Riebalu deginimas

Šalčio poveikis riebalų deginimui ir kaip su tuo susijęs vitaminas A

Daugeliui kyla klausimų, kaip sudeginti riebalus. Yra daugybė atliktų tyrimų ir naudingos informacijos šia tema:

Riebalinis audinys būna dviejų rūšių – baltasis ir rudasis. Baltasis riebalinis audinys organizme kaupiamas kaip riebalai ir kalorijos, tačiau kūnui išskiriant energiją ar šilumą (vykstant termogenezei arba riebalų deginimui), baltasis riebalinis audinys virsta ruduoju. Tačiau kas paskatina jį virsti ruduoju ar suaktyvina jau turimą rudąjį riebalinį audinį? Šiame tyrime, atliktame Vienos medicinos universitete, bendradarbiaujant su Harvardo medicinos mokyklos, Rutgerso universiteto ir Brighamo ir moterų ligoninės mokslininkais, buvo nagrinėjamas šalčio poveikis pelių ir žmonių termogenezei.

Tyrime dalyvavo 30 sveikų lieknų savanorių (20–45 metų amžiaus), kurie 2,5 valandos buvo veikiami vidutiniu šalčiu (14–17 laipsnių celsijaus) dėvėdami vandeniu užpildytas vėsinimo liemenes. Ankstesniuose tyrimuose buvo įrodyta, kad ši temperatūra skatina rudojo riebalinio audinio gamybą, kuri savo ruožtu skatina riebalinio audinio mažėjimą. 

Kaip žinoma, suaktyvinant riebalinį audinį svarbų vaidmenį atlieka vitamino A (retinolio) apykaita. Atliekant šį tyrimą nustatyta, dėl šalto poveikio žymiai padidėjo retinolio ir retinolį surišančio baltymo (RBP) kiekis kraujyje. RBP yra būtinas vitamino A transportavimui iš kepenų (kuriose jis kaupiasi) į kitus kūno audinius, įskaitant ir riebalinį audinį. Be to, įvertinę keturių donorų adipocitų pirmtakų ląsteles, mokslininkai nustatė, kad „retinolis skatina žmogaus adipocitų rudėjimą ir koordinuotai pagreitina oksidacinę apykaitą”. Šią išvadą patvirtino tyrimai su pelėmis.

Vitaminas A riebalų deginimui?

Atliktas tyrimas nepatvirtino, kad vartojant vitaminą A galima sudeginti daugiau riebalų. Europoje vitamino A trūkumas nėra dažnas. Daugumai suaugusiųjų turėtų pakakti subalansuotos mitybos ir gerų multivitaminų. Tačiau šis tyrimas patvirtino, kad šaltis – kurį galbūt geriausia pajusti žiemą sportuojant lauke – gali paskatinti vitamino A išsiskyrimą iš kepenų, ir taip paskatinti riebalų apykaitą. 

Mokslininkai padarė išvadą: „Vitamino A kiekį pelių ir žmonių organizmo sistemose reguliuoja šalčio poveikis, o šalčio sukeltam riebalinio audinio rudėjimui ir adaptacinei termogenezei būtinas nesutrikęs retinoidų pernešimas“.

Daugiau apie asmeninį organizmo poreikį mineralams ar vitaminams, sužinosite, atlikę nemokamą sveikatos testą „Tavo diena“:

Svarbu!

*Laiku atkreiptike dėmesį į savijautos siunčiamus signalus;

*Papildykite organizmą natūraliais mineralais ar vitaminais;

*Mėgaukites energija ir gera savijauta kasdiena !

† Mūsų svetainėje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija. Jei sergate specifine liga, ar vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, pasikonsultuokite su savo gydytoju ar vaistininku.

Literatūra:

Fenzl A, Kulterer O, Spirk K, et al. Intact vitamin A transport is critical for cold-mediated adipose tissue browning and thermogenesisMol Metab 2020;42:101088. doi:10.1016/j.molmet.2020.101088

Susiję straipsniai:

fosfatas dnr

Fosfatai ir jų vaidmuo organizme

Fosforas yra elementas, atliekantis svarbų vaidmenį geram organizmo funkcionavimui. Kūne beveik visas fosforas jungiasi su deguonimi, sudarydamas fosfatą. Fosfatas yra vienas iš organizmo elektrolitų, t….

Plačiau »

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos: