B grupes vitaminai

B grupės vitaminai ir jų svarba subalansuotam gyvenimui

B grupės vitaminai yra labai svarbi maistinių medžiagų grupė, veikianti kartu su kitomis maistinėmis medžiagomis, kad palaikytų organizmo sveikatą ir gerovę. Šiame straipsnyje aptarsime svarbiausius B vitaminų grupę sudarančius vitaminus, jų funkcijas, kasdienio vartojimo rekomendacijas, maisto šaltinius ir galimus trūkumus bei kaip juos išvengti.

B vitaminai yra tirpūs vandenyje, todėl organizmas jų perteklinio kiekio nekaupia, o perteklius išskiria su šlapimu. Taigi, mūsų kūnas nuolat turi gauti B vitaminų su maistu. B vitaminų grupė apima keletą skirtingų vitaminų, kuriuos aptarsime toliau.

Pagrindiniai B grupės vitaminai ir jų funkcijos

B1 (tiaminas)

Tiaminas yra svarbus energijos gamybai ir riebalų, angliavandenių bei baltymų apykaitai organizme. Be to, tiaminas vaidina svarbų vaidmenį nervų sistemos veikloje ir yra būtinas širdies bei raumenų veiklai. Rekomenduojama dozė suaugusiesiems siekia 1,2-1,5 mg per dieną.

B2 (riboflavinas)

Riboflavinas yra būtinas odos, plaukų, akių ir kepenų sveikatai, taip pat padeda organizmui gaminti raudonąsias kraujo kūnelius. Jis taip pat dalyvauja energijos gamyboje, angliavandenių ir baltymų apykaitoje. Suaugusiems rekomenduojama vartoti 1,1-1,3 mg riboflavino per dieną.

B3 (niacinas)

Niacinas padeda palaikyti sveiką odą, nervų sistemą ir virškinimo sistemą, taip pat dalyvauja energijos gamyboje. Jis taip pat padeda mažinti blogojo cholesterolio kiekį kraujyje. Suaugusiems rekomenduojama vartoti 14-16 mg niacino per dieną.

B5 (pantoteno rūgštis)

Pantoteno rūgštis yra svarbi energijos gamybai, riebalų, angliavandenių ir baltymų apykaitai bei hormonų gamybai. Ji taip pat padeda organizmui gaminti hemoglobiną. Rekomenduojama dozė suaugusiesiems siekia 5 mg per dieną.

B6 (piridoksinas)

Piridoksinas reguliuoja baltymų apykaitą, padeda gaminti raudonąsias kraujo kūnelius, palaiko normalų smegenų veikimą ir nervų sistemos veiklą. Be to, jis dalyvauja hormonų gamyboje, ypač serotonino, būtino nuotaikai gerinti. Suaugusiems rekomenduojama vartoti 1,3-1,7 mg piridoksinо per dieną.

B7 (biotinas)

Biotinas yra svarbus plaukų, odos ir nagų sveikatai, taip pat dalyvauja energijos gamyboje. Jis taip pat padeda organizmui gaminti hormonus ir riebalų rūgštis. Suaugusiems rekomenduojama vartoti 30 mcg biotino per dieną.

B9 (folatas)

Folatas yra svarbus raudonųjų kraujo kūnelių gamybai, nervų sistemos veiklai ir naujų ląstelių formavimui. Jis taip pat būtinas naujagimių vystymuisi ir smegenų veiklai. Suaugusiems rekomenduojama vartoti 400 mcg folato per dieną, o nėščioms moterims – 600 mcg.

B12 (kobalaminas)

Kobalaminas yra svarbus raudonųjų kraujo kūnelių gamybai, nervų sistemos veiklai ir smegenų veikimui. Jis taip pat padeda organizmui gaminti energiją. Suaugusiems rekomenduojama vartoti 2,4 mcg kobalamino per dieną.

B grupes vitaminai padeda mastymui

B grupės vitaminų nauda subalansuotam gyvenimui

B vitaminai yra labai svarbūs mūsų organizmui, nes jie dalyvauja daugelyje gyvybiškai svarbių procesų. Jų pagrindinė funkcija yra energijos gamyba iš maisto medžiagų, tačiau jie taip pat palaiko sveiką odą, plaukus, nagus, nervų sistemą, širdies veiklą, smegenų veikimą, hormonų gamybą ir raudonųjų kraujo kūnelių gamybą.

B vitaminai padeda išvengti nuovargio, depresijos, galvos skausmo, sąnarių skausmo, odos, akių ir virškinimo problemų, bei žemo energijos lygio. Jiems taip pat būdinga antioksidacinės savybės, kurios padeda apsaugoti kūną nuo laisvųjų radikalų ir tokiu būdu apsaugo nuo vėžio ir kitų lėtinių ligų.

B vitaminai ypač naudingi tiems, kurie dažnai patiria stresą ir per didelį fizinį krūvį, nes jie padeda palaikyti nervų sistemą ir reguliuoti hormonus. Taip pat jie padeda palaikyti sveiką svorį, nes dalyvauja riebalų apykaitoje.

B grupes vitaminai maiste

B grupės vitaminų šaltiniai maiste

B vitaminai randami įvairiuose maisto produktuose, įskaitant mėsą, žuvį, pieno produktus, kiaušinius ir grūdus. Štai keletas maisto produktų, kuriuose yra daugiausia B vitaminų:

 • B1: grūdai, mėsa, žuvis, pupelės, riešutai
 • B2: pieno produktai, mėsa, žuvis, grūdai, daržovės
 • B3: mėsa, žuvis, grūdai, riešutai, kiaušiniai
 • B5: mėsa, žuvis, pieno produktai, grūdai, riešutai
 • B6: mėsa, žuvis, grūdai, daržovės, vaisiai
 • B7: kiaušiniai, riešutai, žalumynai, žuvis, grūdai
 • B9: žalumynai, vaisiai, grūdai, kiaušiniai, pieno produktai
 • B12: mėsa, žuvis, pieno produktai, kiaušiniai

Rekomenduojama gauti B vitaminų su maistu, o ne su sintetiniais papildais. Tačiau, kaip ir bet kuriam kitam maisto produktui, svarbu rinktis sveikus ir įvairius šaltinius.

B grupes vitaminu trukumas

B grupės vitaminų trūkumo simptomai

B vitaminų trūkumas gali sukelti įvairias sveikatos problemas. Kai kurių B vitaminų trūkumas gali sukelti specifinius simptomus, o kiti gali sukelti bendrus simptomus. Vienas iš dažniausių B vitaminų trūkumo simptomų yra nuovargis ir silpnumas.

Kiti B vitaminų trūkumo simptomai gali apimti:

 • B1: sumažėjęs apetitas, nuovargis, raumenų silpnumas, sutrikusi virškinimo sistema, sutrikusi širdies veikla
 • B2: odos ir lūpų sausumas ir pleiskanojimas, akių skausmas ir paraudimas, anemija
 • B6: sutrikusi virškinimo sistema, nuovargis, depresija, galvos skausmai, anemija
 • B7: odos bėrimai, plaukų slinkimas, depresija, nuovargis, sutrikusi virškinimo sistema
 • B9: anemija, sumažėjęs apetitas, nuovargis, depresija

Jeigu jaučiate vieną ar kelis iš šių simptomų, svarbu kreiptis į gydytoją ir pasitikrinti B vitaminų lygį organizme.

B vitaminai grikiuose

Kaip išlaikyti optimalų B grupės vitaminų lygį

Svarbu gauti pakankamai B grupės vitaminų su maistu, kad organizmas galėtų patenkinti savo poreikius. Tačiau, kadangi kai kurių B grupės vitaminų trūkumas yra paplitęs, kartais reikia imtis papildomų veiksmų, kad išlaikytumėte optimalius B vitaminų lygius organizme.

Štai keletas patarimų, kaip išlaikyti optimalius B vitaminų lygius:

 • Vartokite įvairų ir sveiką maistą. Rinkitės grūdus, riešutus, mėsą, žuvį, pieno produktus, kiaušinius, daržoves ir vaisius.
 • Vartokite vitaminų papildus, kurie yra kokybiški ir patikimų gamintojų.
 • Vengti piktnaudžiauti alkoholiu, nes jis gali sumažinti B vitaminų kiekį organizme.
 • Vengti rūkymo, nes nikotinas gali trukdyti B vitaminų absorbcijai.
 • Rekomenduojama gerti pakankamai skysčių, kad padidintumėte B vitaminų absorbciją.

B grupės vitaminų papildai ir jų nauda

B vitaminų papildai gali būti naudingi tiems, kurie negauna iš kasdienės mitybos arba turi problemų su žarnynu. Gera žarnyno veikla turi didelę įtaką B grupės vitaminų pasisavinimui.

Rekomenduojama gerti B vitaminų papildus tik tada, kai yra diagnozuotas trūkumas. B grupės vitaminų perteklius gali sukelti nepageidaujamas reakcijas, įskaitant odos bėrimus, dilgčiojimą, pykinimą ir vėmimą.

B grupės vitaminai ir specifinės sveikatos būklės

B grupės vitaminai gali būti naudingi tam tikroms sveikatos būklėms. Štai keletas pavyzdžių:

 • B1 gali būti naudingas alkoholizmo gydymui ir diabetui
 • B3 gali būti naudingas padidėjusiam cholesterolio kiekiui kraujyje ir diabetui
 • B6 gali būti naudingas depresijos ir PMS simptomų gydymui
 • B9 gali būti naudingas nėščiosioms ir norintiems pastoti
 • B12 gali būti naudingas anemijai ir senatvės demencijai
B grupes vitaminai nervams

B grupes vitaminai šalutinis poveikis

B grupės vitaminai yra gyvybiškai svarbūs mūsų organizmui, tačiau, kaip ir bet koks maisto papildas, jie gali turėti ir šalutinį poveikį. Nors dauguma žmonių B grupės vitaminus toleruoja gerai, kai kurie gali patirti virškinimo sutrikimus, odos paraudimą ar galvos skausmą, ypač vartojant didesnes nei rekomenduojamos dozės. Svarbu suprasti, kad B grupės vitaminai yra būtini mūsų sveikatai, tačiau jų vartojimas turi būti atliekamas atsakingai ir pagal gydytojo ar dietologo rekomendacijas, kad būtų išvengta nepageidaujamo šalutinio poveikio.

B grupės vitaminai ir dažniausiai užduodami klausimai

Kadangi B vitaminai yra labai svarbūs mūsų organizmui, dažnai kyla klausimų apie jų vaidmenį, šaltinius ir dozes. Šiame skyriuje pateiksime atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus apie B grupės vitaminus.

B grupės vitaminai kam reikalingi?

B grupės vitaminai yra esminiai mūsų organizmo veikimui. Jie padeda mūsų kūnui gaminti energiją iš maisto, kurį valgome, ir yra būtini normaliam nervų sistemos veikimui. Be to, B grupės vitaminai dalyvauja raudonųjų kraujo kūnelių gamyboje, padeda išlaikyti odos sveikatą ir yra svarbūs normaliam virškinimo sistemos veikimui.

B grupės vitaminai ir šalutinis poveikis

Nors B grupės vitaminai yra saugūs ir būtini mūsų sveikatai, per didelė jų dozė gali sukelti šalutinį poveikį. Tai gali apimti virškinimo sutrikimus, odos paraudimą, galvos skausmą ir, retais atvejais, alergines reakcijas. Visada rekomenduojama laikytis nurodytos dozės ir vartoti B grupės vitaminus pagal gydytojo ar dietologo rekomendacijas.

Visi B grupės vitaminai

B grupės vitaminai yra vitaminų grupė, kurioje yra 8 skirtingi vitaminai: B1 (tiaminas), B2 (riboflavinas), B3 (niacinas), B5 (pantoteno rūgštis), B6 (piridoksinas), B7 (biotinas), B9 (folio rūgštis) ir B12 (kobalaminas). Kiekvienas iš šių vitaminų atlieka svarbų vaidmenį mūsų organizme.

B grupės vitaminai atsiliepimai

Daugelis žmonių teigia, kad B grupės vitaminų vartojimas padėjo jiems pagerinti energijos lygį, sumažinti nuovargį ir stresą, pagerinti odos būklę ir bendrą sveikatą. Tačiau atsiliepimai gali skirtis, nes kiekvieno žmogaus organizmas yra unikalus ir reaguoja į maisto papildus skirtingai. Svarbu prisiminti, kad B grupės vitaminai yra tik viena iš daugelio svarbių sveikos mitybos sudedamųjų dalių.

Kokiuose maisto produktuose galima rasti B vitaminų?

B grupės vitaminai yra randami įvairiuose maisto produktuose, tokiuose kaip mėsa, žuvys, pienas, kiaušiniai, grūdai, riešutai ir daržovės. Kai kurie maisto produktai, tokie kaip kepiniai ir grūdų produktai, yra praturtinti B vitaminais.

Ar B vitaminų papildai yra saugūs?

B vitaminų papildai yra saugūs, jei vartojami pagal rekomendacijas ir dozes. Tačiau per didelė dozė gali sukelti šalutinius poveikius, tokius kaip pykinimą, vėmimą ir galvos skausmą. Todėl svarbu laikytis rekomenduojamos dozės ir pasitarti su gydytoju, jei turite kokių nors sveikatos problemų ar vartojate vaistus.

Ar B grupės vitaminai padeda numesti svorio?

B grupės vitaminai gali padėti palaikyti subalansuotą energijos lygį ir pagerinti medžiagų apykaitą, tačiau jie nepakeičia sveiko mitybos ir fizinio aktyvumo. Todėl, jei norite numesti svorio, svarbu laikytis sveiko gyvenimo būdo, kuris apima subalansuotą mitybą ir fizinį aktyvumą.

Įdomūs faktai apie B grupės vitaminus

B vitaminų grupė yra labai gausi ir įvairi, o kiekvienas iš jų atlieka svarbią funkciją organizme. Tačiau yra ir keli įdomūs faktai apie šiuos vitaminus.

B vitaminas yra vadinamas “anti-streso” vitaminu

Kai organizmas patiria stresą, jis gali greitai išeikvoti B vitaminų atsargas. Todėl B vitaminas yra vadinamas “anti-streso” vitaminu, nes padeda organizmui susidoroti su stresu ir išlaikyti subalansuotą energijos lygį.

B12 vitaminas randamas tik gyvūninėse produktuose

B12 vitaminas yra būtinas normaliam nervų sistemos veikimui, tačiau jis randamas tik gyvūninėse produktuose, tokiuose kaip mėsa, žuvys, pienas ir kiaušiniai. Todėl vegetarams ir veganams gali būti sunku gauti pakankamai B12 vitamino iš mitybos, todėl jiems gali reikėti papildų.

B vitaminų trūkumas gali sukelti nuovargį ir depresiją

B vitaminų trūkumas gali sukelti nuovargį, depresiją ir kitas būkles, nes jie yra būtini normaliam nervų sistemos veikimui ir energijos gamybai. Todėl svarbu vartoti pakankamai B vitaminų iš mitybos arba papildų, jei reikia.

Išvados

B vitaminai yra labai svarbūs mūsų organizmui, nes jie padeda palaikyti sveiką nervų sistemą, subalansuotą energijos lygį ir gerina mūsų bendrąją sveikatą. Skirtingi B vitaminai atlieka skirtingas funkcijas organizme, todėl svarbu vartoti pakankamai visų B vitaminų iš mitybos arba papildų, jei reikia.

Jei turite kokių nors sveikatos problemų ar vartojate vaistus, svarbu pasitarti su gydytoju dėl B vitaminų vartojimo. Taip pat svarbu laikytis sveiko gyvenimo būdo, kuris apima subalansuotą mitybą ir fizinį aktyvumą, kad palaikytumėte gerą sveikatą ir subalansuotą gyvenimo būdą.

Susiję straipsniai:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos:

Gamintojai: