vitaminas b12

Vitaminas B12, naudinga žinoti

Vitaminas B12 (kobalaminas) yvaidina esminį vaidmenį raudonųjų kraujo kūnelių formavime, ląstelių metabolizme, nervų funkcijoje ir DNR gamyboje.

Vitamino B12 geri maisto šaltiniai yra paukštiena, mėsa, žuvis ir pieno produktai. Vitaminas B-12 taip pat dedamas į kai kuriuos maisto produktus. Vitamino B12 trūkumui gydyti gali būti skiriamos didesnės nei dienos norma vitamino B-12 injekcijos arba tiksliniai papildai.

Mūsų organizmas negamina vitamino B12 (vandenyje tirpus vitaminas), jo turime gauti iš gyvūninės kilmės maisto produktų arba papildų. Nors B12 rezervai yra saugomi kepenyse iki 5 metų, ilgainiui gali neužtekti sukauptų resursų, jei neužtikrinama iš kasdienės mitybos ar kokybiškų papildų.

vitaminas b12 produktai

Kiek reikia vitamino B12

Atsakymas priklauso nuo amžiaus, mitybos įpročių ir sveikatos sutrikimų bei nuo to, kokius vaistus vartojate.

Pateikiame vidutinius rekomenduojamus paros kiekius. Kiekis mikrogramais (mcg), skiriasi priklausomai nuo amžiaus:

Amžius Kiekis per parą
Kūdikiams iki 6 mėnesių amžiaus:0,4 mcg
7-12 mėnesių kūdikiams:0,5 mcg
1-3 metų vaikams:0,9 mcg
4-8 metų vaikams:1,2 mcg
9-13 metų vaikams:1,8 mcg
14–18 metų paaugliams:2,4 mcg
Suaugusiems2,4 mcg

Vitamino B12 trūkumas

Dauguma Europoje gyvenančių žmonių gauna pakankamai šios maistinės medžiagos. Jei nesate tikri, galite atlikti klausimyną “Tavo diena” ir jis parodys kokių maistinių medžiagų gali reikėti.

Su amžiumi gali būti sunkiau įsisavinti šį vitaminą. Tai taip pat gali atsitikti, jei buvo atlikta su svorio mažinimu susijusi operacija ar kita operacija, kurios metu buvo pašalinta dalis skrandžio. Labai didelis rizikos faktorius vitamino b12 trūkumui yra alkoholio vartojimas.

Taip pat gali būti didesnė vitamino B12 trūkumo tikimybė, jei turite:

 • Atrofinį gastritą, kurio metu jūsų skrandžio gleivinė suplonėjo
 • Kenksmingą anemiją, dėl kurios jūsų organizmui sunku įsisavinti vitaminą B12
 • Sąlygas, kurios veikia jūsų plonąjį žarnyną, pvz., Krono liga, celiakija, bakterijų dauginimas ar parazitai.
 • Piktnaudžiavimą alkoholiu arba daug gėrėte, todėl jūsų organizmui gali būti sunkiau įsisavinti maistines medžiagas arba neleisti suvalgyti pakankamo kalorijų kiekio. Vienas iš požymių, kad jums trūksta pakankamai B12, gali būti glositas arba patinęs, paraudonavęa liežuvis.
 • Imuninės sistemos sutrikimų, tokių kaip “Graves” liga ar vilkligė
 • Vartoti tam tikrus vaistus, trukdančius įsisavinti B12. Tai apima kai kuriuos vaistus nuo rėmens, įskaitant protonų siurblio inhibitorius (PSI), pvz., ezomeprazolą (Nexium), lansoprazolą (Prevacid), omeprazolą (Prilosec OTC), pantoprazolą (Protonix) ir rabeprazolą (Aciphex), H2 receptorių blokatorius, pvz., famotidiną (Pepcid AC), ir tam tikrus vaistus nuo diabeto, pvz., metforminą (gliukofagą).

Taip pat gali trūkti vitamino B12, jei laikotės veganiškos dietos (tai reiškia, kad nevalgote jokių gyvūninės kilmės produktų, įskaitant mėsą, pieną, sūrį ir kiaušinius) arba esate vegetaras, kuris nevalgo pakankamai kiaušinių ar pieno produktų. Abiem šiais atvejais į savo racioną galite vartoti tik kokybiškus papildus, kad patenkintumėte organizmo poreikį.

Vitamino B12 trūkumo simptomai

Jei turite vitamino B12 trūkumą, galite tapti anemiški. Lengvas trūkumas gali nesukelti jokių simptomų. Bet jei organizmo nepapildome, ilgainiui tai gali sukelti tokius simptomus kaip:

 • Silpnumą, nuovargį ar svaigulį
 • Širdies plakimo sutrikimą ir dusulį
 • Blyškią odą
 • Lygų (švelnų) liežuvį
 • Vidurių užkietėjimą, viduriavimą, apetito praradimą ar dujų kaupimąsi
 • Nervų sutrikimus, tokius kaip tirpimas ar dilgčiojimas, raumenų silpnumas ir vaikščiojimo problemos
 • Regėjimo praradimą
 • Psichines problemas, tokias kaip depresija, atminties praradimas ar elgesio pokyčiai

Vitaminas B12 jei laukiatės ar esate jauna mama

Ar esate nėščia moteris, besilaikanti veganiškos ar vegetariškos dietos, ir planuojate žindyti savo kūdikį? Prieš susilaukdami kūdikio, turėtumėte pasitarti su gydytoju, kad turėtumėte planą, kaip gausite pakankamai vitamino B12, nes to reikės, kad jūsų kūdikis būtų sveikas.

Neturėdamas pakankamai vitamino B12, jūsų kūdikis gali vėlyvai vystytis, o ne optimaliai augti taip, kaip to norėtumėte.

Vitamino B12 trūkumo gydymas

Jei sergate anemija arba organizmui sunku įsisavinti vitaminą B12, iš pradžių reikės šio vitamino papildymo. Gali tekti toliau gerti dideles šio papildo dozes.

Jei nevalgote gyvūninės kilmės produktų, galite papildyti savo mitybą ir įtraukti:

 • Maistines mieles
 • Spirituotus grūdus
 • Chlorella
 • Jūros dumblius

Vyresnio amžiaus suaugusiems, kuriems trūksta vitamino B12, greičiausiai turės vartoti kasdienį B12 papildus arba multivitaminus, kuriuose yra B12.

Daugumai žmonių kasdienis šio vitamino papildymas išsprendžia problemą. Tačiau bet koks nervinis pažeidimas, atsiradęs dėl trūkumo, gali būti ilgalaikis.

vitaminas b12 produktuose

Svarbu

Vitaminas B12 yra svarbi maistinė medžiaga, kurios organizmui reikia daugeliui esminių funkcijų.

Dideliais kiekiais jo galima rasti gyvūninės kilmės produktuose, spirituotuose maisto produktuose ir maisto papilduose. Kai kurie turtingiausi šaltiniai yra kepenys, jautiena, sardinės, moliuskai ir pieno produktai.

Nesvarbu, ar norite padidinti vitaminų atsargas, ar užkirsti kelią šio vitamino trūkumui, maisto produktų, kurie yra turtingi vitaminu b12, valgymas gali žymiai pagerinti bendrą sveikatą.

Susiję straipsniai:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos:

Gamintojai: