymąsi, mažiau kalorijų ir nesveikų sočiųjų riebalų bei fizinio aktyvumo didinimą. Skrandžio mažinimo operacija taip pat gali būti gydymo galimybė, tačiau ji nėra prieinama visiems.

Simptomai ir diagnozė

Specifinių antsvorio ir nutukimo simptomų nėra. Jūsų sveikatosspecialistas gali diagnozuoti antsvorį ir nutukimą, remdamasis jūsų ligos istorija ir dideliu kūno masės indeksu (KMI). Jūsų paslaugų teikėjas taip pat gali užsisakyti testus, kad pašalintų kitus sveikatos sutrikimus.

Kūno masės indeksas

Jūsų KMI yra kūno riebalų matas, pagrįstas jūsų svoriu ir ūgiu. Svarbu žinoti, kad kūno masės indeksas yra atrankos priemonė ir nebūtinai diagnozuoja kūno riebalus. Kitos susijusios priemonės, tokios kaip juosmens apimtis, naudojamos asmens sveikatai ir antsvorio bei nutukimo rizikai įvertinti.

KMI kategorijos suaugusiems

 • Per mažas svoris, kai KMI mažesnis nei 18,5
 • Sveikas svoris, kai KMI nuo 18,5 iki 24,9
 • Viršsvoris, kai KMI nuo 25 iki 29,9
 • Nutukimas, kai KMI 30 ar didesnis

KMI kategorijos vaikams

Vaikams ūgis ir svoris rodomi procentiliais. Vaiko KMI procentilis apskaičiuojamas lyginant vaiko KMI su to paties amžiaus ir lyties vaikų augimo diagramomis.

 • Nepakankamas svoris yra KMI, mažesnis už 5-ąjį procentilį.
 • Sveikas svoris yra KMI tarp 5 ir 85 procentilio.
 • Antsvoris yra KMI tarp 85-ojo procentilio ir 95-ojo procentilio.
 • Nutukimas yra KMI 95-ajame procentilyje arba virš jo.

Nesveikas kūno riebalų pasiskirstymas

Norėdami geriau suprasti riziką sveikatai, kurią antsvoris ir nutukimas gali kelti konkrečiam asmeniui, paslaugų teikėjai gali išmatuoti asmens kūno riebalų pasiskirstymą. Jūsų KMI gali būti normalus, bet jei turite didelę juosmens apimtį, pilvo srityje gali būti daugiau riebalų nei kitur.

 • Vyrams nesveika juosmens apimtis yra didesnė nei 100 cm.
 • Moterims nesveikas juosmens perimetras yra didesnis nei 89 cm.

Riebalinis audinys randamas skirtingose kūno vietose. Riebalinis audinys gamina hormonus, amortizuoja sąnarius ir kaupia energiją.

Tačiau, priklausomai nuo to, kur randamas riebalinis audinys, jis gali padaryti daugiau žalos nei naudos. Riebalinis audinys, randamas pilvo viduje, vadinamas visceraliniu arba pilvo riebalais. Mes nežinome, dėl ko organizmas kuria ir kaupia visceralinius riebalus. Bet mes žinome, kad šio tipo riebalai trukdo jūsų kūno endokrininei ir imuninei sistemai. Jis taip pat skatina uždegimą ir prisideda prie su nutukimu susijusių komplikacijų, įskaitant širdies ligas ir diabetą.

Antsvorio ir nutukimo priežasčių tyrimas

Kartais kiti sveikatos sutrikimai ar vaistai, kuriuos vartojate, gali sukelti antsvorį ir nutukimą. Šios sąlygos ar vaistai gali sutrikdyti trapią hormonų, kurie kontroliuoja, kaip mes naudojame ir kaupiame energiją, pusiausvyrą. Sveikatos specialistas gali užsisakyti kraujo tyrimus, kad pašalintų vieną iš šių būklių.

 • Kušingo sindromas yra sutrikimas, kuris atsitinka, kai jūsų kūnas gamina per daug streso hormono kortizolio.
 • Hipotirozė yra būklė, kai jūsų kūnas negamina pakankamai skydliaukės hormono. Tai sulėtina jūsų organizmo energijos (maisto) naudojimą, vadinamą medžiagų apykaita.
 • Policistinių kiaušidžių sindromas (PCOS) yra būklė, kuri veikia kiaušides ir sukelia hormonų disbalansą. PCOS taip pat galima atmesti naudojant ultragarsą – testą, kuriame garso bangos naudojamos organų vaizdams kurti.

Prevencijos

Jūs ir jūsų vaikas kartą per metus galėtumėte apsilankyti pas sveikatos priežiūros specialistą, kad stebėti kūno masės indekso (KMI) pokyčius. Specialistas gali rekomenduoti keisti gyvenimo būdą, jei KMI reguliariai didėja. Taip siekiama išvengti jūsų ar jūsų vaiko antsvorio ar nutukimo.

Kokie veiksniai prisideda prie sveiko ar nesveiko svorio

Daugelis veiksnių gali prisidėti prie žmogaus svorio. Tai apima:

 • Elgesio ar gyvenimo būdo įpročiai, tokie kaip fizinio aktyvumo stoka, sėdimas darbas, prasta mityba ir prasti miego įpročiai
 • Aplinka, pavyzdžiui, kur gyvenate, ir jūsų šeimos gyvenimo būdo įpročiai
 • Ekonominiai veiksniai, galintys turėti įtakos maisto produktams, kuriuos galite sau leisti, ir kitiems gyvenimo būdo įpročiams
 • Šeimos istorija ir genetika
 • Medžiagų apykaita (tai, kaip jūsų kūnas maistą paverčia energija)

Be to, žmonės iš bendruomenių, turinčių mažiau išteklių, turintys maisto stygių ar susiduriantys su kitomis panašiomis problemomis, paprastai turi didesnę nutukimo riziką. Finansuojamas tyrimas parodė, kad nesveiki gyvenimo būdo įpročiai gali pabloginti nutukimo riziką žmonėms, turintiems genetinę nutukimo riziką. Negalite pakeisti kai kurių iš šių veiksnių; Pavyzdžiui, genai, kuriuos paveldite iš savo tėvų, lemia, kokio ūgio esate. Bet jūs galite pakeisti nesveikus įpročius sveikais.

Kokie sveiki įpročiai užkerta kelią antsvoriui ir nutukimui

Jei jūsų KMI rodo, kad artėjate prie antsvorio arba turite tam tikrų rizikos veiksnių, sveikatos specialistas gali rekomenduoti gyvensenos pakeitimus, kad išvengtumėte antsvorio ir nutukimo. Tokie pokyčiai gali apimti sveiką mitybą, fizinį aktyvumą, sveiko svorio palaikymą, streso valdymą ir pakankamą kokybišką miegą.

Nutukimo priežastys ir rizikos veiksniai

Antsvoris ir nutukimas gali išsivystyti laikui bėgant, kai suvartojate daugiau kalorijų nei sunaudojate. Tai taip pat apibūdinama kaip energijos disbalansas: kai jūsų energija (kalorijos) neprilygsta jūsų energijai (kalorijos, kurias jūsų kūnas naudoja tokiems dalykams kaip kvėpavimas, maisto virškinimas ir fizinis aktyvumas).

Jūsų kūnas naudoja tam tikras maistines medžiagas, tokias kaip angliavandeniai ar cukrus, baltymai ir riebalai, iš maisto produktų, kuriuos valgote, kad gamintų ir kauptų energiją.

Maistas paverčiamas energija, kurią galima nedelsiant panaudoti kasdienėms kūno funkcijoms ir fiziniam aktyvumui skatinti.
Maistas kaupiamas kaip energija, kurią ateityje galės naudoti jūsų kūnas. Cukrūs laikomi kaip glikogenas kepenyse ir raumenyse. Riebalai daugiausia saugomi kaip trigliceridai riebaliniame audinyje.

Dėl energijos disbalanso jūsų kūnas sukaupia daugiau riebalų, nei galima panaudoti dabar ar ateityje. Tačiau jūsų riziką susirgti antsvoriu ar nutukimu lemia daugiau nei tai, kiek suvalgote. Tai taip pat apima maisto ir gėrimų, kuriuos vartojate kiekvieną dieną, rūšis ir kiekį, jūsų fizinio aktyvumo lygį (pvz., Ar sėdite prie biuro stalo, ar visą dieną esate ant kojų) ir kiek geros kokybės miego gaunate kiekvieną naktį.

Visi šie veiksniai, kaip ir daugelis kitų, gali prisidėti prie svorio padidėjimo.

Kas kelia antsvorio ir nutukimo riziką

Yra daug antsvorio ir nutukimo rizikos veiksnių. Kai kurie yra individualūs veiksniai, tokie kaip žinios, įgūdžiai ir elgesys. Kiti yra jūsų aplinkoje, pavyzdžiui, mokykloje, darbo vietoje ir kaimynystėje. Be to, jūsų riziką taip pat gali paveikti maisto pramonė ir rinkodara, taip pat socialinės ir kultūrinės normos bei vertybės.

Gali būti, kad negalėsite pakeisti visų antsvorio ar nutukimo rizikos veiksnių. Tačiau svarbu žinoti savo riziką, kad galėtumėte imtis veiksmų, jog pasiektumėte gerą svorį ir sumažintumėte su nutukimu susijusių sveikatos problemų, tokių kaip širdies ligos, riziką.

Fizinio aktyvumo stoka

Fizinio aktyvumo stoka kartu su dideliu televizoriaus, kompiuterio, vaizdo žaidimų ar kito ekrano laiko kiekiu buvo susijusi su dideliu kūno masės indeksu (KMI). Daugumai suaugusiųjų reikia bent 150 minučių aerobinio aktyvumo per savaitę. Taip pat rekomenduojama, kad suaugusieji 2 ar daugiau dienų per savaitę atliktų raumenų stiprinimo pratimus, nes ši veikla suteikia papildomos naudos sveikatai.

Vaikai kiekvieną dieną turėtų gauti 60 minučių aerobinės veiklos.

Prasta mityba

Kai kurie nesveiki mitybos įpročiai gali padidinti antsvorio ir nutukimo riziką.

 • Suvartojant daugiau kalorijų, nei sunaudojama: Jums reikalingų kalorijų skaičius skirsis priklausomai nuo jūsų lyties, amžiaus ir fizinio aktyvumo lygio.
 • Valgant per daug sočiųjų riebalų: Pagal mitybos gaires, sočiųjų riebalų kiekis dienos racione turėtų būti ne didesnis kaip 10% visų jūsų kalorijų. 2 000 kalorijų dietai tai yra apie 200 kalorijų arba apie 22 gramai sočiųjų riebalų.
 • Valgant maisto produktus, kuriuose yra daug pridėtinio cukraus: Kasdien stenkitės apriboti pridėtinio cukraus kiekį savo racione iki ne daugiau kaip 10% visų suvartojamų kalorijų.

Supermaistas yra viena iš alternatyvų papildyti organizmą reikiamomis maistinėmis medžiagomis:

Negaunant kokybiško miego

Tyrimai parodė ryšį tarp prasto miego – nepakankamo miego arba nepakankamo kokybiško miego – ir didelio KMI. Reguliarus miego laikas per naktį gali paveikti hormoną, kuris kontroliuoja alkio potraukį.

Kitaip tariant, negaudami geros kokybės miego, galime labiau tikėtis persivalgyti arba neatpažinti savo kūno signalų, kad esame sotūs.

Daugiau apie miego svarbą galima rasti kategorijoje – Miegui.

Taip pat galima papildyti organizmą svarbiomis medžiagomis, kurios padeda geriau miegoti – Ramiam miegui

Aukštas streso lygis

Ilgalaikis ir net trumpalaikis stresas gali paveikti smegenis ir paskatinti jūsų kūną gaminti hormonus, tokius kaip kortizolis, kurie kontroliuoja energijos balansą ir alkio potraukį. Šie hormonų pokyčiai gali priversti daugiau valgyti ir kaupti daugiau riebalų.

Kategotijoje, kurioje pateikiamos maistinės medžiagos Ramybei, gali padėti jaustis geriau.

Sveikatos būklė

Kai kurios sąlygos, pvz., Metabolinis sindromas ir policistinių kiaušidžių sindromas, sukelia žmonių svorį. Šie sveikatos sutrikimai turi būti gydomi, kad žmogaus svoris priartėtų prie normalaus lygio arba taptų normalus.

Genetika

Kai kurie žmonės yra linkę būti sunkesni. Mokslininkai rado mažiausiai 15 genų, turinčių įtakos nutukimui. Tyrimai rodo, kad genetika gali vaidinti svarbesnį vaidmenį nutukusiems žmonėms nei žmonėms, turintiems antsvorio. Žmonėms, turintiems genetinę didelę nutukimo riziką, sveikos gyvensenos pokyčiai gali padėti sumažinti šią riziką.

Vaistai

Kai kurie vaistai sukelia svorio padidėjimą, sutrikdydami cheminius signalus, kurie rodo smegenims jog esate alkani. Vistai:

 • Antidepresantai
 • Antipsichoziniai vaistai
 • Beta adrenoblokatoriai, vartojami aukštam kraujospūdžiui gydyti
 • Kontraceptikai
 • Gliukokortikoidai, kurie dažnai naudojami autoimuninėms ligoms gydyti
 • Insulinas, kuris yra hormonas, vartojamas cukraus kiekiui kraujyje kontroliuoti diabetu sergantiems žmonėms

Pasitarkite su sveikatos specialistu, jei vartodami vieną iš šių vaistų pastebėjote svorio pokyčius. Paklauskite, ar yra kitų to paties vaisto formų ar kitų vaistų, kurie gali gydyti Jūsų sveikatos būklę, bet turi mažesnį poveikį svoriui.

Aplinka

Jūsų aplinka gali prisidėti prie nesveikos mitybos ir fizinio aktyvumo stokos. Jūsų aplinka apima visas dalis, kuriose gyvenate ir dirbate – namus, pastatus, kuriuose dirbate ar apsiperkate, gatves ir atviras erdves. Restoranų tipai ir žaliosios erdvės kiekis gali prisidėti prie antsvorio ir nutukimo.

Tyrimai parodė, kad prieiga prie šaligatvių ir žaliųjų erdvių gali padėti žmonėms būti fiziškai aktyvesniems, o maisto prekių parduotuvės ir ūkininkų turgūs gali padėti žmonėms sveikiau maitintis. Kita vertus, žmonės, gyvenantys rajonuose, kuriuose yra daugiau greito maisto restoranų ir nepasiekiamų šaligatvių, dažniau turi antsvorio ar yra nutukę.

Gydymas

Jei jums nustatyts antsvoris ar nutukimas, jūs ir sveikatos specialistas dirbsite kartu, kad sukurtumėte gydymo planą. Tikėtina, kad jūsų planas apims kalorijų, kurias valgote kiekvieną dieną, skaičiaus mažinimą, didesnį fizinį aktyvumą ir visą gyvenimą trunkančius sveikos gyvensenos pokyčius.

Jūsų gydymo plano tikslas yra sumažinti su nutukimu susijusių komplikacijų riziką ir pagerinti gyvenimo kokybę. Priklausomai nuo jūsų kūno masės indekso (KMI) ir kitų sveikatos sutrikimų, tikrai galima pasikalbėti apie mitybos konsultacijas, elgesio svorio metimo gydymo programas, vaistus ar chirurgiją.

Sveikos gyvensenos pokyčiai

Kad padėti jums siekti optimalaus svorio ir jį išlaikyti, gali rekomenduoti jums priimti visą gyvenimą trunkančius sveikos gyvensenos pokyčius. Nuo 5% iki 10% svorio sumažinimas gali žymiai pagerinti jūsų sveikatą ir gyvenimo kokybę.

 • Rinkitės širdžiai sveiką maistą. Norint išlaikyti optimalų svorį, svarbu suvalgyti tinkamą kalorijų kiekį. Jei jums reikia numesti svorio, pabandykite palaipsniui sumažinti bendrą dienos kalorijų skaičių. Peržiūrėkite sveikus receptus ir planuokite sėkmę.
 • Reguliariai užsiimkite fizine veikla. Nauda sveikatai yra susijusi su fiziniu aktyvumu ir rekomenduojamu fizinio aktyvumo kiekiu, kurio reikia kiekvieną savaitę.
 • Gaukite pakankamai geros kokybės miego. Tyrimai parodė ryšį tarp miego trūkumo ir nutukimo, kuris prasideda jau kūdikystėje. Ekspertai rekomenduoja suaugusiems nuo 7 iki 8 valandų miego per naktį.

Įpročiai

Tyrimai parodė, kad yra jūsų smegenų sričių, kurios reaguoja į malonumą. Cheminės medžiagos išleidžiamos, kai šią smegenų dalį stimuliuoja kažkas, kas mums labai patinka, pavyzdžiui, valgyti maistą. Stimuliacija mums leidžia jaustis gerai. Tyrimai rodo, kad kai kuriems žmonėms šie ryšiai gali būti stipresni nei kitiems, o tai gali paaiškinti, kodėl kai kuriems žmonėms sunkiau sekasi numesti svorį.

Įtaisai

Pavyzdžiui Amerikoje yra patvirtinti trys svorio metimo prietaisai suaugusiems. Maždaug pusė žmonių, kuriems atliekamos šių prietaisų implantavimo procedūros, dėl prietaisų praranda bent 5% savo pradinio kūno svorio.

 • Skrandžio balionai dedami į skrandį per praryjamą kapsulę, pritvirtintą prie plono kateterio arba per endoskopą (ilgą lankstų vamzdelį su maža kamera ir šviesa gale). Tada, priklausomai nuo prietaiso, balionai gali būti užpildyti dujomis arba skysčiu (pvz., Druskos vandeniu) ir užsandarinti. Vėliau jie pašalinami.
 • Skrandžio žiedai chirurginiu būdu implantuojamos aplink skrandį, ribojant maisto kiekį, kurį žmogus gali valgyti vienu metu, ir didinant virškinimo laiką. Tai padeda žmonėms valgyti mažiau.
 • Skrandžio ištuštinimo sistemos apima vamzdelį, įdėtą į skrandį per endoskopą, ir prievadą, kuris yra prie pilvo odos. Vamzdelis išleidžia dalį skrandžio turinio į indą 20–30 minučių po valgio. Prietaisas pašalinamas, kai pacientas pasiekia savo tikslinį svorį.

Gydytojas stebės, ar nejaučiate skausmo, neturite vitaminų trūkumo, anemijos, nuolatinio pykinimo ir vėmimo, kieto maisto netoleravimo ir nesugebėjimo numesti svorio. Šios komplikacijos gali būti gydomos, jei jos atsiranda.

Kaip numesti svorio

Pasiekti ir išlaikyti svorio metimą ilgą laiką yra sudėtinga. Svarbu, kad tęstumėte savo planą ir priimtumėte sveikos gyvensenos pokyčius, kuriuos galite išlaikyti visą likusį gyvenimą. Tai padės išvengti su nutukimu susijusių komplikacijų.

Patarimai, kaip valdyti antsvorį ir nutukimą

Gyvenimo būdo įpročių keitimas reikalauja laiko ir kantrybės. Vadovaukitės šiais patarimais, kad padėtumėte išlaikyti sveikos gyvensenos pokyčius.

 • Naudokite programėlę telefone, kad įrašytumėte kasdienį maisto suvartojimą ir fizinį aktyvumą.
 • Pasisverkite save kiekvieną dieną. Įrodyta, kad kasdienis svėrimas daugeliui žmonių padeda iš pradžių numesti svorio, taip pat ilgą laiką numesti svorio.
 • Nustatykite konkrečius tikslus. Konkretaus tikslo pavyzdys yra “vaikščioti 30 minučių, 5 dienas per savaitę” arba “valgyti daržovių porciją su kiekvienu valgiu”. Realistiškai vertinkite savo laiką ir sugebėjimus.
 • Nustatykite įgyvendinamus tikslus, kurie per daug nesikeičia vienu metu. Pradėdami naują gyvenimo būdą, stenkitės per daug nesikeisti vienu metu. Lėti pokyčiai lemia sėkmę. Atminkite, kad greiti svorio metimo metodai nesuteikia ilgalaikių rezultatų.
 • Mokykitės iš savo patirties. Nesijaudinkite, jei dėl darbo, oro sąlygų ar šeimos retkarčiais paslysite. Atminkite, kad gyvenimo būdo keitimas yra ilgalaikis procesas. Sužinokite, kas sukėlė “paslydimą”, ir iš naujo paleiskite valgymo ir fizinio aktyvumo planą.
 • Švęskite savo sėkmę. Apdovanokite save pakeliui, kai pasieksite savo tikslus. Užuot valgę, kad švęstumėte savo sėkmę, išbandykite naktį prie mėgstamų serialų, apsipirkite treniruotėms skirtus drabužius, apsilankykite bibliotekoje ar knygyne ar žygyje.
 • Atpažinkite kas gundo. Sužinokite, kokia aplinka ar socialinė veikla, pvz., televizoriaus žiūrėjimas ar išvykimas su draugais, gali trukdyti jums pasiekti savo tikslus. Nustatę problemas, kūrybiškai pagalvokite, kas gali padėti.
 • Suplanuokite reguliarų fizinį aktyvumą su draugais. Raskite smagią veiklą, kuri jums patinka, pavyzdžiui, Zumba, bėgiojimas, važiavimas dviračiu ar plaukimas. Labiau tikėtina, kad laikysitės tos veiklos, jei jūs ir draugai įsipareigojote vieni kietiems kartu.

Kaip nutukimas veikia sveikatą

Antsvoris ir nutukimas gali tiesiogiai sukelti įvairių sveikatos problemų ir netiesiogiai padidinti kitų sveikatos problemų tikimybę. Geros naujienos yra tai, kad 5–10% kūno svorio sumažinimas turi reikšmingą naudą sveikatai.

Šios komplikacijos gali atsirasti:

 • Metabolinis sindromas
 • 2 tipo diabetas
 • Širdies ir kraujagyslių ligos, tokios kaip aukštas kraujospūdis, širdies priepuolis ir insultas
 • Didelis cholesterolio kiekis kraujyje
 • Kvėpavimo sutrikimai, įskaitant astmą, miego apnėją ir nutukimo hipoventiliacijos sindromą
 • Didesnė sunkios ligos rizika nuo SARS-CoV-2, viruso, sukeliančio COVID-19
 • Nugaros skausmas
 • Nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga (NSKL)
 • Osteoartritas, ypač svorį laikančiuose sąnariuose, tokiuose kaip keliai, nes papildomas svoris gali pažeisti kremzlę ir kaulą
 • Šlapimo nelaikymas, kuris atsitinka, kai dubens raumenys, susilpnėję dėl lėtinio (ilgalaikio) nutukimo, nebegali padėti išlaikyti šlapimo pūslės kontrolės
 • Tulžies pūslės liga
 • Depresija ar kiti psichikos sveikatos sutrikimai
 • Vėžys, pvz., Kasos, storosios žarnos, krūties ir kepenų vėžys

Rūpinkitės savo psichine sveikata

Antsvoris ir nutukimas gali sukelti depresiją ar savivertės problemas bet kokio amžiaus žmonėms, ir ypač vaikams ir paaugliams. Nutukimas ir antsvoris taip pat gali sukelti arba būti valgymo sutrikimo požymis.

Šeimos ir draugų palaikymas taip pat gali padėti sumažinti stresą ir nerimą. Praneškite savo artimiesiems, kaip jaučiatės ir ką jie gali padaryti, kad jums padėtų.

Svarbu nepamiršti, kad kiekvieno sveikata – indivuali ir nėra visiems bendro recepto!

Taigi, jei norite sužinoti kokių maistinių medžiagų šiuo metu jūsų organizmui gali trūkti, sveikatos specialistai rekomenduoja gidą –  “Tavo diena”.

 • Laiku atkreiptike dėmesį į savijautos siunčiamus signalus
 • Papildykite organizmą natūraliais mineralais, vitaminais ir sveikatai reikalingomis maistinėmis medžiagomis.
 • Mėgaukites energija ir gera savijauta kasdiena!

Informacija parengta remiantis išsamia publikacija.

Susiję straipsniai:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos:

Gamintojai: