sausos lupos

Džiūsta burna: priežastys ir gydymas

Burnos džiūvimas taip pat žinomas kaip kserostomija. Tai atsitinka, kai burnoje esančios seilių liaukos negamina pakankamai seilių.

Burnos džiūvimas savaime nėra rimtas sveikatos būklės sutrikimas. Tačiau kartais tai yra kitos priežasties, kurią reikia gydyti, simptomas. Tai taip pat gali sukelti komplikacijų, tokių kaip dantų ėduonis ir burnos opos. Sužinosite, dėl ko burna džiūsta ir kaip to išvengti.1

Kas sukelia burnos džiūvimą?

dziusta burna

Daugelis veiksnių gali sukelti burnos džiūvimą. Be to, vien tik burnos džiūvimas nebūtinai reiškia, kad turite sveikatos sutrikimų.

Jei manote, kad priežastis yra kita būsena arba pastebėjote kitų simptomų, svarbu pasikalbėti su gydytoju apie diagnozę ir gydymo galimybes.

Galimos burnos džiūvimo priežastys:

Dehidratacija. Dehidratacija įvyksta, kai jūsų organizmas netenka per daug skysčių ir pats jais nepasipildo. Tai gali nutikti dėl vėmimo, viduriavimo, gausaus prakaitavimo ar kraujo netekimo. Kai organizmas dehidratuotas, jūsų kūnas negamina tiek daug seilių, kiek paprastai, todėl jūsų burna gali natūraliai išsausėti.

Vaistai. Burnos džiūvimas gali būti daugelio rūšių vaistų šalutinis poveikis. Kai kurie iš labiausiai paplitusių vaistų, sukeliančių burnos džiūvimą, gydo depresiją, nerimą, viduriavimą, aukštą kraujospūdį ir astmą.

Antihistamininiai vaistai, diuretikai ir kai kurie chemoterapiniai vaistai taip pat gali sumažinti seilių gamybą. Prieš nutraukiant bet kokių vaistų, kurie, jūsų manymu, gali sukelti burnos džiūvimą, vartojimą, svarbu pasikalbėti su gydytoju.

Radiacijos terapija. Burnos džiūvimas yra dažnas galvos ar kaklo spindulinės terapijos šalutinis poveikis. Spinduliuotė pažeidžia seilių liaukas, mažina seilių sekreciją.

Stresas ir nerimas. Kai jaučiate stresą ar nerimą, jūsų kūnas gamina daugiau kortizolio, „streso hormono“. Padidėjus kortizolio kiekiui seilėse, gali pasikeisti seilių sudėtis, todėl burna išsausėja.

Senėjimas. Senstant dažnai atsiranda burnos džiūvimas. Tai gali būti dėl sveikatos problemų, tam tikrų vaistų ir jūsų organizmo gebėjimo apdoroti vaistus, kuriuos vartojate, pokyčių.

Kvėpavimas per burną ir knarkimas. Kvėpuojant per burną išgaruoja seilės. Knarkimas išsižiojus gali turėti tą patį poveikį. Dėl to gali išsausėti burna arba pablogėti esamas sausumas.

Rūkymas ir laisvalaikio narkotikų vartojimas. Tabako ir piktžolių rūkymas gali sumažinti seilių gamybą. Metamfetaminų vartojimas taip pat gali sukelti labai sausą burną.

Ligos, galinčios sukelti burnos džiūvimą

Burnos džiūvimą taip pat gali sukelti kelios sveikatos sąlygos, pavyzdžiui:

Diabetas. Burnos džiūvimas yra dažnas 1 ir 2 tipo diabeto simptomas. Manoma, kad padidėjęs cukraus kiekis kraujyje gali paveikti seilių gamybą, o tai savo ruožtu gali sukelti burnos džiūvimą. Žmonės, sergantys cukriniu diabetu, dažnai yra linkę į dehidrataciją, taip pat vartoja vaistus, kurie gali sukelti burnos džiūvimą.

Burnos pienligė. Burnos pienligė yra mielių infekcija burnoje. Infekcija sukelia uždegimą, kuris gali pažeisti jūsų seilių liaukas. Dėl to liaukoms gali būti sunkiau gaminti pakankamai seilių.

Nervų pažeidimas. Sužalojimas, infekcija, operacija ar insultas, dėl kurio pažeidžiami galvos ar kaklo nervai, gali turėti įtakos jūsų seilių liaukų gebėjimui gaminti seiles. Tai gali sukelti burnos džiūvimą.

Cistinė fibrozė. Cistinė fibrozė yra genetinė būklė, pažeidžianti virškinimo ir kvėpavimo sistemas. Tai gali neigiamai paveikti seilių liaukų funkciją. Vaistai, naudojami cistinei fibrozei gydyti, taip pat gali pabloginti burnos džiūvimą.

Autoimuniniai sutrikimai. Esant autoimuninei būklei, jūsų imuninė sistema neigiamai veikia jūsų kūną. Dažniausia autoimuninė būklė, susijusi su burnos džiūvimu, yra Sjogreno sindromas. Ši liga apima seilių liaukų uždegimą, dėl kurio išsausėja burna. Kitos autoimuninės ligos, kurios gali sukelti burnos džiūvimą, yra ŽIV/AIDS ir reumatoidinis artritas.

Alzheimerio liga. Alzheimerio liga gali sutrikdyti žmogaus gebėjimą išlaikyti gerą hidrataciją. Be to, Alzheimerio liga sergantiems žmonėms gali būti sunku laikytis nurodymų, kaip vartoti vaistus nuo burnos džiūvimo.

Kokie burnos džiovimo simptomai?

klaustukai

Sausa burna sukelia lipnumo ar perdžiūvimo pojūtį burnoje. Kiti dažni simptomai:

 • sunku ryti, kramtyti ar kalbėti
 • maisto ar gėrimų skonio sutrikimas
 • deginimo pojūtis burnoje
 • sutrūkinėjusios lūpos
 • burnos opos
 • sausas liežuvis
 • išsausėjusi gerklė
 • blogas burnos kvapas

Burnos džiūvimas ir dantų ėduonis

Seilės turi daug funkcijų. Dėl antibakterinių baltymų viena iš daugelio seilių paskirčių yra padėti apsaugoti jūsų dantis nuo kenksmingų bakterijų ir išlaikyti jūsų dantis sveikus ir be ertmių.

Norėdami išvengti dantų ėduonies dėl burnos džiūvimo, galite imtis šių veiksmų:

 • Dažnai gurkšnokite vandenį, kad pašalintumėte maisto perteklių, šiukšles ir bakterijas.
 • Kramtykite gumą be cukraus, kad paskatintumėte seilių gamybą.
 • Norėdami padidinti drėgmės lygį patalpose, naudokite drėkintuvą.
 • Reguliariai tikrinkite dantis, kad įsitikintumėte, jog neturite ertmių.
 • Jei gydytojas paskyrė dirbtinių seilių ar vaistų nuo burnos džiūvimo, vartokite juos taip, kaip nurodyta.

Kodėl burna džiūsta naktį?

burnos dziuvimas

Naktį burnos džiūvimas gali būti labai dažnas, ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Taip yra todėl, kad senstant keičiasi seilės. Kai kurie seilių komponentai senstant mažėja.

Jei burnos džiūvimą pastebite tik naktį, priežastis gali būti nosies obstrukcija, dėl kurios kvėpuojate tik per burną.

Daugelis vaistų taip pat gali sukelti burnos džiūvimą arba pabloginti problemą. Burnos medicinos akademija teigia, kad daugiau nei 1100 receptinių ir nereceptinių vaistų gali sukelti burnos džiūvimą.

Vaistai, kurių šalutinis poveikis yra burnos džiūvimas, yra šie:

 • kraujospūdžio vaistai
 • antidepresantai
 • vaistai nuo nerimo
 • bronchus plečiančių vaistų, vartojamų tokioms ligoms kaip astma ir lėtinė obstrukcinė plaučių liga gydyti

Kitos priežastys gali būti:

 • diabetas
 • nėštumas
 • Sjogreno liga
 • chemoterapija
 • radiacija
 • nervų pažeidimas
 • narkotikų vartojimas

Naktį burnos džiūvimas gali būti erzinantis, nepatogus ir netgi žalingas jūsų burnos sveikatai. Svarbu gydyti burnos džiūvimo priežastį, kad galėtumėte išlaikyti savo burnos sveikatą.

Daugelį atvejų galima gydyti pakeitus gyvenimo būdą ir vaistus. Rečiau burnos džiūvimas naktį gali būti pagrindinės būklės, kuriai reikės specialaus gydymo, simptomas.

Kokių maistinių medžiagų trūksta dažniausiai, kai džiūsta burna

Taip pat burnos džiūvimas gali būti susijęs su maistinių medžiagų trūkumu. Nors burnos džiūvimas gali turėti daug priežasčių, tam tikrų maistinių medžiagų trūkumas gali prisidėti prie šios būklės arba pabloginti jos simptomus. Štai keletas maistinių medžiagų, kurių trūkumas gali sukelti ar sustiprinti burnos džiūvimą:

 1. Vanduo – nepakankamas vandens suvartojimas ar dehidratacija yra viena dažniausių burnos džiūvimo priežasčių. Vanduo yra būtinas seilių gamybai, kurios drėkina burną.
 2. Vitaminas B12 – jo trūkumas gali sukelti burnos gleivinės problemas, įskaitant burnos džiūvimą. Vitaminas B12 svarbus nervų sistemos veiklai ir raudonųjų kraujo kūnelių gamybai.
 3. Cinkas – cinko trūkumas gali mažinti seilių gamybą, dėl ko atsiranda burnos džiūvimas. Cinkas taip pat svarbus imuninės sistemos veikimui ir ląstelių augimui.
 4. Omega-3 riebiosios rūgštys – nepakankamas omega-3 riebiųjų rūgščių suvartojimas gali sutrikdyti organizmo uždegiminius procesus ir prisidėti prie burnos džiūvimo.
 5. Vitaminas A – jo trūkumas gali neigiamai paveikti gleivines ir odą, įskaitant burnos gleivinę, ir sukelti burnos džiūvimą.
 6. Folio rūgštis (Vitaminas B9) – kaip ir kiti B grupės vitaminai, folio rūgštis yra svarbi sveikai burnos gleivinei palaikyti. Jos trūkumas gali sukelti burnos gleivinės problemas.

Verta paminėti, kad burnos džiūvimą gali sukelti ne tik minėtų maistinių medžiagų trūkumas, bet ir kitos sveikatos problemos ar netinkamas gyvenimo būdas. Jei patiriate ilgalaikį burnos džiūvimą, svarbu kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą, kad būtų nustatyta tikroji šios būklės priežastis ir galėtumėte gauti tinkamą gydymą ar mitybos patarimus.

Patarimai kaip gydyti burnos džiūvimą namuose

sausos lupos

Burnos džiūvimas paprastai yra laikina ir gydoma būklė. Daugeliu atvejų galite išvengti ir palengvinti burnos džiūvimo simptomus namuose atlikdami vieną ar daugiau iš šių veiksmų:

 • gurkšnokite vandenį
 • čiulpkite ledo kubelius
 • apribokite alkoholio ir kofeino kiekį
 • apribokite druskos ir cukraus suvartojimą
 • venkite tabako ar narkotikų
 • naudokite drėkintuvą miegamajame, kai miegate
 • kramtykite becukrę gumą arba čiulpkite becukrį kietą saldainį
 • naudokite nereceptines dantų pastas, skalavimo priemones ir mėtas

Taip pat svarbu kasdien valytis ir valyti dantis siūlu bei du kartus per metus pasitikrinti dantis. Gera burnos priežiūra gali padėti išvengti dantų ėduonies ir dantenų ligų, kurios gali atsirasti dėl burnos džiūvimo.

Jei burnos džiūvimą sukelia sveikatos būklės, gali prireikti papildomo gydymo. Paprašykite savo gydytojo daugiau informacijos apie jūsų konkrečią būklę, gydymo galimybes ir ilgalaikes perspektyvas.

Burnos džiūvimo gydymas

Gydytojas tikriausiai peržiūrės visus vaistus, kuriuos vartojate, kad išsiaiškintų, ar jie gali sukelti burnos džiūvimą. Gydytojas gali pakeisti vieną ar daugiau receptų arba rekomenduoti pakeisti dozę.

Gydytojas taip pat gali skirti dirbtinių seilių ar vaistų, kad padidintų seilių gamybą burnoje.

Ateityje burnos džiūvimui gydyti gali būti prieinami seilių liaukų atstatymo ar regeneravimo būdai, tačiau 2016 m. apžvalga parodė, kad šioje srityje vis dar reikia atlikti tolesnius tyrimus.

DUK Dalis: Džiūsta Burna

Kodėl man vis džiūsta burna?

Burnos džiūvimą gali sukelti įvairios priežastys, įskaitant dehidrataciją, tam tikrų vaistų vartojimą, lėtines ligas (pvz., diabetą, Sjögreno sindromą), taip pat rūkymą ar alkoholio vartojimą.

Kaip galima sumažinti burnos džiūvimą?

Gerti daugiau vandens, vengti tabako ir alkoholio, naudoti drėkinamuosius burnos purškalus ar seiles stimuliuojančius produktus, taip pat reguliariai lankytis pas odontologą.

Ar burnos džiūvimas gali būti rimtos sveikatos problemos požymis?

Taip, kartais burnos džiūvimas gali signalizuoti apie kitas sveikatos problemas, pavyzdžiui, diabetą ar autoimunines ligas. Jei burnos džiūvimas yra nuolatinis ir sunkus, rekomenduojama kreiptis į gydytoją.

Kokie namų gynimo būdai gali padėti nuo burnos džiūvimo?

Gerti daugiau skysčių, vartoti drėkinamuosius burnos gelius ar purškalus, daryti burnos higienos pratimus, pavyzdžiui, čiulpti becukrius saldainius ar kramtyti becukrę gumą, kad skatintumėte seilių gamybą.

Kada kreiptis į gydytoją?

Pasitarkite su gydytoju arba odontologu, jei pastebėjote burnos džiūvimo požymius.

Susitikite su gydytoju arba odontologu, jei turite nuolatinių simptomų, tokių kaip:

 • burnos ar gerklės sausumo jausmas
 • tirštos seilės
 • šiurkštus liežuvis
 • burnos opos
 • sutrikęs kramtymas ar rijimas
 • pakitęs skonio pojūtis, kuris nepraeina
 • blogas burnos kvapas, kuris nepagerėja laikantis geros dantų higienos

Jei manote, kad vaistai sukelia burnos džiūvimą arba pastebėjote kitų pagrindinės būklės simptomų, susitarkite su gydytoju.

Gydytojas gali užsisakyti kraujo tyrimus ir patikrinti jūsų gaminamų seilių kiekį, kad nustatytų burnos džiūvimo priežastį. Kai gydytojas diagnozuos jūsų burnos džiūvimo priežastį, jis gali pasiūlyti gydymo būdus.

Jei nuolat džiūsta burna, taip pat svarbu apsilankyti pas odontologą ir patikrinti, ar nėra dantų ėduonies požymių.

Kaip sužinoti, kurie vitaminai, mineralai ar kiti papildai tinkamiausi šiuo metuIšbandyk nemokamą testą “Tavo diena” !  Kur sužinosi organizmo poreikius ir gausi asmeninę rekomendaciją!

Susiję straipsniai:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos:

Gamintojai: