mieganti moteris

Kaip žarnyne esančios bakterijos daro įtaką miegui?

Tyrimai rodo, kad yra ryšys tarp sveiko žarnyno ir miego, tačiau mokslininkai vis dar nesutaria, ar tam tikros bakterijos turi gerą ar blogą poveikį.

Atlikti tyrimai parodo naujas įžvalgas apie žarnyno mikrobiomą, trilijonų bakterijų bendruomenę, gyvenančią kiekvieno žmogaus virškinimo trakte. Per pastarąjį dešimtmetį mikrobiomos vaidmuo žmonių sveikatai yra nuosekliai tyrinėjamas.

Vis augėja įrodymų apie žarnyno mikrobiomos ryšį su miegu. Tačiau norint tai suprasti, pirmiausia svarbu žinoti, kad jūsų žarnynas iš tikrųjų turi glaudžius santykius su jūsų smegenimis.

Daugiau apie mikrobiotą ir jos svarbą pateikiama:

Jūsų smegenys ir jūsų žarnynas vienas kitą gerai pažįsta

Ekspertai, kurie tiria mikrobiomą, sako, kad tai, kas yra jūsų žarnyne, daro įtaką jūsų miegui.

Smegenys yra kūno centras, kuris nuolat siunčia ir gauna informaciją iš kiekvienos kūno dalies ir sistemų. Tačiau ryšys tarp žarnyno ir smegenų yra ypač stiprus ir sudėtingas.

Atrodo, kad žarnyno mikroorganizmai turi keletą signalų perdavmo mechanizmų, leidžiančių jiems bendrauti su smegenimis būdais, kurie gali turėti įtakos žmogaus nuotaikai, apetitui, streso lygiui ir daugeliui kitų dalykų.

Viena iš mokslininkų hipotezių yra ta, kad šios bakterijos gamina metabolitus, kurie grįžta į smegenis. (Metabolitai yra mažos molekulės, atsirandančios dėl maisto skilimo.) Kita hipotezė yra ta, kad žarnyno bakterijos sukelia imuninės sistemos cheminių medžiagų išsiskyrimą, kurį smegenys aptinka ir į tai reaguoja.

Miegas daro įtaką tam kas vyksta žarnyne

Mikrobiomos sudėtis svyruoja dieną ir naktį, ir šie svyravimai vaidina svarbų vaidmenį programuojant kai kuriuos kūno miego genus (ataskaita). Kai kurie iš šių miego genų reguliuoja organizmo cirkadinius ciklus, kurie yra panašūs į vidinius laikrodžius, kurie nurodo organizmui, kada atėjo laikas jaustis pavargusiam ar budriam.

2019 m. paskelbtame tyrime buvo nagrinėjama, kaip žarnyno mikrobioma gali paveikti miegą. Tyrėjai įvertino ir palygino miegą su 26 suaugusių vyrų žarnyno mikrobioma. Jie nustatė ryšį tarp žarnyno mikrobiomos sudėties, miego modelių, imuninės sistemos ir pažinimo.

Visų pirma, jie nustatė, kad bendra mikrobiomos įvairovė turėjo įtakos padidėjusiam miego efektyvumui ir bendram miego laikui.

Tam tikros rūšies bakterijos taip pat gali būti susijusios su geresniu miegu. Tyrime mokslininkai ištyrė žarnyno mikrobiomos vaidmenį jaunesnių nei 5 metų vaikų mieggui.

Nutatyta, kad konkrečios bakterijos gali reguliuoti miegą moduliuodamos, kaip smegenys kontroliuoja cheminius procesus organizme ir imuninėje sistemoje. Tyrimas parodė, kad vaikai, turintys didelę bifidobakterijų bakterijų koncentraciją, turėjo daugiau laiko miegoti naktį.

Tyrimai rodo, kad didesnė žarnyno bakterijų įvairovė apsaugo nuo kitų sveikatos problemų, tokių kaip nutukimas ar virškinimo trakto ligos.

Pastebima, kad miegas ir žarnyno mikrobioma iš tikrųjų yra susiję, tačiau vis dar neaišku, ar mikrobioma veikia miegą, ar atvirkščiai. Ir ekspertai teigia, kad stiprinti mikrobiomos sveikatą yra nuoseklus darbas – ir ar žarnyno veiklos gerinimas gali išspręsti miego problemas, neturi vieningo atsakymo.

Geram virškinimui ir tuštinimuisi

Ar prebiotikai, probiotikai gali padėti išspręsti miego problemas?

Probiotikai, gyvos bakterijos, randamos maisto produktuose ir papilduose. Prebiotikai, maistas, kurį šios bakterijos valgo, yra maistinės medžiagos, kurios sukelia palankius žarnyno mikrobiomo pokyčius. Šie galingi tarpusavio santykiai taip pat gali paveikti smegenis ir bendrą elgesį.

Vertinat ir mikrobiomos, smegenų veiklos ir Imuninės sistemos tarpusavio santykį nuo gimimo iki senatvės, atsižvelgiant į miego ir pabudimo ciklą.

Apžvalgoje taip pat nagrinėjama, kaip skirtingi metodai, tokie kaip probiotikai ir prebiotikai, gali sustiprinti žarnyno mikrobiomą, kad pagerintų smegenų ir žarnyno sveikatą ir optimizuotų miego ir pabudimo ciklą. Galiausiai nustatyta, kad reikia daugiau tyrimų, kad būtų galima nustatyti trūkstamą ryšį, jungiantį žarnyno mikrobiomą su smegenimis ir imunine sveikata ir miegu.

Gali būti, kad probiotikų ar prebiotikų papildai gali padėti pagerinti žarnyno mikrobiomos sveikatą, taip pat ir miegą. Mokslininkai taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad žmonių mikrobiomos skiriasi, todėl tai, kas tinka vienam asmeniui, gali neveikti kitam.

Mokslininkai susiduria su labai sudėtinga ekosistema, kurios iki galo neperprato.

Kitas tyrimas, parodė, kad tarp asmenų, miegančių trumpiau ir skirtingu laiku nei jie buvo įpratę yra didesnė žarnyno bakterijų įvairovė. Pastebėta matuojant išmatų metabolomą arba mažas molekules, kurias gamina bakterijos, sudarančios žarnyno mikrobiomą.

Mokslininkai pažymi, kad sveika žarnyno mikrobioma gali būti ypač svarbi žmonėms, turintiems profesijas, kurių darbas riboja jų gebėjimą tinkamai, reguliariai miegoti (pvz., Sveikatos priežiūros darbuotojams ir karininkams, pamaininis/naktinis darbas).

Žmogaus išmatų bakterijos pasikeičia, kai žmogus netenka miego arba laikosi neįprasto miego ir pabudimo grafiko. Šie bakterijų pokyčiai taip pat buvo susiję su problemomis, susijusiomis su budrumu.

Specialistai pataria išlaikyti sveiką žarnyną, pavyzdžiui, mankštintis ir valdant stresą. Valgyti natūralius probiotinius maisto produktus, tokius kaip kefyras, rauginti kopūstai.

Maistas turintis probiotikų

Kiekvienas iš jų turi skirtingą mikrobų derinį, todėl, valgant įvairų kokybišką maistą, turėsite geriausią galimybę gauti naudos. Be to, žmonės valgė šiuos maisto produktus šimtmečius, todėl jų nauda nekelia abejonių.

Svarbu

*Laiku atkreipkite dėmesį į savijautos siunčiamus signalus;

*Papildykite organizmą natūraliais mineralais ar vitaminais;

*Mėgaukites energija ir gera savijauta kasdiena !

Tiems, kas domisi, kaip sustiprinti organizmą, turėti energijos, išvengti nuotaikų svyravimų ir atgauti ramybę, prevencinės sveikatos specialistai rekomenduoja Testą  “Tavo diena”. Šis testas, padės geriau pažinti savo organizmą ir gauti rekomendacijas kokiomis maistinėmis medžiagomis jį praturtinti.

Susiję straipsniai:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos:

Gamintojai: