1
sintetiniai vitaminai ir citrina

9 stebinantys natūralių ir sintetinių vitaminų skirtumai

Natūralūs vitaminai ar sintetiniai vitaminai – kuriuos iš jų turėtumėte vartoti? Pateiksime esminius skirtumus ir privalumus.

Skirtumas tarp natūralių vitaminų ir sintetinių vitaminų

Natūralūs vitaminų papildai užpildo susidariusias spragas, kurios atsiranda dėl nevisavertės mitybos. Tačiau optimalus vitaminų pasirinkimas gali būti painus dalykas.

Kokių vitaminų išties jums reikia? O kuo skiriasi natūralūs ir sintetiniai vitaminai?

Kyla keletas minčių, kurios ateina į galvą, kai norime jaustis gerai ir turėti gerą sveikatą.

Galbūt norėdami sumažinti stresą, medituojate bėgiojate, lankote jogos užsiėmimus. Taip pat stengiatės maistą gamintis namuose.

Net jei darote šiuos dalykus, vis tiek galite turėti mažai energijos.

Vitaminų papildai gali užpildyti spragas, kurios gali atsirasti dėl Jūsų dietos. Vis dėlto gali būti painu kai renkatės vitaminus savo šeimai ar sau.

Štai skirtumas tarp sintetinių ir natūralių vitaminų:

 • Sintetiniai vitaminai gaminami iš cheminių medžiagų, kad imituotų natūralų maistinių medžiagų pasisavinimo būdą.
 • Sintetinius vitaminus jūsų organizmui sunku įsisavinti ir jie netgi gali sukelti sveikatos problemų.
 • Natūralūs vitaminai kondensuojasi ir koncentruoja vaisius bei daržoves, kad organizmui būtų pagaminami natūralūs vitaminai.
 • Natūralūs vitaminai yra organizmo biologiškai atpažįstami.

Kodėl vitaminai yra svarbūs

Vitaminai yra organinės molekulės, kurių reikia organizmui, tačiau jis negali jų pagaminti ir turi gauti iš kasdienės mitybos.

Tikras maistas yra tai, kas aprūpina kūną šiomis esminėmis maistinėmis medžiagomis. Štai kodėl mityba yra labai svarbi gerai sveikatai.

Anksčiau visus vitaminus, reikalingus jūsų organizmui, galėjote gauti tik iš sveikos mitybos, tačiau dabar mūsų maistas yra mažiau maistingas. Net jei vengiate maisto su GMO ir valgote ekologiškus produktus, jūsų maiste yra mažiau maistinių medžiagų nei anksčiau.

Vitaminai yra būtini sveikatai dėl dabartinių maisto gamybos procesų.

Mūsų dirvožemis netenka maistinės vertės taikant įprastus ūkininkavimo metodus. Laukai yra išeikvoti dėl per didelio naudojimo, o pakartotinis derliaus auginimas toje pačioje vietovėje sukelia dirvožemio neatsinaujinimą.

Dirvožemis yra labai svarbus. Kas 100 metų gaunama tik 2,5 cm maistinių medžiagų turinčio viršutinio dirvožemio.

Dėl dabartinių ūkininkavimo tendencijų dirvožemis išeikvojamas 10 kartų didesniu greičiu, nei jis gali pasipildyti maistinėmis medžiagomis.

Štai kodėl ekologiški, tvarūs ūkininkavimo būdai yra svarbūs. Tradiciniais ūkininkavimo būdais bandoma kompensuoti pridedant pesticidų ir trąšų, tačiau galiausiai padaroma žala produkcijai.

Pesticidai riboja naudingų mikrobų poveikį dirvožemyje, kurie padeda augalams pritraukti maistinių medžiagų. Trąšose daugiausia dėmesio skiriama tam tikroms pagrindinėms cheminėms medžiagoms ir neatsižvelgiama į visus mineralus, organinius komponentus ar naudingus mikrobus, kurie patenka į gerą mitybą.

O genetiškai modifikuoti maisto produktai pateko į mūsų maisto tiekimo grandinę, ir nežinome, kaip jie gali mus paveikti ilguoju laikotarpiu.

Be šių problemų, mes tobuliname ir toliau apdorojame savo maistą, todėl jis gali stovėti parduotuvių lentynose ilgiau, yra patogesnis, skanesnis ir netgi yra labiau viliojantis. Apdorodami ar perdirbdami mes pašaliname ir sunaikiname gyvybiškai svarbias maistines medžiagas.

Didžioji dalis maisto, kurį rasite maisto prekių parduotuvėse, vargiai primena tai, ką žmonija valgė tūkstančius metų. Nenuostabu, kad matome autoimuninius sutrikimus, alergijas maistui ir didėjančią nutukimo epidemiją.

Vartojant perdirbtą ar apdorotą maistą, organizmas negali rasti maistinių medžiagų, kurių jam reikia, todėl jūsų pats organizmas vis prašo jūsų valgyti vis daugiau ir daugiau.

Ar kada nors turėjote tą beprotišką vakarinį alkį? Taip atsitinka todėl, kad jūsų kūnas bando gauti daugiau maistinių medžiagų.

Kadangi maistas nebėra toks maistingas, spragas turime užpildyti vitaminais. Žinoma, mes galime pabandyti padidinti savo maisto suvartojimą, tačiau net ir tai gali neišspręsti problemos, nes ne visada įmanoma valgyti didelį kiekį maisto.
Jūsų artimųjų ir jūsų sveikata neturi būti dar viena nerimo priežastis.

Sintetinių vitaminų problema

Žinoma, kad organizmui reikia nuolatinio vitaminų ir mineralų papildymo, tada jūsų kūnas gali tinkamai funkcionuoti.

Sprendimas yra sukurti pigius vitaminus laboratorijose, jais papildyti maistą ir gėrimus.

Problema ta, kad šie sintetiniai vitaminai taip pat nėra tai, ko išties reikalauja kūnas.

Beveik visi multivitaminai yra iš sintetikos. Tas pats pasakytina ir apie spirituotus maisto produktus.

Tam yra rimta priežastis. Sintetiniai vitaminai yra pigesni ir paprastai stabilesni.

Tai reiškia, kad jie gali būti lentynose mėnesius ar metus, būti dedami į maisto produktus didelėmis dozėmis ar supresuoti į mažas tankias tabletes.

Šiems vitaminams leidžiama vadintis “natūraliais” net tada, kai jie yra sintetiniai, nes mokslininkai teigia, kad sintetika yra beveik identiška tai, kas randama maiste.

Tačiau šių junginių gamybos būdas nėra panašus į medžiagų apykaitos procesus, kuriuos naudoja augalai ir gyvūnai jiems sukurti.

Venkite maisto papildų, kuriuose naudojami žodžiai, kurie baigiasi -acid, -ide, o kartais -ate, arba naudoja “dl” prieš pavadinimą.

Sintetiniai vitaminai yra izoliuotos arba imituotos maistinės medžiagos, kuriose neatsižvelgiama į visus nesuskaičiuojamus fitonutrientus, kurie yra kartu su jais.

Šie sintetiniai vitaminai, remiantis daugybe tyrimų, yra:

 • NE taip biologiškai prieinamas kaip natūralūs vitaminai
 • NĖRA absorbuojamas ar tinkamas naudoti
 • NE tai, ką randame natūraliuose maisto produktuose
 • NEATPAŽĮSTAMi kūnui

“Beveik identiški” vitaminai apkrauna inkstus ir dažnai traktuojami kaip toksinai. Naujausi tyrimai netgi susieja sintetinius vitaminus su padidėjusia vėžio rizika.

Jūsų vitaminai turėtų padėti jums gyventi sveiką gyvenimą, o ne pakenkti.

Kaip sintetiniai vitaminai veikia organizmą

Sintetiniai vitaminai negali būti pašalinami iš karto

Organizmas išskiria natūralių vitaminų perteklių, o sintetiniai vitaminai kaupiasi kepenyse kaip medžiagos, kurios gali būti toksiškos organizmui.

Organizmas naudoja tik tai, ko jam reikia iš organinių vitaminų. Vitaminų perteklius apdorojamas ir išmetamas, tačiau taip nėra sintetinių papildų atveju.

Sintetiniuose vitaminuose yra didelė cheminės medžiagos koncentracija, imituojanti natūralius vitaminus. Iš esmės gaunate didesnę šių vitaminų dozę nei tie, kurie gaunami iš vaisių ir daržovių, taip pat ekologiškų maisto šaltinių.

Jie laikomi organizme, kol juos galima apdoroti tinkamomis maistinėmis medžiagomis.

Tai gali būti pavojinga organizmui, nes susikaupusios cheminės medžiagos, kurių organizmas negali išskirti, ilgainiui gali sukelti ligas.

Sintetiniuose vitaminuose nėra mikroelementų

Natūralūs vitaminai yra su įvairiais fermentais, mineralais, lipidais, baltymais ir kitomis maistinėmis medžiagomis, padedančiomis organizmui juos virškinti ir panaudoti. Sintetiniai vitaminai yra tik pavienės formos.

Skirtingai nuo organinių vitaminų, gaunamų iš maisto, kuriame yra mikroelementų ir kitų maistinių medžiagų, kliniškai pagaminti vitaminai neturi jokių kitų maistinių medžiagų.

Jei nevartojate kitų papildų, tokių kaip magnis, geležis ar folio rūgštis, vartojant tik tablečių formos vitaminus, gali kilti rimtų maistinių medžiagų trūkumo problemų.

Sintetiniai vitaminai ilgainiui tampa toksiški

Riebaluose tirpiems vitaminams, tokiems kaip vitaminai A, D, E ir K, reikia, kad organizmas tinkamai įsisavintų riebalų rūgštis. Vartojant natūralius maisto šaltinius, organizmas gali juos tinkamai metabolizuoti, atitinkamai pašalindamas bet kokį perteklių.

Tuo tarpu sintetinės šių vitaminų formos gaminamos didelėmis koncentracijomis.

Kadangi jie yra izoliuoti ir juose nėra riebalų lipidų, kad organizmas galėtų tinkamai apdoroti, jie yra laikomi kepenyse.

Laikui bėgant šių vitaminų perteklius kaupiasi kepenyse ir galiausiai tampa toksiškas organizmui.

Norint organizmui padėti metabolizuoti sintetinius vitaminus, reikia valgyti maistą, kuriame yra mineralų, maistinių medžiagų ir fermentų,

Skirtumas tarp natūralių ir sintetinių vitaminų

Vitaminas A

Vitaminas A maisto produktuose pasirodo kaip beta karotinas. Kad būtų jis naudingas, organizmas turi jį paversti vitaminu A. Tai neskamba labai veiksmingai, tačiau vitaminas A gali būti toksiškas didelėmis dozėmis.

Beta-karotinas leidžia organizmui konvertuoti tai, ko jam reikia, ir pašalina, ko nereikia ir taip natūraliai apsaugo nuo žalos.

Keletas vitamino A šaltinių yra:

 • Morkos
 • Saldžiosios bulvės
 • Špinatai
 • Brokoliai
 • Abrikosas
 • Mango

Sintetinis vitaminas A

Sintetinis vitaminas A yra retinilo palmitatas arba retinilo acetatas. Ši sintetinė forma gaminama derinant žuvį arba palmių aliejų su beta-jononu.

Palmių aliejus lemia atogrąžų miškų naikinimą ir pavojų orangutanams. Beta-jononas sukuriamas naudojant citrusinius vaisius, acetoną ir kalcio oksidą.

Vitamino A trūkumo simptomai:

 • sausa oda
 • prastai matoma tamsoje
 • akių sausumas
 • lėtas žaizdų gijimas
 • spuogų protrūkiai

Vitaminas B1 (tiaminas)

Tiaminas, arba vitaminas B1, yra vandenyje tirpus vitaminas, kurį sukuria augalai ir kuris jungiasi su fosfatu. Virškinimo metu išskiriamas tiaminas, naudojant specializuotus fermentus, nukreiptus į fosfatą.

Keletas vitamino B1 šaltinių iš maisto yra:

 • Rudieji ryžiai ir kiti sveiki grūdai
 • Avižiniai dribsniai
 • Maistinės mielės
 • Saulėgrąžų sėklos
 • Riešutai
 • Arbūzas

Sintetinis vitaminas B1

Tiamino mononitratas arba tiamino hidrochloridas gaminamas iš akmens anglių deguto, amoniako, acetono ir druskos rūgšties. Jis yra daug mažiau absorbuojamas, nes jis nėra susietas su fosfatu.

Jis yra kristalinės struktūros, skirtingai nei augaliniai vitaminai.

Daugelis sintetinių vitaminų yra kristaliniai. Kristalai mūsų kraujyje sukelia žalą ir mineralų kaupimąsi ten, kur jų nereikia, pavyzdžiui, sąnariuose.

Vitamino B1 trūkumo simptomai:

 • Raumenų silpnumas
 • Nuovargis
 • Prasti refleksai
 • Dilgčiojimo pojūtis rankose ir kojose
 • Neryškus matymas
 • Pykinimas
 • Vėmimas

Daugiau apiev B grupės vitaminų svarbą – Kodėl B grupės vitaminai yra svarbūs ir kur jų gauti?

Vitaminas B2 (riboflavinas)

Riboflavinas lengvai absorbuojamas, ilgą laiką išlieka kraujyje ir yra lengvai naudojamas organizme tinkamam daugelio svarbių fermentų veikimui.

Keletas vitamino B2 šaltinių iš maisto yra šie:

 • Mielės
 • Pupelės
 • Kruopos
 • Špinatai
 • Grybai
 • Brokoliai

Sintetinis vitaminas B2

Sintetinis riboflavinas gaminamas iš acto rūgšties ir azoto arba naudojant genetiškai modifikuotoms bakterijoms ir fermentacijai. Įrodyta, kad jis yra mažiau absorbuojamas ir greitai pašalinamas iš kraujotakos bei pašalinamas su šlapimu.

Vitamino B2 trūkumo simptomai:

 • Odos išbėrimas
 • Sausas liežuvis
 • Mažakraujystė
 • Nuovargis
 • Regėjimo sutrikimai

Vitaminas B3 (niacinas)

Niacinamidas arba nikotinamidas randamas maiste ir paprastai vadinamas niacinu. Niacinas gali turėti šalutinį poveikį, tačiau jis yra minimalus, kai gaunamas iš augalinio maisto.

Keletas vitamino B3 šaltinių iš maisto yra:

 • Ankštiniai
 • Rudieji ryžiai
 • žalios daržovės
 • Bulvės
 • Pomidorai
 • Brokoliai

Sintetinis vitaminas B3

Nikotino rūgštis sukuriama naudojant akmens anglių degutą, amoniaką, rūgštis, 3-cianopiridiną ir formaldehidą. Jis yra mažiau absorbuojamas ir turi daugiau šalutinio poveikio rizikos.

Vitamino B3 trūkumo simptomai:

 • Depresija
 • Dezorientacija
 • Apatija

Vitaminas B12

Kobalaminas B12 yra sukurtas tik mikroorganizmų, tokių kaip bakterijos, kurios auga dirvožemyje ir mūsų žarnyne, taip pat kai kurios mikrodumbliai ir galbūt kai kurios jūros dumblių rūšys.

Sintetinis vitaminas B12

Kobaltas ir cianidas fermentuojami, kad susidarytų cianokobalaminas. Teisingai, cianidas.

Jis yra nedideliais kiekiais, tačiau jis vis dar yra cianidas.

Vitamino B12 trūkumo simptomai:

 • Viduriavimas
 • Tirpimas
 • Regėjimo suprastėjimas

Vitaminas C

Gamtoje jis derinamas su flavonoidais ir fitonutrientais, kurie padeda jį absorbuoti ir naudoti.

Kas yra flavonoidai? Tai vandenyje tirpūs polifenoliniai augalų junginiai, kurie, kaip žinoma, turi antioksidacinių savybių.

Keletas vitamino C šaltinių iš maisto yra:

 • Paprikos
 • Brokoliai
 • Pomidorai
 • Braškės
 • Apelsinai
 • greipfrutas
 • Kopūstai

Sintetinis vitaminas C

Askorbo rūgštis yra izoliuotas vitaminas iš genetiškai modifikuoto kukurūzų cukraus, kuris yra hidrintas ir apdorojamas acetonu. Jame nėra flavonoidų ir fitonutrientų, kurie daro jį veiksmingesnį.

Vitamino C trūkumo simptomai:

 • lengvos kraujosruvos
 • šiurkšti, nelygi oda
 • lėtai gyjančios žaizdos
 • patinę sąnariai

Vitaminas D

Natūralūs vitamino D šaltiniai

Techniškai apie tai ne visada galvojama kaip apie vitaminą, nes organizmas gali jį pasigaminti. Grybai, mielės ir kerpės gamina vitaminą D, kai jie yra veikiami saulės spindulių. Žmonės taip pat. Maždaug 20 minučių saulės šviesos paros dozė suteikia viską, ko mums reikia. Vitaminas D3 yra efektyviausia rūšis, ta pati, kuri gaunama iš mūsų pačių odos ir kerpių. Grybai ir mielės dažnai duoda D2.

Sintetinis vitaminas D

Norėdami imituoti natūralią gamybą, kurią randame savo odoje, mokslininkai švitina gyvulinius riebalus, kad paskatintų vitamino D3 sintezę. Jie paprastai naudoja lanoliną, vaškines avikailio išskyras, kurios išlaiko vilną sausą.

Vitamino D trūkumo simptomai:

 • kaulų ir nugaros skausmai
 • linkę į ligas
 • raumenų praradimas
 • lėtas žaizdų gijimas

Vitaminas E

Vitaminas E reiškia aštuonis skirtingus riebaluose tirpius junginius ir veikia kaip antioksidantas, apsaugantis riebalus nuo oksidacijos.

Keletas vitamino E šaltinių iš maisto yra:

 • Saulėgrąžų sėklos
 • Riešutai
 • Kruopos
 • Špinatai

Sintetinis vitaminas E

Sintetinis dl-alfa-tokoferolis sukurtas naudojant rafinuotus aliejus, trimetilhidrochinoną ir izofitolį. Jis nėra taip lengvai absorbuojamas, ne taip ilgai išlieka audiniuose ir galiausiai išsiskiria.

Vitamino E trūkumo simptomai:

 • raumenų nuovargis
 • sutrikęs regėjimas

Vitaminas K

Šis vitaminas yra svarbus tinkamam kraujo krešėjimui ir kai kuriems medžiagų apykaitos keliams. Jis randamas daugiausia tamsiuose lapiniuose žalumynuose.

Keletas vitamino K šaltinių iš maisto yra:

 • Špinatai
 • Ropių žalumynai
 • Kopūstai
 • Petražolė
 • Briuselio kopūstai
 • Kopūstas
 • Žalioji arbata

Sintetinis vitaminas K

Menadionas gaunamas iš akmens anglių deguto darinių ir genetiškai modifikuoto bei hidrinto sojų aliejaus, jame naudojama druskos rūgštis ir nikelis. Nors šios cheminės medžiagos suskaidomos gamybos proceso metu, jos taip pat laikomos labai toksiškomis ir gali pakenkti imuninei sistemai.

K vitamino trūkumo simptomai:

 • sunkus kraujavimas iš nedidelių žaizdų
 • lengvos kraujosruvos
 • kraujas išmatose/šlapime

Kodėl vartoti natūralius viso maisto vitaminus

Jūsų dienos vitaminų suvartojimas turėtų būti kuo daugiau gaunamas iš kasdienės mitybos. Papildai neištaisys prastos mitybos ir niekada neturėtų pakeisti visaverčio maisto.

Visada turėtumėte valgyti įvairią, maistinių medžiagų turintį maistą. Supermaistas yra būdas gauti daugiau vitaminų iš kiekvieno kąsnio.

Tačiau mūsų dirvožemyje nėra tų pačių maistinių medžiagų, kaip anksčiau, todėl jūsų maiste trūksta tokio pat didelio maistinių medžiagų kiekio. Taigi, multivitaminų vartojimas gali padėti jūsų kūnui.

Valgydami vaisius ir daržoves gaunate daugiau vitaminų ir mineralų, net nevalgydami beprotiško šio maisto kiekio.

Pagalvokite apie tai: Negalite valgyti apelsinų dėžės vienu prisėdimu, kad įsitikintumėte, jog turite pakankamai vitamino C. Natūralūs vitaminai suteikia jums tokią pačią naudą, kaip ir kokybiškas maistas, kurį valgote kasdien, tik labiau koncentruotoje ir lengvai suvartojamoje pakuotėje.

Be to, jūsų kūnas gali lengvai įsisavinti maistines medžiagas, kai vartojate natūralius vitaminus. Jūsų kūnas yra pagamintas taip, kad paimtų maistines medžiagas iš maisto, ir jūs gaunate visus vitaminų, mineralų, fermentų ir koenzimų, kurių nėra sintetiniuose vitaminuose.1

Ieškant natūralių vitaminų, galima įsigyti specialistų rekomenduojamus vitaminus – Vitaminai

Svarbu nepamiršti, kad kiekvieno sveikata – indivuali ir nėra visiems bendro recepto!

Taigi, jei norite sužinoti kokių maistinių medžiagų šiuo metu jūsų organizmui gali trūkti, sveikatos specialistai rekomenduoja gidą –  “Tavo diena”.

 • Laiku atkreiptike dėmesį į savijautos siunčiamus signalus
 • Papildykite organizmą natūraliais mineralais, vitaminais ir sveikatai reikalingomis maistinėmis medžiagomis.
 • Mėgaukites energija ir gera savijauta kasdiena!

Susiję straipsniai:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos:

Gamintojai: