Sveikos kraujagysles

Sveikų kraujagyslių nauda

Kas yra kraujagyslės?

kraujagysles

Kraujagyslės yra kanalai, kuriais kraujas teka visame kūne. Šie kanalai sudaro uždarą kilpą, panašią į grandinę, kuri prasideda ir baigiasi jūsų širdyje. Kartu širdies kraujagyslės ir kraujagyslės sudaro jūsų kraujotakos sistemą. Jūsų kūne yra apie 80 000 km kraujagyslių.

Yra trijų tipų kraujagyslės:

 • Arterijos. Neša kraują iš jūsų širdies.
 • Venos. Neša kraują atgal į jūsų širdį.
 • Kapiliarai. Mažiausios kraujagyslės, jungia arterijas ir venas.

Kaip kraujas teka per jūsų kūną?

Štai kaip kraujas teka per jūsų kūną:

 1. Venos atneša kraują į dešinę širdies pusę.
 2. Plaučių arterijos perneša kraują į plaučius, kur jis gauna deguonies.
 3. Plaučių venos perkelia deguonies turtingą kraują į kairę širdies pusę.
 4. Aorta (pagrindinė jūsų kūno arterija) per daugelį arterijų šakų perneša kraują iš kairės širdies pusės į likusį kūną.
 5. Kapiliarai turi plonas sieneles, kurios leidžia deguoniui, maistinėms medžiagoms, anglies dioksidui ir atliekoms patekti per audinių ląsteles, į jas ir iš jų.
 6. Tada venos neša kraują atgal į jūsų širdį, ir procesas prasideda iš naujo.

Širdissvarbiausias organas mūsų organizme

sirdis

Ramybės būsenoje širdis plaka daugiau nei 100 000 kartų per dieną. Po kiekvieno širdies dūžio kraujas teka kraujagyslėmis. Kraujui tekant kraujagyslės išsiplečia ir vėl susitraukia iki atsipalaidavimo būsenos. Tai vyksta daugiau nei 100 000 kartų per dieną.

Kai mūsų audiniams reikia papildomo kraujo, pavyzdžiui, fizinio krūvio metu, patiriant stresą ar seksualinės veiklos metu, mūsų kraujagyslės turi išsiplėsti labiausiai. Jei kraujagyslės nėra tokios elastingos, kokios turėtų būti, gali sutrikti mūsų sveikata.

Organizmo kraujagyslių išsiplėtimo funkcija priklauso nuo kraujagyslių endotelio, t. y. vidinių kraujagyslių vienos ląstelės storio. Kraujagyslių endotelio ląstelėse fermentas, vadinamas eNOS, amino rūgštį L-argininą paverčia azoto oksidu, dėl kurio kraujagyslės išsiplečia.*

Azoto oksidas yra labai paprasta molekulė – tai vienas azoto ir vienas deguonies atomas, kurių cheminė formulė yra NO. Dėl tinkamos azoto oksido gamybos kraujagyslėse trombocitai tampa mažiau lipnūs ir rečiau prisitvirtina prie kraujagyslės sienelių, o tai naudinga širdies ir kraujagyslių sveikatai.*

Azoto oksidas padeda imuninėms ląstelėms neprilipti prie kraujagyslių sienelių, leidžia palaikyti normalų kraujospūdį bei padaro kraujagysles elastingesnes.*

Azoto oksido gamybos nauda organizme

Kai kraujagyslėse gaminamas pakankamas azoto oksido kiekis:

 • kraujagyslės tampa elastingesnės;*
 • išlaikomas normalus kraujospūdis;*
 • seksualinis susijaudinimas ir erekcija vyksta normaliai;*
 • stiprinama širdies ir kraujagyslių sveikata.

Taigi, kaip matote, azoto oksidas yra labai svarbus kraujagyslių sveikatai.* Jo svarbą pažymi ir 1998 m. trims mokslininkams paskirta Nobelio fiziologijos ir medicinos premija už tyrimus, kuriais buvo atskleista NO svarba kraujagyslių sveikatai.

Kaip žmonės gali palaikyti NO gamybą organizme, norėdami sustiprinti kraujagyslių sveikatą?
Aminorūgštis L-argininas yra lemiamas veiksnys, užtikrinantis pakankamą NO kiekį kraujagyslėse.* L-argininas gaunamas iš maistinių baltymų arba iš maisto papildų.

Prisimenate fermentą eNOS, kuris iš L-arginino gamina NO? Tinkamam eNOS veikimui reikalingi tam tikri maistinių medžiagų kofaktoriai, įskaitant 5-MTHF (aktyvioji folatų forma) ir antioksidantus, pavyzdžiui, vitaminą C*.

Tyrimai parodė, kad kai kurios maisto medžiagos leidžia eNOS veikti efektyviau, taip sukurdamos daugiau azoto oksido. Šios maistinės medžiagos yra:

Taip pat reikėtų stebėti cholesterolio kiekį, nes didelis cholesterolio kiekis gali sumažinti NO gamybą kraujagyslėse.

Įrodyta, kad reguliari fizinė veikla didina eNOS aktyvumą ir prisideda prie kraujagyslių elastingumo didinimo.

Žmogus turėtų gauti pakankamą kiekį baltymų (ypač jei sportuoja ar užsiima kita įtempta fizine veikla), 2–3 kartus per savaitę valgyti žuvį bei daug antioksidantų turinčių vaisių ir daržovių.

Kaip galiu išlaikyti savo kraujagysles sveikas?

Yra įvairių būdų, kaip pagerinti savo kraujagyslių sveikatą, įskaitant:

 • Valgykite sveiką, subalansuotą mitybą, kurioje mažai natrio, cholesterolio ir sočiųjų riebalų.
 • Reguliariai mankštinkitės.
 • Valdykite savo kraujospūdį.
 • Meskite rūkyti.
 • Sumažinkite alkoholio vartojimą.

Jei nori sužinoti, kurie sveikatos papildai tinkamiausi šiuo metu , atlik testą “Tavo diena” ir sužinok  asmeninę rekomendaciją!

*VMVT šių teiginių neįvertino. Šis produktas nėra skirtas diagnozuoti, gydyti, išgydyti ar užkirsti kelią kokiai nors ligai.

Susiję straipsniai:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos:

Gamintojai: