protarpinis badaviams

Ar gali protarpinis badavimas padėti kovoti su nutukimu ir pagerinti medžiagų apykaitą?

Valgymo laiko ribojimas-(arba protarpinis badavimas) – tai neseniai atsiradusi mitybos tendencija, mitybos pasaulyje turinti daug pasekėjų. Jos bendrasis principas – įterpti nustatytus badavimo laikotarpius (paprastai 12–48 valandas) ir neriboti mitybos jokiais kitais būdais. Kai kurie gyvūnų tyrimų duomenys rodo, kad tai veiksminga svorio mažinimo strategija 1.   

Neseniai atliktame tyrime su žmonėmis buvo analizuojama, ar protarpinis badavimas yra naudingas viršsvorio turintiems ar nutukusiems suaugusiesiems 2. Mokslininkai stebėjo 116 vyrų ir moterų, suskirstytų į dvi grupes: viena grupė maitinosi tris kartus per dieną tuo pačiu metu, o kita ribojo valgymo laiką ir maitinosi  ad libitum nuo vidurdienio iki 20 val., tada badavo nuo 20 val. iki kitos dienos. Tiriamieji buvo stebimi 12 savaičių: buvo fiksuojamas jų svoris, riebalų masė, liesa raumeninė masė, insulino kiekis nevalgius, gliukozės kiekis nevalgius, hemoglobino A1c kiekis, apskaičiuotas energijos suvartojimas, bendra išdeginta energija ir ramybės būsenos išdeginta energija.

Kokie protarpinio badavimo razultatai?

Nors svoris grupėje, kurioje buvo ribojamas valgymo laikas, sumažėjo šiek tiek daugiau, svorio netekimas skirtumas tarp abiejų grupių buvo nereikšmingas. Be to, nė vienoje grupėje riebalų masė nepasikeitė. Vis dėlto, protarpinio badavimo grupės dalyviai prarado daugiau viršutinių ir apatinių galūnių liesos raumeninės masės, ir, palyginti su kontroline grupe, šis rodiklis buvo reikšmingas.

Tai antrasis tyrimas su žmonėmis, 3 kuris patvirtino, kad protarpinio badavimo metu prarandama liesa raumeninė masė – tai nerimą gana kelianti tendencija. Galiausiai, nebuvo įrodyta jokių reikšmingų su medžiagų apykaita susijusių sveikatos rodiklių ar miego pokyčių, nors buvo įvertintas sumažėjęs fizinis aktyvumas (pagal „Oura“ žiedo duomenis), dėl kurio sumažėjo bendras išdegintos energijos kiekis.

Apskritai, šis tyrimas nepatvirtina, kad valgymo laiko ribojimas naudingas gydant nutukimą ir, kaip ir ankstesniame tyrime, jame iškylą galimo liesos raumeninės masės mažėjimo rizikos klausimas.   

Daugiau apie asmeninį organizmo poreikį mineralams ar vitaminams, sužinosite, atlikę nemokamą sveikatos testą „Tavo diena“:

Svarbu:

*Laiku atkreiptike dėmesį į savijautos siunčiamus signalus;

*Papildykite organizmą natūraliais mineralais ar vitaminais;

*Mėgaukites energija ir gera savijauta kasdiena !

Literatūra:

  1. Chaix A, Zarrinpar A, Miu P, Panda S. Time-restricted feeding is a preventative and therapeutic intervention against diverse nutritional challenges. Cell Metab 2014;20(6):991-1005. 
  2. Lowe D, Wu N, Rohdin-Bibby L, et al. Effects of time-restricted eating on weight loss and other metabolic parameters in women and men with overweight and obesity: The TREAT Randomized Clinical Trial. JAMA Intern Med 2020;180(11):1491-1499. 
  3. Harris L, Hamilton S, Azevedo LB, et al. Intermittent fasting interventions for treatment of overweight and obesity in adults: a systematic review and meta-analysis. JBI Evid Synth 2018;16(2):507-547. 

Susiję straipsniai:

fosfatas dnr

Fosfatai ir jų vaidmuo organizme

Fosforas yra elementas, atliekantis svarbų vaidmenį geram organizmo funkcionavimui. Kūne beveik visas fosforas jungiasi su deguonimi, sudarydamas fosfatą. Fosfatas yra vienas iš organizmo elektrolitų, t….

Plačiau »

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos: