1
Sanario uzdegimas

Sąnario uždegimas: kaip sumažinti skausmą ir pašalinti uždegimo simptomus

Kelio sąnario uždegimas – tai rimta ir gana paplitusi būklė, kuri gali apsunkinti kasdienę veiklą ir sumažinti gyvenimo kokybę. Nepaisant to, kad sąnario uždegimas yra dažnai pasitaikanti problema, daugelis žmonių nėra pakankamai informuoti apie jo simptomus, priežastis ir galimas gydymo strategijas. Sąnarių sveikata yra gyvybiškai svarbi kiekvienam asmeniui, kadangi sąnarių būklė tiesiogiai veikia judėjimo laisvę ir bendrą savijautą. Todėl svarbu suprasti, kaip sumažinti sanarių uždegimą ir skausmą, taip pat kaip užkirsti kelią būklės pablogėjimui.1

Šiame straipsnyje bus nagrinėjamos kelio sąnario uždegimo ir kitų sąnarių uždegimų priežastys, simptomai, diagnozavimo metodai ir gydymo galimybės. Pažvelgsime į įvairias gydymo strategijas, nuo sąnario šildymo ir šaldymo iki farmakologinių ir chirurginių intervencijų. Be to, aptarsime naudingus papildus sąnariams ir prevencijos priemones, padedančias išvengti sąnario uždegimo arba sumažinti jo simptomus. Ši informacija bus naudinga tiek tiems, kurie jau susiduria su sąnarių uždegimu, tiek tiems, kurie nori rūpintis savo sąnarių sveikata ir išlaikyti gerą judėjimo kokybę.

gydytoja aiškina apie sanari

Kas yra sąnarys ir jo uždegimas?

Sąnarys yra sudėtinga dviejų ar daugiau kaulų jungtis, leidžianti mums atlikti įvairius judesius. Kiekvieną sąnarį sudaro kremzlė – jungiamasis audinys, dengiantis sąnarinius kaulų galus ir mažinantis smūgio poveikį, tenkantį sąnariui. Taip pat svarbią dalį sudaro sąnario kapsulė, apsupanti kaulų galus. Šioje kapsulėje gaminasi ir visą sąnario ertmę užpildo tąsus sąnarinis tepalas, kuris sutepa paviršius, kad judėjimo mechanizmas veiktų be priekaištų. Sąnarį sudarančius kaulų galus jungia ir konkrečioje padėtyje išlaiko raiščiai.

Sąnario uždegimas, dar vadinamas artritu, gali pasireikšti vieno arba kelių sąnarių uždegimu. Šis uždegimas neigiamai paveikia žmogaus darbingumą ir gyvenimo kokybę, todėl svarbu kreiptis į specialistus pajutus pirmuosius simptomus. Suskaičiuojama net per šimtą artrito formų, iš kurių dažniausiai pasitaiko osteoartritas, reumatoidinis artritas, psoriazinis artritas. Jei liga pažeidžia vieną sąnarį, tai artritas vadinamas monoartritu, o jei uždegimas apima kelis sąnarius – poliartritu.

Artritas gali būti ūminis ar lėtinis. Ūminio uždegimo atvejais jis prasideda staiga, skausmas iškart yra stiprus, o lėtinis uždegimas vystosi palaipsniui, dažnai skausmas intensyvėja. Sąnario uždegimą galima įtarti, jeigu sąnarys tinsta, yra skausmas (daugeliu atvejų skausmas yra nuolatinis visoje sąnario srityje), juntamas sąnario maudimas, kuris pereina į skausmą judant, neretai sąnarys būna karštas, oda gali parausti, skausmas bei tinimas apriboja tam tikrus sąnario judesius, mažesnis sąnario judrumas, pakitusi sąnario forma.

Sąnarių skausmas yra pagrindinis sąnarių ligų požymis, kuris gali būti ūmus arba lėtinis. Jis gali kilti dėl įvairių priežasčių, įskaitant ūmias traumas, sąnarių degeneracines ligas ar sąnario uždegimą (artritą), kurį dažniausiai sukelia infekcija, medžiagų apykaitos sutrikimas ar autoimuninis procesas. Artritas yra viena dažniausiai sutinkamų sąnario skausmo atsiradimo priežasčių, o dvi pagrindinės artrito formos yra osteoartritas ir reumatoidinis artritas. Osteoartritas yra degeneracinė liga, dėl kurios palengva pradeda irti sąnarį supančios kremzlės, o reumatoidinis artritas – autoimuninė liga, sukelianti sąnarių uždegimą.

žmogaus sanariai

Įdomūs faktai apie sąnarius

Sąnariai, sudaryti iš sudėtingų struktūrų, yra būtini žmogaus judėjimui. Šiame skyriuje aptarsime įvairias sąnarių ypatybes ir faktus.

Maisto produktai, kurie gerina sąnarių būklę

Mityba žaidžia svarbų vaidmenį palaikant sąnarių sveikatą. Produktai, turintys daug vitaminų A ir E, tokie kaip vyšnios, citrusiniai vaisiai, česnakas, imbieras, špinatai ir brokoliai, yra ypač naudingi. Reguliarus šių produktų vartojimas gali padėti išlaikyti sąnarių lankstumą ir mažinti uždegimą.

Dažniausios sąnarių skausmo priežastys

Sąnarių skausmas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, įskaitant:

 • Natūralus sąnarių nusidėvėjimas
 • Traumos
 • Netinkama avalynė
 • Neteisingai atliekamas ar per didelis fizinis krūvis
 • Prasta mityba
 • Antsvoris

Sąnarių priežiūra darbo metu

Ypatingą dėmesį reikia skirti darbo aplinkai, ypač jei darbas yra sėdimas. Rekomenduojama kas valandą daryti pertraukas, kurių metu reikėtų atsistoti, pasivaikščioti ir atlikti paprastus fizinius pratimus, kad išvengtumėte ilgalaikio sąnarių streso.

Gydymo ir priežiūros metodai

Esant sąnarių skausmui, galima taikyti įvairius gydymo būdus:

 • Mitybos keitimas
 • Specialios mankštos
 • Reguliarūs masažai
 • Tepalų naudojimas
 • Kolageno vartojimas
 • Sąnario keitimo operacijos, ypač esant stipriam skausmui ir ribotam judrumui

Šie metodai gali padėti sumažinti skausmą ir uždegimą, taip pat gerinti sąnarių funkciją ir judrumą.

peties sanarys

Sąnarių uždegimo formos

Osteoartritas

Osteoartritas yra dažniausiai pasitaikanti sąnarių degeneracinė liga, susijusi su sąnarių traumomis ir senėjimo procesais. Ši liga dažniausiai pažeidžia kelių, klubų, riešų ir stuburo sąnarius, kurie patiria didžiausią krūvį. Osteoartritas gali sukelti rytinį sąstingį, nuolatinį skausmą ir judėjimo apribojimus. Svarbu pabrėžti, kad nėra vaistų, visiškai išgydančių šią ligą, tačiau yra būdų, kaip sumažinti simptomus ir sulėtinti ligos progresavimą.

Reumatoidinis artritas

Reumatoidinis artritas yra autoimuninė uždegiminė liga, kuri dažniausiai pažeidžia kelis sąnarius, įskaitant plaštakas, riešus ir kelius. Ši liga sukelia sąnarių gleivinės uždegimą, dėl kurio pažeidžiami sąnarių audiniai, sukeliantys ilgalaikį skausmą ir deformacijas. Reumatoidinis artritas gali būti diagnozuojamas bet kuriame amžiuje, tačiau dažniausiai jis prasideda tarp 40 ir 60 metų. Moterys šia liga serga tris kartus dažniau nei vyrai.

Psoriazinis artritas

Psoriazinis artritas yra uždegiminis artritas, susijęs su psoriaze. Ši liga dažniausiai prasideda trečiajame ar ketvirtajame gyvenimo dešimtmetyje ir gali būti simetrinė arba asimetrinė. Psoriazinis artritas sukelia sąnarių skausmą, patinimą ir paraudimą, o taip pat gali pažeisti stuburą. Svarbu atkreipti dėmesį į odos ir nagų būklę, nes dauguma pacientų, sergančių šia liga, taip pat turi psoriazės požymių.

Kitos artrito formos

Artritas apima daugiau nei 100 skirtingų formų, įskaitant ankilozinį spondilitą, podagrą, juvenilinį idiopatinį artritą ir kitas susijusias uždegimines ligas. Šios ligos gali turėti įvairius simptomus, tačiau bendri požymiai yra sąnarių skausmas, patinimas ir funkcijos sutrikimas. Diagnostika ir gydymas priklauso nuo konkrečios artrito formos ir su ja susijusių simptomų.

Simptomai, kurie gali rodyti sąnarių uždegimą

Skausmas ir maudimas

Sąnarių skausmas yra vienas ryškiausių ir dažniausiai pasitaikančių uždegimo požymių. Jis gali būti tiek ūmus, tiek lėtinis, priklausomai nuo uždegimo stadijos ir formos. Ūmus skausmas dažniausiai atsiranda dėl traumų ar infekcijų ir yra intensyvus bei staigus. Lėtinis skausmas vystosi palaipsniui ir gali būti nuolatinis, kartais intensyvėjantis esant tam tikroms sąlygoms. Skausmas gali atsirasti dėl sąnarių degeneracinių ligų, kai dyla kremzlė ir mažėja sąnarinio skysčio kiekis, arba dėl autoimuninių sutrikimų, pavyzdžiui, reumatoidinio artrito.

Patinimas ir šilumos pojūtis

Patinimas sąnariuose atsiranda dėl uždegiminio proceso, kurio metu į sąnarį kaupiasi skystis. Šis simptomas dažnai lydimas šilumos pojūčio ir paraudimo, ypač uždegus didesniems sąnariams, pavyzdžiui, kelio ar klubo. Patinimas ne tik sukelia diskomfortą ir skausmą, bet ir apriboja sąnario judėjimo amplitudę, dėl ko gali sutrikti įprasta veikla. Šie simptomai yra būdingi įvairioms artrito formoms, įskaitant reaktyvinį artritą, kuris dažnai pasireiškia po infekcinių ligų.

Judesių apribojimai

Sąnarių uždegimas gali žymiai sumažinti sąnario lankstumą ir judrumą. Dėl skausmo ir patinimo pacientai dažnai patiria judesių apribojimus, kurie gali apsunkinti kasdienius darbus ir mažinti gyvenimo kokybę. Pavyzdžiui, osteoartritas gali sukelti sąnario jautrumą ir sąstingį, ypač po ilgesnio nejudėjimo ar didesnio krūvio, o reumatoidinis artritas – rytinį sąnarių sustingimą, trunkantį ilgiau nei valandą. Sąnarių nestabilumas ir traškėjimas judant taip pat yra būdingi simptomai, rodantys struktūrinius pažeidimus sąnaryje.

Šie simptomai yra svarbūs sąnarių uždegimo indikatoriai, kuriuos reikia stebėti ir įvertinti, siekiant laiku pradėti gydymą ir išvengti rimtesnių komplikacijų.

sanario masažas

Galimos sąnarių uždegimo priežastys

Infekcijos ir autoimuniniai procesai

Sąnarių uždegimas, žinomas kaip artritas, gali būti sukeltas įvairių infekcijų, tokių kaip Laimo liga, arba autoimuninių sutrikimų, pavyzdžiui, vilkligės. Šios būklės sukelia imuninės sistemos hiperaktyvumą, kai ji klaidingai puola savo kūno audinius, įskaitant sąnarius, sukeliant uždegimą ir skausmą. Reaktyvinis artritas, dažnai pasireiškiantis vaikystėje, yra dar vienas pavyzdys, kai viršutinių kvėpavimo takų, žarnyno ar šlapimo takų infekcijos sukelia sąnarių uždegimą.

Traumos ir sužalojimai

Traumos, tokios kaip sumušimai, patempimai, lūžiai ar sąnarių raiščių, sausgyslių bei kremzlių pažeidimai, yra dažnos sąnarių skausmo priežastys. Šie sužalojimai gali sukelti ilgalaikį sąnarių skausmą ir disfunkciją, o kartais reikalauti ir chirurginio įsikišimo. Sąnarių traumos ypač paplitusios tarp sportininkų ir asmenų, atliekančių sunkų fizinį darbą, kurie dėl nuolatinio sąnarių perkrovimo gali patirti degeneracinius pokyčius, vadinamuosius artrozinius sąnario pakitimus.

Metaboliniai sutrikimai ir paveldimumas

Metaboliniai sutrikimai, pavyzdžiui, podagra, kuri susijusi su padidėjusiu šlapimo rūgšties kiekiu kraujyje, taip pat gali sukelti sąnarių uždegimą ir skausmą. Šis sutrikimas dažniausiai pasireiškia dėl nesveikos mitybos ir alkoholio vartojimo. Be to, genetiniai veiksniai taip pat vaidina svarbų vaidmenį sąnarių sveikatoje. Kai kuriems žmonėms gali būti paveldimas polinkis į tam tikras sąnarių ligas, kurios padidina sąnarių skausmo tikimybę.

Diagnostikos metodai

Instrumentiniai tyrimai

Instrumentiniai tyrimai yra svarbi sąnarių uždegimo diagnozavimo dalis, leidžianti nustatyti ligos buvimą ir jos stadiją. Šie tyrimai apima:

 1. Rentgenografija: Naudojama kaulų ir sąnarių būklei įvertinti, padedant diagnozuoti lūžius, uždegimus ir kitus pakitimus.
 2. Echoskopija (Ultragarsiniai tyrimai): Šis metodas suteikia galimybę realiu laiku nustatyti organų struktūrą, dydį ir vietą, taip pat atpažinti sausgyslių ar raiščių pažeidimus.
 3. Magnetinio rezonanso tomografija (MRT): Leidžia gauti aukštos raiškos vaizdus, kurie yra itin naudingi minkštųjų audinių, įskaitant sąnarius, tyrimui.
 4. Kompiuterinė tomografija (KT): Suteikia detalų vaizdą apie kūno struktūras, skenuojant jas plonais sluoksniais, kas yra ypač svarbu sudėtingesniems atvejams.

Kraujo tyrimai

Kraujo tyrimai atliekami siekiant nustatyti uždegiminį procesą organizme ir įvertinti bendrą sveikatos būklę. Pagrindiniai sąnarių uždegimo diagnozavimui naudojami kraujo tyrimai yra:

 • Bendras kraujo tyrimas: Parodo uždegimo buvimą ir bendrą organizmo būklę.
 • Reumatoidinis faktorius (RF) ir Anti-CCP: Specifiniai tyrimai, padedantys diagnozuoti reumatoidinį artritą.
 • Eritrocitų nusėdimo greitis (ENG): Padeda įvertinti ligos aktyvumą ir atsaką į gydymą.

Klinikinė apžiūra

Klinikinė apžiūra yra pradinis žingsnis diagnozuojant sąnarių uždegimą. Gydytojas įvertina paciento skundus, atlieka fizinę apžiūrą, kurios metu gali būti nustatytas sąnarių patinimas, skausmas ar funkcijos sutrikimas. Remiantis gauta informacija, gydytojas gali nuspręsti skirti papildomus instrumentinius tyrimus ar kraujo analizes, kad patvirtintų diagnozę ir pradėtų tinkamą gydymą.

Sąnariams papildai

Sąnarių sveikatai palaikyti ir skausmo malšinimui svarbūs maisto papildai gali būti naudinga prevencinė priemonė. Šie papildai apima įvairius komponentus, kurie padeda palaikyti sąnarių lankstumą, mažinti uždegimą ir skausmą. Toliau pateikiama informacija apie pagrindines medžiagas, kurios dažniausiai sudaro sąnariams skirtus papildus.

Pagrindinės sąnariams naudingos medžiagos

 1. Chondroitinas – Tai medžiaga, kuri padeda atstatyti susidėvėjusią kremzlę ir pristabdo tolesnį jos nykimą. Chondroitinas taip pat prisideda prie skysčių pritraukimo į jungiamąjį audinį, todėl sąnariai išlieka paslankūs ir drėgnūs.
 2. MSM (Metilsulfonilmetanas) – Organinis sieros junginys, kuris palaiko jungiamųjų audinių būklę ir prisideda prie kolageno formavimosi.
 3. Gliukozaminas – Svarbus komponentas, padedantis sutepimui ir kremzlės atstatymui. Su amžiumi gliukozamino kiekis organizme mažėja, dėl ko gali atsirasti sąnarių ligų.
 4. Kolagenas – Palaiko jungiamojo audinio būklę, mažina skausmą ir uždegimą, padeda išlaikyti sąnarių lankstumą.
 5. Omega 3 riebalų rūgštys – Svarbios viso organizmo būklei palaikyti; jos padeda malšinti sąnarių ir audinių uždegimus bei skausmą.
 6. Vitaminas C – Būtinas normaliam kolageno susidarymui, kuris reikalingas kaulų, kremzlių ir kraujagyslių funkcijai palaikyti.

Daugiau papildų sąnariams galima rasti:

Papildų vartojimo nauda

Vartojant šiuos papildus, galima pasiekti keletą teigiamų poveikių:

 • Sąnarių mobilumo palaikymas – Erškėtuogių ekstraktai ir pluoštinė bosvelija padeda išlaikyti normalią sąnarių funkciją.
 • Skausmo ir sąnario uždegimo mažinimas – Bosvelijos ekstraktai ir ciberžolės kurkuminas turi ryškų priešuždegiminį poveikį, kuris padeda sumažinti skausmą.
 • Kremzlės apsauga ir atstatymas – Chondroitinas ir gliukozaminas yra ypač svarbūs kremzlės būklei gerinti ir jos nusidėvėjimo prevencijai.

Svarbios rekomendacijos

Renkantis sąnariams skirtus papildus, svarbu atsižvelgti į jų sudėtį ir kokybę. Rekomenduojama pasitarti su gydytoju ar vaistininku, kad išsirinktumėte tinkamiausią produktą pagal individualius poreikius. Taip pat verta atkreipti dėmesį į alergenus, ypač jei esate jautrūs tam tikroms medžiagoms.

papildai sanariams

Gydymo galimybės ir prevencija

Medikamentinės priemonės

Sąnarių uždegimo gydymas prasideda nuo medikamentinių priemonių. Dažniausiai naudojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), kurie malšina skausmą ir mažina uždegimą. Esant stipresniam skausmui, gali būti skiriami steroidiniai hormonai, kurie veiksmingai slopina uždegimo procesus. Taip pat, ypač sergant reumatoidiniu artritu, skiriami ligą modifikuojantys vaistai – tiek sintetiniai, tiek biologiniai, kurie padeda kontroliuoti ligos eigą ir mažinti jos simptomus. Šie vaistai yra svarbūs ne tik skausmo kontrolėje, bet ir ligos progresavimo slopinimui.

Fizikinės ir fizioterapinės procedūros

Fizioterapija ir kineziterapija yra gydymo dalis, padedanti atkurti sąnarių judrumą ir mažinti skausmą. Fizioterapinės procedūros, tokios kaip ultragarsas, elektroterapija, ir šiltos bei šaltos kompresijos, padeda sumažinti uždegimą ir skausmą. Kineziterapija, įskaitant pratimus vandenyje ir salėje, yra ypač svarbi, nes stiprina raumenis ir gerina sąnarių lankstumą. Tai ypač aktualu po traumų ar operacijų, kai svarbu greitai grįžti į aktyvų gyvenimą.

Įtvarai ir ortopedinės priemonės

Įtvarai ir ortopedinės priemonės, tokios kaip įtvarai, korsetai, ir ortopedinė avalynė, yra naudojami siekiant stabilizuoti sąnarius, mažinti skausmą ir užkirsti kelią naujoms traumoms. Įtvarai yra rekomenduojami esant sąnarių patempimams, išnirimams ar po operacijų, kad sąnariai išliktų stabilūs ir greičiau gytų. Ortopedinė avalynė yra svarbi esant sąnarių deformacijoms ar intensyviam fiziniam krūviui, nes padeda tinkamai paskirstyti svorį ir mažina sąnarių apkrovą.

vyras su sveikais sanariais

DUK (Dažniausiai Užduodami Klausimai) apie Sąnario Uždegimą

Kas yra sąnario uždegimas?

Sąnario uždegimas, arba artritas, yra sąlyga, kuriai būdingas sąnarių skausmas, patinimas ir standumas. Jis gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, įskaitant autoimunines ligas, traumas ar dėvėjimąsi.

Kokie yra sąnario uždegimo simptomai?

Pagrindiniai simptomai apima skausmą judant ar poilsio metu, patinimą sąnario srityje, sumažėjusią judesių amplitudę ir rytinį standumą.

Kaip diagnozuojamas sąnario uždegimas?

Diagnostika dažniausiai atliekama remiantis paciento simptomais, fizinio patikrinimo metu ir naudojant medicininius tyrimus, tokius kaip rentgeno nuotraukos, kraujo tyrimai ir ultragarso tyrimai.

Kokios yra sąnario uždegimo gydymo galimybės?

Gydymas gali apimti vaistus nuo uždegimo ir skausmo, fizioterapiją, sveikos gyvensenos palaikymą ir, esant būtinybei, chirurginę intervenciją.

Kaip galima išvengti sąnario uždegimo?

Nors visiškai išvengti sąnario uždegimo neįmanoma, sveika mityba, reguliarus fizinis aktyvumas ir svorio kontrolė gali sumažinti riziką.

žmonės mankštinasi

Išvados

Sąnarių sveikata yra būtina mūsų judėjimo laisvei ir gyvenimo kokybei palaikyti; todėl supratimas, kaip šią sveikatą išlaikyti, mūsų kasdienėse veiklose yra neįkainojamas. Aptardami sąnario uždegimo simptomus, priežastis bei gydymo metodus, išryškinome įvairias strategijas, padėsiančias mažinti skausmą ir užkirsti kelią ligos progresavimui. Svarbu pabrėžti, kad ankstyva diagnozė ir tinkamai parenkamos gydymo ir prevencijos priemonės gali ženkliai pagerinti gyvenimo kokybę bei sumažinti ligos pablogėjimo riziką.

Tiesiogiai veikdami įvairiais gydymo būdais ir išlaikydami aktyvų gyvenimo būdą, žmonės gali kontroliuoti sąnarių uždegimą ir išvengti jo neigiamo poveikio savo gyvenime. Galimybė teisingai naudotis informacija apie mitybą, fizinę veiklą ir papildomų gydymo metodų taikymą suteikia mums priemones būsimoms problemoms užkirsti kelią. Tačiau svarbu prisiminti, kad prieš pradedant bet kokią gydymo ar prevencijos programą, reikėtų pasitarti su sveikatos priežiūros specialistais, kad užtikrintumėte saugumą ir efektyvumą.

Susiję straipsniai:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos:

Gamintojai: