nuovargis

Energijos trūkumas ir nuovargis – kaip to išvengti?

Kada jaučiamės pavargę? Kai esame nepakankamai išsimiegoję.

Jei jaučiatės per daug pavargę arba turite mažai energijos, nesijaudinkite, jūs esate ne vieni. Šių laikų kasdienybėje normalu yra labai daug dirbti, daug mokytis ir visą laiką jaustis išsekusiems.

Poilsis yra labai svarbus dalykas mūsų kasdienybėje. Ar kada nors susimąstėte kodėl jaučiatės pavargę? Ką reiktų daryti, kad to išvengti?

Nuovargis – kas tai?

Paprasčiau tariant, nuovargis yra jausmas, kai jautiesi išsekęs.

Paprastai tai skiriasi nuo mieguistumo jausmo ar psichologinio apatijos jausmo, nors jie abu gali apibūdinti nuovargį.

Kiti terminai, kurie apibūdina nuovargį yra šie :

 1. Mažai arba nėra energijos
 2. Fizinis ar psichologinis išsekimas
 3. Trūkumas motyvacijos

Sumažėjęs produktyvumas ir pasipiktinimas didesniam darbui kelia nuovargį, kaip ir bendras kūno silpnumas, koncentracijos stoka, dirglumas, motorinės koordinacijos praradimas, raumenų silpnumas ir neurologinės, kraujotakos, virškinimo ir kvėpavimo sistemos anomalijos.

Kas sukelia nuovargį ir energijos trūkumą?

Nuovargis yra įprasta patirtis – visi žmonės pavargsta. Tačiau tai paprastai nėra dėl ligos. Yra daug medicininių ir ne medicininių nuovargio priežasčių, įskaitant asmeninius mitybos ir gyvenimo būdo įpročius.

Šie dalykai gali turėti įtakos nuovargiui, atskirai arba kartu:

 1. Psichologinis ir psichosocialinis – stresas, nerimas ar depresija
 2. Fizinis – mažakraujystė, diabetas, virusinės ligos ir vėžys
 3. Fiziologinis – nėštumas, žindymas, nepakankamas miegas ir per didelis fizinis krūvis

Kai kurie nuovargio tipai paprastai nelaikomi medicinine problema, bet į tai įeinai ir nuovargis, kurį sukelia:

 1. Fizinė veikla
 2. Emocinis stresas
 3. Nuobodulys
 4. Miego trūkumas

Medicinos institutas pateikia priežastis jaunesnio amžiaus žmonėms, dėl ko šie gali patirti nuovargį ar miego trūkumą :

 1. Nueiname miegoti per vėlai
 2. Gėriame per daug alkoholinių gėrimų
 3. Valgome daug nesveiko maisto

Kai kurie žmonės dažniau nei kiti kenčia nuo nuovargio. Pavyzdžiui, moterys dažniau jaučia nuovargį. Žmonės, gyvenantys skurde ir turintys psichinių ar fizinių ligų, taip pat dažniau patiria nuovargį.

Jaučiamės išsekę rytekodėl?

Dažniausiai pagrindinis klausimas yra, kodėl taip sunku yra atsikelti rytais, nors atrodo, kad nuėjote miegoti anksti ir išsimiegojote gerai? Štai keletas priežasčių kodėl tai atsitinka :

 • Miegą apsunkina vėlyvas valgis, ypač jei jame yra grūdų. Dėl to organizmas gamina daugiau toksinų, todėl žmogus jaučiasi silpnas ir išsekęs. Jaučiamas kūno sunkumas ir judesių sulėtėjimas.
 • Taip pat minėtą aktyvumo balansą mažina ir mieguistumą sukelia per stora antklodė ir minkšta lova, tvanki aplinka, miegas užsidengus galvą, nešvari patalynė ir kūnas.
 • Jei šalia jūsų kas nors miega, atsikelkite diskretiškai. Jei pabundate, neverskite jų keltis, nes dėl to būsite rūstūs ir vėl negalėsite anksti pabusti.
 • Jei žmogus laikosi kasdienės rutinos, jis visada bus sveikas, žvalus ir laimingas, nepaisydamas jokių kliūčių, net jei jo gyvenimas yra daug pastangų reikalaujantis, tačiau sutelktas į laimingo gyvenimo taisyklių mokymąsi.
 • Jei žmogus neturi galimybės laikytis kasdienės rutinos, nes, pavyzdžiui, dirba naktimis, vis dėlto turėtų stengtis jos laikytis kuo atidžiau. Pavyzdžiui, jis turėtų stengtis laiku valgyti pietus ir tinkamai pasirinkti dienos maistą.

Ajurvedos filosofijoje “kasdienė rutina, kuri veikia kaip natūralaus ciklo stebėjimo forma, neabejotinai yra pati svarbiausia”.

Medicininės priežastys

Nuovargį gali sukelti fizinės priežastys, taip pat psichologiniai ir fiziologiniai veiksniai. Fizinių ar medicininių priežasčių sąrašas yra ilgas, todėl svarbu kreiptis į gydytoją dėl tikslios diagnozės, pagrįstos asmens asmenine ir ligos istorija.

Galimų medicininių nuovargio priežasčių sąrašas :

 1. Nutukimas
 2. Obstrukcinė miego apnėja
 3. Raminamieji ir antidepresantai
 4. Nemiga
 5. Mažakraujystė
 6. Geležies trūkumas
 7. Vėžys
 8. Diabetas
 9. Infekcija, ypač ilgalaikė
 10. Inkstų ligos
nuovargis

Nuovargio ir energijos trūkumo gydymas

Vieno nuovargio gydymo būdo nėra, nes gydymo metodas priklauso nuo nuovargio priežasties.

Jei diagnostikos procesas neatskleidžia pagrindinio medicininio nuovargio paaiškinimo, šie gyvenimo būdo ir mitybos pakeitimai gali padėti jį išspręsti:

 • Gerinti miego įpročius ir užtikrinti tinkamą miegą.
 • Reguliariai mankštinkitės ir subalansuokite poilsį ir veiklą.
 • Atsisakyti kofeino ir gerti daug vandens.
 • Sveikai maitinkitės, kad išvengtumėte antsvorio ar per mažo svorio.
 • Skirkite laiko atsipalaiduoti, galbūt išbandykite meditaciją ar jogą.
 • Vengti alkoholio, nikotino ir nelegalių narkotikų vartojimo.

Kai kuriems žmonėms, kenčiantiems nuo nuovargio, gydytojai gali pasiūlyti siuntimą konsultacijai arba pokalbio terapijai, žinomą kaip kognityvinė elgesio terapija (KET).

Kokių mineralų reikia, kad jaustis žvaliam?

B grupės vitaminai

Net jei pakankamai ilsitės ir miegate, dėl B grupės vitaminų trūkumo nuolat jaučiatės pavargę. Puikiausi šių vitaminų šaltiniai yra grikių ir avižų kruopos, duonos gaminiai, pieno produktai, džiovinti vaisiai ir jūros gėrybės.

Naudingasis vitaminas c

Vitaminas C stiprina imunitetą, suteikia jėgų ir ištvermės, padidina efektyvumą. Ypač jo gausu serbentų uogose, citrusiniuose vaisiuose, paprikose.

Vitaminas Dišsekimo gydytojas

Energijos suteikia vitaminas D, kuris taip pat kovoja su išsekimu ir gerina susikaupimą. Jis gaminamas organizme, kai jį veikia saulės spinduliai. Jame taip pat yra daug žuvų taukų.

Pantoteno rūgštis

Ji reguliuoja smegenų veiklą, gerina mąstymo ir atminties mechanizmus, mažina ligų plonojoje žarnoje tikimybę. Jos yra jūros žuvų ikruose, žolelėse, mielėse, kiaušiniuose, pieno produktuose.

Geležis ir jos nauda

Padidėjęs nuovargis, sumažėjęs aktyvumas, bloga sveikata, odos, plaukų ir nagų degeneracija yra geležies trūkumo simptomai. Jam reikia vitamino C, kad jis būtų absorbuojamas. Riešutuose, obuoliuose, burokėliuose ir kepenėlėse yra geležies.

Kalis ir jo trūkumas

Kalis suteikia jėgų ir ištvermės, padeda atsikratyti mieguistumo ir nuolatinio nuovargio. Jo ypač daug daigintuose grūduose, vaisiuose, ankštinėse daržovėse.

Ar įmanoma diagnozuoti išsekimą?

Nuovargis – sudėtinga problema gydytojams. Tai gali būti fizinė, o ne psichologinė problema.

Pacientai, konsultuojantys dėl nuovargio, greičiausiai praneša apie psichologinio sutrikimo simptomus ir lankosi dažniau nei kiti pacientai.

Jie linkę į problemą žiūrėti kaip į fizinę, o gydytojai į problemą žiūri kaip į psichologinę. Nustačius, kad nėra fizinių problemų, gydytojams gali prireikti daugiau dėmesio idėjoms ir paaiškinimams, kai pacientai skundžiasi, kad „visą laiką yra pavargę“.

Kai pacientai jaučia nuovargį, gydytojai stengsis sukurti tikslesnį simptomų aprašymą, paprastai užduodami šių tipų klausimus:

 1. Ar jautėte mieguistumą, ar nuovargis buvo labiau silpnumo jausmas? – Atsakymas gali padėti nustatyti diagnozę, nes mieguistumas gali būti miego sutrikimo simptomas.
 2. Ar pastarąjį mėnesį jus dažnai vargino prislėgtumo ar beviltiškumo jausmas? – teigiami atsakymai gali rodyti depresiją.
 3. Ar jūsų nuovargis atsirado palaipsniui ar staiga?
 4. Kodėl nerimaujate dėl nuovargio? Kaip manote, kas gali to būti priežastis? – Pavyzdžiui, gydytojas gali ieškoti ryšio su bet kokiais nerimą keliančiais gyvenimo įvykiais.

Bendrieji klausimai yra skirti gauti informacijos apie psichologines ar gyvenimiškas problemas. Gali kilti klausimų apie santykius ir bet kokias neseniai įvykusias netektis ar sukrėtimus, susijusius su darbu ar buitimi. Gydytojas taip pat gali paklausti apie paciento mitybą ir mankštą.

Miego istorija

Gydytojas gali surinkti „miego istoriją“, kad išsiaiškintų, ar miego sutrikimas sukelia nuovargį:

 • Ar jums sunku užmigti, ar pabundate naktį?
 • Ar kas nors tau sakė, kad knarki?
 • Ar kas nors pastebėjo, kad miegodami trumpam nustojate kvėpuoti?

Šie miego istorijos klausimai skirti miego kokybei, jo kiekiui bei miego režimui nustatyti.

Geras poilsis – svarbus žingsis link sveiko gyvenimo

Kad kiekvieną dieną jaustumėtės gerai, visų pirma turite gerai išsimiegoti. Be to, kad jaučiatės mieguisti ir išsekę, nepakankamas miegas gali turėti neigiamos įtakos jūsų kūnui. Galite būti nustebę dėl to, kaip geras nakties miegas gali išgydyti, jei nepakankamai išsimiegate. Tinkamas miegas yra tiesiogiai susijęs su jūsų sveikata.

Kaip sužinoti, kurie vitaminai, mineralai ar kiti papildai tinkamiausi šiuo metuIšbandyk nemokamą testą “Tavo diena” !  Kur sužinosi organizmo poreikius ir gausi asmeninę rekomendaciją!

Susiję straipsniai:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos:

Gamintojai: