1
prisilietimas apkabinimas sveikatai

Kaip žmogaus prisilietimas veikia sveikatą

Pojūtis kai paimi vaiką už rankos ar antros pusės apglėbimas ar šiltas seno draugo rankos paspaudimas – bet kokia forma geranošiškas prisilietimas suteikia gerą jausmą. Bet kodėl? Kas nutinka jūsų smegenims, kai kas nors jus paliečia? Kas nutinka jūsų santykiams su tuo žmogumi? Ir kaip faktų apie prisilietimą supratimas gali padaryti laimingesniais ir sveikesniais?

Ką sako mokslas apie prisilietimą

Žmonės yra socialinės būtybės. Žinoma, tikrai nereikia to įrodinėti – tai žinome instinktyviai. Pozityvus bendravimas su kitais žmonėmis leidžia jaustis laimingam, o vienatvė mus veda į blogą savijautą.

Apkabinimas ir kitos neseksualaus prisilietimo formos sukelia smegenims oksitocino, žinomo kaip “rišamasis hormonas”, išsiskyrimą. Tai skatina kitų geros savijautos hormonų, tokių kaip dopaminas ir serotoninas, išsiskyrimą, tuo pačiu sumažinant streso hormonus, tokius kaip kortizolis ir norepinefrinas. Dėl šių neurocheminių pokyčių jaučiatės laimingesni ir mažiau stresuojate.

Paprasčiau tariant, prisilietimas pagerina jūsų psichinę ir fizinę būklę.

Faktai apie prisilietimą ir santykius

Oksitocinas yra peptidinis hormonas ir neuropeptidas, paprastai gaminamas pagumburyje ir išskiriamas užpakalinėje hipofizėje. Jis vaidina svarbų vaidmenį socialiniame ryšyje, reprodukcijoje. Oksitocinas išsiskiria į kraują kaip hormonas, reaguodamas į prisilietimą ar lytinį aktyvumą.

Ypač dėkingumas yra tokia galinga jungiamoji emocija, kad daugelis mokslininkų tai laikė psichologiniais “klijais”, kurie palaiko žmones arti. Organizmas išskirdamas oksitociną jus apdovanoja už socialinių ryšių užmezgimą. Rezultate taip pat jus daro sėkmingesnius formuojant ir palaikant užmegstus ryšius.

Tyrimai parodė, kad oksitocinas leidžia jaustis dosnesniems, empatiškesniems, labiau bendradarbiaujantiems ir dėkingesniems – visa tai padeda tapti geru partneriu, tėvu, draugu ir bendradarbiu.

Fizinis kontaktas yra toks pat svarbus kuriant naujus santykius. Pavyzdžiui, kai nepažįstami žmonės paspaudžia jums ranką, labiau tikėtina, kad jais pasitikėsite ne tik todėl, kad tai draugiškas gestas, bet ir todėl, kad jų prisilietimas gamina oksitociną, kuris verčia jus labiau jais pasitikėti.

Prisilietimas taip pat yra galingas ir universalus būdas perduoti skirtingas emocijas. Tiesiog pagalvokite apie visas skirtingas priežastis, dėl kurių kažkas gali paspausti jums ranką – parodyti palaikymą ir užuojautą sunkiais etapais, perteikti meilę, paguosti jus (ir save) bauginančiose situacijose.

Kiekvienas iš tų prisilietimų perduoda kažką skirtingo, ir kiekvienas jaučiasi šiek tiek kitaip.

Norėdami tai įrodyti, Berklio mokslininkai suporavo nepažįstamus žmones ir atskyrė juos barjeru su maža skylute. Vienas dalyvis įkišo ranką per skylę, o kitas bandė perteikti 12 unikalių emocijų trumpai paliesdamas savo partnerio rankas. Apskritai, paliesti subjektai galėjo aptikti dėkingumą, užuojautą ir meilę maždaug 55–60 procentų tikslumu.

Mokslas pateikė daug faktų apie prisilietimą, tačiau bene svarbiausia yra tai: Žmonės turėjo liesti ir būti paliesti, leisti laiką kitų žmonių kompanijoje ir užmegzti emocinius ryšius.

Šiuolaikiniame skaitmeniniame pasaulyje lengva pamiršti bendravimą akis į akį svarbą, tačiau negalite paspausti rankos el. paštu ar apkabinti teksto žinute.

Norėdami gauti oksitocino dozę ir jaustis geriau, prisilieskite, apkainkite, pabūčiuokite.

Mankšta gali suteikti jums tokią pačią stimuliaciją, kaip ir žmogaus apkabinimas, tačiau vis tiek trūks emocinio-psichologinio komponento.

 

Susiję straipsniai:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos:

Gamintojai: