1

Galvos skausmas – ar tai lengvai išsprendžiama problema?

Kaip dažnai jums skauda galva? Ar žinote dėl kokių priežasčių netikėtai užklumpa galvos skausmas? Galbūt jums atrodo, kad pagrindinė priežastis yra stresas arba alergijos? Ar žinote kaip galite sustabdyti šį skausmą?

Atlikti tyrimai parodo, kad 15% pasaulio žmonių kiekvieną dieną skauda galva. Kadangi mums visiems kažkada teko susidurti su šia problema, svarbu žinoti kaip galite sustabdyti šį skausmą.

Galvos skausmas – kas tai?

Galvos skausmas – skausmas, kuris dažnai apibūdinamas kaip pulsuojantis, nuolatinis, aštrus, geliantis ar maudžiantis, nuolatinis galvos spaudimas.

Galvos skausmas gali labai skirtis pagal skausmo tipą, stiprumą, vietą ir dažnumą. Galvos skausmas yra dažna būklė, kurią dauguma žmonių patiria daugybę kartų per savo gyvenimą.

Daugeliui iš mūsų pažįstamas tam tikras staigus, pulsuojantis, nemalonus, ir tiesiog trukdantis susikaupti galvos skausmas. Galvos skausmai būna įvairių tipų.

Pirminiai galvos skausmai

Pirminis galvos skausmas – dažnai patiriamas(kodėl) galvos skausmo būklė. Šio galvos skausmo nesukelia kiti sveikatos sutrikimai. Tokie galvos skausmai gali būti epizodiniai arba lėtiniai.

Jei tai trumpalaikis skausmas, jis gali trukti nuo pusvalandžio iki kelių valandų. Lėtiniai galvos skausmai pasireiškia nuolatos, skausmas gali net trukti kelias dienas.

Įtampos sukeltas galvos skausmas

Šis galvos skausmas pasireiškia stipriu geliančiu, spaudžiančiu skausmu. Šis skausmas nėra pulsuojantis. Taip pat jums gali atsirasti jautrumas kaklo, kaktos, galvos odos ar pečių raumenų srityje.

Įtampos galvos skausmas gali pasireikšti kiekvienam, kadangi pagrindinė šio skausmo priežastis yra stresas. Šis galvos skausmas gali tapti lėtiniu.

Streso poveikis mūsų organizmui gali būti labai stiprus. Dėl jo mums gali ne tik skaudėti galva, atsirasti nemiga, stresas gali paveikti ir mūsų svorį, bei turėti kitą poveikį mūsų organizmui.

Klasterinis galvos skausmas

Klasteriniam galvos skausmui yra būdingas stiprus deginantis ir veriantis skausmas. Skausmas dažniausiai susitelkia į vieną veido pusę. Veido pusė kurią jums skauda gali patinti ar parausti. Taip pat yra būdingas nosies užgulimas ir akių ašarojimas, toje veido pusėje, kurioje jums skauda galvą

Šie galvos skausmai pasireiškia paeiliui. Kiekvienas atskiras galvos skausmas gali trukti nuo 15 minučių iki 3 valandų. Klasterio metu dauguma žmonių patiria nuo vieno iki keturių galvos skausmų per dieną, paprastai maždaug tuo pačiu metu kiekvieną dieną. Praėjus vienam galvos skausmui, netrukus prasideda kitas.

Dažniausiai šis galvos skausmas pasireiškia vyrams. Šio skausmo priežastis yra nežinoma.

Antriniai galvos skausmai

Antrinis galvos skausmas – tai skausmas kuris yra kitų organizmo sutrikimų požymis. Šis skausmas gali tapti lėtiniu, jei skausmo priežastis yra nepašalinta.

Hormonų sukeltas galvos skausmas

Moterys dažnai patiria galvos skausmus, kuriems įtaka turi hormonai. Menstruacijos, hormoninė kontracepcija, nėštumas – visa tai veikia estrogenų kiekį ir gali sukelti galvos skausmą.

Sinusito arba alerginės slogos sukeltas galvos skausmas

Galvos skausmai kartais gali būti alerginės slogos arba sinusito simptomas. Tokiais atvejais skausmas dažniausiai jaučiamas sinusų srityje ir kaktoje.

Kofeino sukeltas galvos skausmas

Kofeinas veikia smegenų kraujotaką. Galvos skausmą gali sukelti per daug kofeino, taip pat – kofeino trūkumas. Kai kasdien vartojame tam tikrą kiekį stimulianto kofeino, negavus kofeino dozės, gali pradėti skaudėti galvą. Tokio skausmo galima išvengti, jei gėrimus su kofeinu vartosite saikingai arba išvis jų atsisakysite.

Hipertenzijos galvos skausmas

Galvos skausmas atsiranda tada, kai kraujo spaudimas tampa pavojingai aukštas. Hipertenzijos sukeltas galvos skausmas paprastai kyla abiejose galvos pusėse ir intensyvėja su bet kokia veikla, dažnai yra pulsuojančio pobūdžio.

Taip pat gali pasireikšti regėjimo sutrikimai, tirpimas ar dilgčiojimas, kraujavimas iš nosies, skausmas krūtinėje, dusulys.

Šiuos galvos skausmus didesnė rizika patirti tiems žmonėms, kurie gydosi aukštą kraujo spaudimą. Tokie galvos skausmai paprastai praeina, kai kraujo spaudimas geriau reguliuojamas.

Fizinio krūvio sukeltas galvos skausmas

Fizinio krūvio sukeltas galvos skausmas kyla netrukus po intensyvios fizinės veiklos. Jį išprovokuoti gali svorių kilnojimas, bėgimas, seksas. Fizinė veikla suaktyvina kraujo tiekimą į smegenis, tai sukelia pulsuojantį skausmą abiejose galvos pusėse.

Šio tipo skausmas neturėtų tęstis ilgai – paprastai dingsta po kelių minučių ar kelių valandų. Jei fizinis krūvis sukelia galvos skausmą, geriau pasirodyti gydytojui. Tam tikrais atvejais tokie galvos skausmai gali būti rimtos ligos požymis.

Vaistų sukeltas galvos skausmas

Vaistų sukeltas galvos skausmas pasireiškia kaip aštrus, panašus į įtampos galvos skausmą arba gali būti intensyvesnis kaip migreninis skausmas. Turite didesnę tokio galvos skausmo tipo rizika, jei dažnai vartojate nereceptinius nuskausminamuosius.

Tokie galvos skausmai dažnesni, jei tokius vaistus kaip paracetamolis, ibuprofenas, aspirinas ir naproksenas vartojate daugiau kaip 15 dienų per mėnesį. Tokie galvos skausmai taip pat dažnesni vartojant medikamentus, kurių sudėtyje yra kofeino.

Potrauminis galvos skausmas

Potrauminis galvos skausmas gali kilti po bet kokios galvos traumos. Tokie galvos skausmai gali būti migrenos arba įtampos galvos skausmo pobūdžio ir paprastai tęsiasi iki 6-12 mėnesių po traumos. Šis galvos skausmas taip pat gali tapti lėtinis.

Dehidratacija ir maisto trūkumas

Galvą jums gali skaudėti ir dėl to, kad gėrėte per mažai vandens ar praleidote pietus. Stenkitės per dieną išgerti 8 stiklines vandens ir reguliariai valgyti, kad palaikytumėte normalų cukraus kiekį kraujyje.

Valgykite pakankamai vaisių ir daržovių, kuriose yra daug vandens bei svarbiausių vitaminų ir ląstelienos, būtinų jūsų organizmui, kad ne tik būtumėte sveiki, bet ir išvengtumėte galvos skausmo.

Migrena

Migrena – būklė, galinti pasireikšti stipriu, tvinkčiojančiu galvos skausmu arba pulsuojančiu pojūčiu dažnai vienoje galvos pusėje. Dažnai ją lydi tokie simptomai kaip pykinimas, vėmimas, ypač didelis jautrumas šviesai ir garsui.

Migrenos priepuoliai gali trukti nuo kelių valandų iki dienų, o jų sukeliamas skausmas būti toks stiprus, kad trukdo kasdienei veiklai. Šis galvos skausmas yra priskiriamas prie pirminių.

Migrenos rizika susijusi su paveldimumu arba nervų sistemos būklėmis. Moterims migrena pasireiškia tris kartus dažniau nei vyrams. Didesnė migrenos rizika – žmonėms, sergantiems potrauminio streso sindromu.

Kiti veiksniai – miego trūkumas, dehidratacija, praleisti valgymai, kai kurie maisto produktai, hormonų svyravimai, cheminės medžiagos – gali išprovokuoti migreną.

Migrena Lietuvoje serga 10-12% žmonių.

Migrena

Galvos skausmas – kitų ligų simptomas

Galvos skausmas gali būti rimtesnės sveikatos būklės simptomas. Jei kartu su galvos skausmu yra patiriami ir kiti simptomai derėtų kreiptis pas gydytoja.

Simptomai:

  • Bėrimas;
  • Vėmimas;
  • Kaklo raumenų įtempimas;
  • Kliedėjimas;
  • Neaiški tartis;
  • Pakilusi kūno temperatūra;

Ką daryti, kad sustabdytumėte galvos skausmą?

Yra keletas būdų, kaip galite greičiau sustabdyti galvos skausmą.

Išbandykite šaltą/ šilta kompresą

Jei kamuoja migrena, ant kaktos užsidėkite šaltą kompresą. Į rankšluostį suvynioti ledo kubeliai, šaldytų daržovių maišelis ar net šaltas dušas gali palengvinti skausmą.

Jei jaučiate įtampos galvos skausmą, ant kaklo arba pakaušio uždėkite šildantį kompresą. Jei skauda galvą dėl sinusų, prie skaudamos vietos priglauskite šiltą audinį. Taip pat gali padėti šiltas dušas.

Palaikykite kompresą ant galvos 15 minučių, o tada padarykite 15 minučių pertrauką.

Pritemdykite šviesą

Ryški arba mirganti šviesa, net ir kompiuterio ekrane, gali sukelti migreninius galvos skausmus. Jei turite polinkį į juos, dienos metu langus uždenkite užuolaidomis. Lauke nešiokite akinius nuo saulės.

Taip pat galite prie kompiuterio pridėti ekranus nuo atspindžių, o šviestuvuose naudoti dienos šviesos spektro liuminescencines lemputes.

Atsipalaidavimo praktika

Nesvarbu, ar tai būtų tempimo pratimai, joga, meditacija, ar progresyvus raumenų atpalaidavimas, mokymasis atsipalaiduoti, kai skauda galvą, gali padėti sumažinti skausmą. Jei kakle jaučiate raumenų spazmus, galite pasitarti su gydytoju dėl fizinės terapijos.

Svarbiausia padėti sau!!

Galvos skausmas dažnai yra kitų ligų simptomas arba rezultatas todėl nėra konkretaus šios problemos sprendimas. Netgi vaistai, kurie dažnai siūlomi mums, kaip šios problemos sprendimas, taip pat gali būti ir priežastis.

Žinodami priežastis, kodėl jums skaudą galvą venkite veiksnių, kurie gali sukelti ar padidinti skausmą, venkite jų. Nors galvos skausmas yra dažna problemą, geriausią ką galime padaryti – venkti to kas mums sukelia šį skausmą.


Susiję straipsniai:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos:

Gamintojai: