vitaminas c

Vitaminas C – Ar tikrai viską žinote?

Nuo labai senai žinome apie vitamino C vartojimo reikšmę. Ar iš tikrųjų suprantame, kam ir kodėl naudojamas vitaminas C?

Tad kyla klausimas, ką reikia žinoti apie natūralų vitaminą C bei jo papildus? Taip pat ką svarbu žinoti apie geriausius maisto produktus, kuriuose gausu natūralaus vitamino C!1

Vitaminas C – kas tai?

Vitaminas C yra vandenyje tirpus vitaminas, kurio natūraliai yra kai kuriuose maisto produktuose ir kurį galima gauti vartojant kokybiškus maisto papildus. Žmonės, skirtingai nei dauguma gyvūnų, negali sintetinti vitamino C, todėl jį žmogus gali pasisavinti tik iš maisto produktų ar papildų.

Vitaminas C taip pat yra būtinas mūsų kūnui, kuris yra randamas daugelyje vaisių ir daržovių. Mūsų kūnas jį naudoja augimui bei jo vystymuisi. Vitaminas C taip pat yra atsakingas už kolageno susidarymą ir geležies įsisavinimą.

vaisiai

Vitamino C rekomenduojamas kiekis žmogaus organizmui

Rekomenduojama dienos norma :

Rekomenduojama paros norma 19 metų ir vyresniems žmonėms yra 90 mg vyrams, ir 75 mg moterims.

Nėštumo ir žindymo laikotarpiu reikiamas kiekis padidėja atitinkamai iki 85 mg ir 120 mg per parą.

Rūkymas gali išeikvoti vitamino C kiekį organizme, todėl rūkantiems rekomenduojama papildomai vartoti 35 mg, viršijant rekomenduojama paros kiekį.

Leistinas suvartotinas kiekis :

Toleruotinas suvartojimo lygis yra didžiausia paros dozė, kuri neturėtų turėti žalingo poveikio sveikatai. Vitamino C leistinas paros kiekis yra 2000 mg per parą; viršijant šį kiekį, gali pasireikšti virškinimo trakto sutrikimas ir viduriavimas.

Tik tam tikrais scenarijais, pavyzdžiui, prižiūrint gydytojui arba atliekant kontroliuojamus klinikinius tyrimus, kartais naudojami didesni nei leistinas paros kiekis.

Natūralus vitaminas C ar askorbo rūgštis

Vitamino C galime gauti dviem būdais. Pirmasis yra natūralus vitaminas C, kurio gauname valgydami visavertį maistą. Ir tada yra sintetinis vitaminas C. Sintetinis vitaminas C yra žmogaus organizme savaime sukurtas ir naudojamas maisto papilduose.

Taigi, kuris iš jų jums yra tinkamesnis?

Kai valgome maistą, kuriame gausu vitamino C, pavyzdžiui, vyšnias, gauname vitamino C gryniausia forma. Be to, pridėjus kitų maistinių medžiagų, kūnas gali geriau įsisavinti tam tikrus vitaminus ir mineralus. Tiesą sakant, mokslininkai nustatė, kad vyšniose esantį vitaminą C žmonės pasisavina geriau nei sintetinę askorbo rūgštį.

Be to, vis dar neaišku, kaip sintetinės maistinės medžiagos pasisavinamos jūsų kūne. Taip yra todėl, kad nėra mokslinio standarto, kuris tiksliai išmatuotų papildų absorbciją.

Kalbant apie kasdienį vitamino C suvartojimą, jūsų kūnas gauna daug naudos iš viso maisto šaltinių, tačiau lygiai tiek pat naudos gali gauti ir su vitamino C papildais.

Vitaminas C ir jo nauda sveikatai

Nors dažniausiai patariama vitamino C gauti su maistu, daugelis žmonių geria papildus, kad patenkintų savo sveikatos poreikius.

Pateikiame 7 moksliškai įrodytas vitamino C naudas jūsų organizmui :

 • Sumažina lėtinių ligų riziką
 • Padeda valdyti aukštą kraujospūdį
 • Sumažina širdies ligų riziką
 • Sumažina šlapimo rūgšties kiekį kraujyje ir padėti išvengti priepuolių
 • Padeda išvengti geležies trūkumo
 • Pagerina imunitetą
 • Saugo jūsų atmintį ir mąstymą senstant

Vitaminas C yra vandenyje tirpus vitaminas, kurio reikia gauti su maistu ar papildais.

Jis siejamas su daugybe įspūdingų privalumų sveikatai, pavyzdžiui, padidina antioksidantų kiekį, mažina kraujospūdį, apsaugo nuo priepuolių, gerina geležies įsisavinimą, stiprina imunitetą ir mažina širdies ligų bei demencijos riziką.

Apskritai, vitamino C papildai yra puikus ir paprastas būdas padidinti vitamino C suvartojimą, jei sunku gauti pakankamai iš maisto.

apelsinai

Vitamino C trūkumas

Išsivysčiusiose šalyse vitamino C trūkumas yra retas, tačiau jis gali atsirasti laikantis ribotos dietos, kuri suteikia mažiau nei 10 mg per dieną, vieną mėnesį ar ilgiau.

Vitaminas C yra būtina maistinė medžiaga, kurią reikia vartoti reguliariai, kad būtų išvengta jos trūkumo.

Nors sunkaus vitamino C trūkumo simptomai gali pasireikšti tik per kelis mėnesiu, yra keletas subtilių požymių, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį.

Štai 6 dažniausiai pasitaikantys rezultatai kai jums trūksta vitamino C :

 • Šiurkšti oda
 • Šaukšto formos pirštų nagai su raudonomis dėmėmis ar linijomis
 • Sausa oda
 • Lengvai atsirandančios mėlynės
 • Lėtai gyjančios žaizdos
 • Skausmingi, patinę sąnariai

Vitamino C trūkumas išsivysčiusiose šalyse yra gana retas, bet vis tiek pasireiškia daugiau nei 1 iš 20 žmonių.

Kai kurie iš pirmųjų trūkumo požymių yra :

 • Nuovargis
 • Paraudusios dantenos
 • Lengvai atsirandančios mėlynės ir kraujavimas
 • Sąnarių skausmas
 • Šiurkšti, gumbuota oda

Uždegimas, geležies stoka ir nepaaiškinamas svorio padidėjimas gali būti kiti požymiai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį.

Per didelis vitamino C kiekis

Vartojant atitinkamas dozes, geriamieji vitamino C papildai paprastai laikomi saugiais. Per didelis vitamino C vartojimas, pavyzdžiui, 3000mg per parą, gali sukelti šalutinį poveikį, įskaitant:

 • Pykinimą, vėmimą ir viduriavimą
 • Pilvo pūtimą
 • Nuovargį ir mieguistumą, o kartais ir nemigą
 • Galvos skausmą
 • Odos paraudimą

Kai kuriems žmonėms geriamieji vitamino C papildai gali sukelti inkstų akmenų susidarymą, ypač kai jie vartojami didelėmis dozėmis. Ilgai vartojant daugiau nei 2000 miligramų per dieną geriamųjų vitamino C papildų, padidėja šalutinio poveikio rizika.

Prieš atlikdami bet kokius medicininius tyrimus, pasakykite savo gydytojui, kad vartojate vitamino C papildus. Didelis vitamino C kiekis gali turėti įtakos tam tikriems tyrimams.

Vitamino C reikalingas kiekis vaikams

Vitaminas C yra būtina maistinė medžiaga mūsų vaikų sveikatai ir vystymuisi. Tai padeda atkurti raudonuosius kraujo kūnelius ir stiprina imuninę sistemą.

Vaikams nuo 1 iki 3 metų reikia 15 mg vitamino C per dieną, o vyresniems vaikams nuo 4 iki 8 metų – 25 mg per parą.

Daugelyje vaisių ir daržovių yra vitamino C, ypač raudonos ir oranžinės spalvos, pavyzdžiui, braškėse, raudonosiose paprikose ir apelsinuose.

Vitamino C trūkumas yra retas, bet jei nerimaujate, kad jūsų vaikas negauna pakankamai, pasitarkite su savo gydytoju.

zmones

Kokiame maiste vitamino c gausiausia?

Labai svarbu gauti pakankamai vitamino c iš maisto, tačiau reikia žinoti ką valgyti.

Vaisiai ir daržovės yra geriausi šio vitamino šaltiniai.

 • Kraštuotoji malpigija – Šiame egzotiškame supervaisiuje vitamino C yra 30 kartų daugiau nei apelsinuose!
 • Vaistinė juodmirtė – Camu Camu yra raugios uogos iš Amazonės atogrąžų miškų. Šis atogrąžų vaisius geriausiai žinomas dėl savo vitamino C kiekio, nes jo yra daugiau nei 2000 mg!

 • Agrastas – agrastas yra daug maistinių medžiagų turinčios uogos, dažnai naudojamos Ajurvedos medicinoje. Tai yra gausus antioksidantų, fenolių ir vitamino C šaltinis – viename vaisiuje yra apie 600–700 mg.

 • Čili pipirai – Vienas žalias čili pipiras suteikia 121 % vitamino C rekomenduojamos paros kiekio. Be to, kuris geriausiai žinomas dėl savo medžiagų apykaitą skatinančių savybių.
 • Gvajava – Šiame atogrąžų supervaisiuje gausu antioksidantų, skaidulų ir vitamino C. Viename gvajavos vaisiuje yra 126 mg vitamino C. Be imunitetą stiprinančių savybių, tyrimai rodo, kad gvajava gali padėti sumažinti kraujospūdį ir bendrą cholesterolio kiekį.
 • Brokolis – Suvalgę tik vieną puodelį garuose virtų brokolių gausite vitamino C dienos normą! Šioje kryžmažiedėje daržovėje 100 gramų yra 89 mg vitamino C ir ji yra puikus vitamino A šaltinis.
 • Žiedinis kopūstas – kopūstai yra puikus maistinių medžiagų šaltinis, nesvarbu, ar sutrinate, ar kepate, ar ant grotelių. Jame yra daug skaidulų, baltymų ir 46% jūsų vitamino C.
vaisiai

Kiekvieną dieną valgydami kai kuriuos aukščiau nurodytus maisto produktus, jūsų sveikata turėtų pagerėti.

Maistas, kuriame gausu vitamino C, yra svarbus žingsnis siekiant teigiamos naudos sveikatai ir ligų išvengimo.

Vitamino C papildai

Ne visada žmonės reikiamą kiekį vitamino c gauna su maistu, kartais reikia jo pasisavinti ir kitais būdais, pvz : papildais. Yra daugybė naudingų papildų jūsų sveikatai. Štai keletas iš jų :

 • Askorbo rūgštis
 • Askorbato ir vitamino C metabolitai
 • Vitaminas C su bioflavonoidais
 • Liposominis vitaminas C
 • Askorbilo palmitatas

Visų formų vitaminas C pasižymi dideliu saugumu. Paprastai vartojamos ir gerai toleruojamos dozės iki 2000 mg per parą. Viduriavimas nėra tikėtinas, nebent viršijama 3000 mg per parą. Tačiau, jei didelė paros dozė paskirstoma ir vartojama iki trijų kartų per dieną, virškinimo sutrikimų tikimybė yra mažesnė.

Ar žinojote?

Vitaminas C pagerina neheminės geležies, tokios rūšies, kuri yra augaliniame maiste, pavyzdžiui, žalumynuose, pasisavinimą. Išgerdami nedidelę stiklinę 100% vaisių sulčių arba valgydami maistą, kuriame gausu vitamino C, galite pagerinti geležies pasisavinimą.

Vitaminą C gali sunaikinti šiluma ir šviesa. Maisto virimo aukšta temperatūra arba per ilgas gaminimo laikas gali suskaidyti vitaminą. Kadangi vitaminas yra tirpus vandenyje, jis taip pat gali prasiskverbti į virimo skystį ir prarasti savo naudą, jei maistas yra pervirtas. Didžiausio prinokusiuose maisto produktuose, vaisiuose ar daržovėse, yra daugiausia vitamino C.

Vitaminas C – jo niekada negali trūkti jūsų organizmui

Vitaminas C reikalingas organizmui vystytis ir tinkamai funkcionuoti. Jis vaidina svarbų vaidmenį imuninėje veikloje.

Šiandien žmonės dažniausiai naudoja vitaminą C peršalimo profilaktikai ir gydymui. Jis taip pat naudojamas autizmui, krūties vėžiui, širdies ligoms ir daugeliui kitų ligų gydyti.

Turėtumėte stebėti savo vitamino c suvartojimą, kaip ir su bet kuriuo kitu mineralu ar maistinėmis medžiagomis, kad negautumėte jo per daug ar per mažai.

Kaip sužinoti, kurie vitaminai, mineralai ar kiti papildai tinkamiausi šiuo metuIšbandyk nemokamą testą “Tavo diena” !  Kur sužinosi organizmo poreikius ir gausi asmeninę rekomendaciją!

Susiję straipsniai:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos:

Gamintojai: