Riebalu deginimas

Šalčio poveikis riebalų deginimui ir kaip su tuo susijęs vitaminas A

Ar jums kadanors teko girdėti, kad oro sąlygos gali paveikti jūsų svorį? Nepalankios oro sąlygos gali būti gera dingstis atidėti kasdienį bėgimą, tačiau nauji tyrimai rodo, kad mankštinantis žemesnėje temperatūroje gali būti sudeginama daugiau riebalų nei įprastai – bent jau atliekant trumpesnius didelio intensyvumo pratimus.

Bėgimas žiema

Riebalų reagavimas į orą

Riebalinis audinys būna dviejų rūšių – baltasis ir rudasis. Baltasis riebalinis audinys organizme kaupiamas kaip riebalai ir kalorijos, tačiau kūnui išskiriant energiją ar šilumą (vykstant termogenezei arba riebalų deginimui), baltasis riebalinis audinys virsta ruduoju. Tačiau kas paskatina jį virsti ruduoju ar suaktyvina jau turimą rudąjį riebalinį audinį?

Nors pirmoji organizmo reakcija į šaltį yra drebulys, ilgainiui organizme susidaro ir suaktyvėja pakankamai rudųjų riebalų, kad jie perimtų šilumos gamybos funkciją. Bet kuriuo atveju, reaguodamas į šaltį, organizmas degina papildomas kalorijas.

Tai gali net padėti sumažinti kūno svorį. Kol nepersivalgote, kad kompensuotumėte papildomą energiją, kurią sunaudoja šalčio veikiamas kūnas, galite tikėtis, kad dėl šalčio numesite šiek tiek svorio. Kiek, priklauso nuo žmogaus.

Gali būti, kad tai papildomai naudinga medžiagų apykaitai. Žmonių, turinčių daugiau rudųjų riebalų, jautrumas insulinui yra geresnis, cirkuliuojančių riebalų rūgščių ir trigliceridų kiekis yra mažesnis.

Daugeliui kyla klausimų, kaip sudeginti riebalus. Yra daugybė atliktų tyrimų ir naudingos informacijos šia tema:

Kas paskatina riebalinį sluoksnį virsti ruduoju ar suaktyvina jau turimą rudąjį riebalinį audinį? Viename tyrime, atliktame Vienos medicinos universitete, bendradarbiaujant su Harvardo medicinos mokyklos, Rutgerso universiteto ir Brighamo ir moterų ligoninės mokslininkais, buvo nagrinėjamas šalčio poveikis pelių ir žmonių termogenezei.

Tyrime dalyvavo 30 sveikų lieknų savanorių (20–45 metų amžiaus), kurie 2,5 valandos buvo veikiami vidutiniu šalčiu (14–17 laipsnių celsijaus) dėvėdami vandeniu užpildytas vėsinimo liemenes. Ankstesniuose tyrimuose buvo įrodyta, kad ši temperatūra skatina rudojo riebalinio audinio gamybą, kuri savo ruožtu skatina riebalinio audinio mažėjimą. 

Kaip žinoma, suaktyvinant riebalinį audinį svarbų vaidmenį atlieka vitamino A (retinolio) apykaita. Atliekant šį tyrimą nustatyta, dėl šalto poveikio žymiai padidėjo retinolio ir retinolį surišančio baltymo (RBP) kiekis kraujyje. RBP yra būtinas vitamino A transportavimui iš kepenų (kuriose jis kaupiasi) į kitus kūno audinius, įskaitant ir riebalinį audinį.

Be to, įvertinę keturių donorų adipocitų pirmtakų ląsteles, mokslininkai nustatė, kad „retinolis skatina žmogaus adipocitų rudėjimą ir koordinuotai pagreitina oksidacinę apykaitą”. Šią išvadą patvirtino tyrimai su pelėmis.

Ar toks svorio metimas yra laikinas?

Kiek šalčio reikia iškęsti, kad organizme padaugėtų naudingų rudųjų ir smėlio spalvos riebalų? Tai priklauso nuo daugelio veiksnių. Viena vertus, nuo to, kiek šalčio galite ištverti, kol pradėsite jausti šaltį, priklauso, ar jūsų organizme yra baltųjų riebalų, izoliuojančių jūsų kūną, sankaupų.

Taip pat neaišku, ar su rudaisiais riebalais susiję svorio metimo ir medžiagų apykaitos pokyčiai bus naudingi sveikatai ilgą laiką. Daugelis dietos tyrimų parodė, kad beveik bet kokia intervencija gali padėti sumažinti svorį per trumpą laiką. Tačiau organizmas mėgsta grįžti į homeostazę. Štai kodėl taip sunku išlaikyti sumažėjusį svorį.

prieš ir po

Vitaminas A riebalų deginimui?

Atliktas tyrimas nepatvirtino, kad vartojant vitaminą A galima sudeginti daugiau riebalų. Europoje vitamino A trūkumas nėra dažnas. Daugumai suaugusiųjų turėtų pakakti subalansuotos mitybos ir gerų multivitaminų. Tačiau šis tyrimas patvirtino, kad šaltis – kurį galbūt geriausia pajusti žiemą sportuojant lauke – gali paskatinti vitamino A išsiskyrimą iš kepenų, ir taip paskatinti riebalų apykaitą. 

Mokslininkai padarė išvadą: „Vitamino A kiekį pelių ir žmonių organizmo sistemose reguliuoja šalčio poveikis, o šalčio sukeltam riebalinio audinio rudėjimui ir adaptacinei termogenezei būtinas nesutrikęs retinoidų pernešimas“.

Daugiau apie asmeninį organizmo poreikį mineralams ar vitaminams, sužinosite, atlikę nemokamą sveikatos testą „Tavo diena“:

Svarbu!

*Laiku atkreipkite dėmesį į savijautos siunčiamus signalus;

*Papildykite organizmą natūraliais mineralais ar vitaminais;

*Mėgaukites energija ir gera savijauta kasdiena !

† Mūsų svetainėje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija. Jei sergate specifine liga, ar vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, pasikonsultuokite su savo gydytoju ar vaistininku.

Literatūra:

Fenzl A, Kulterer O, Spirk K, et al. Intact vitamin A transport is critical for cold-mediated adipose tissue browning and thermogenesisMol Metab 2020;42:101088. doi:10.1016/j.molmet.2020.101088

Susiję straipsniai:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos:

Gamintojai: