kodel pucia pilva

Kodėl pučia pilvą ir ką daryti

Galite jaustis išsipūtę, net jei neturite išties išsipūtusio pilvo. Pilvo pūtimas paprastai yra virškinimo problema, nors hormonai ir stresas taip pat vaidina svarbų vaidmenį. Kartais tai yra dėl sveikatos problemų.

Kas yra išsipūtęs pilvas

Išsipūtęs pilvas visų pirma yra įtempto pilvo, spaudimo ar pilnumo jausmas. Jį gali lydėti arba nelydėti akivaizdžiai išsipūtęs (patinęs) pilvas. Jausmas gali svyruoti nuo šiek tiek nemalonaus iki intensyviai skausmingo. Paprastai jis praeina po kurio laiko, tačiau kai kuriems žmonėms tai pasikartojanti problema. Virškinimo problemos ir hormonų svyravimai gali sukelti ciklinį pilvo pūtimą. Jei išsipūtęs pilvas nepraeina, turėtumėte kreiptis į gydytoją, kad nustatytumėte esminę priežastį.

Kodėl pilvas pučiasi

Dažniausia skrandžio skausmo ir pilvo pūtimo priežastis yra žarnyno dujų perteklius. Jei po valgio atsiranda išsipūtęs pilvas, tai gali būti virškinimo problema. Tai taip pat gali būti labai paprasta priežastis, pavyzdžiui per greitas valgymas ar per didelis maisto kiekis. Dažnėjanti priežastis yra netoleravimas tam tikriems maisto produktams. Moterų menstruacinis ciklas yra dar viena dažna laikino pilvo pūtimo priežastis. Kartais išsipūtęs pilvas gali rodyti ir rimtesnę sveikatos būklę.

Kaip dažnai pasireiškia pilvo pūtimas

Nuo 10% iki 25% šiaip sveikų žmonių skundžiasi retkarčiais pilvo pūtimu. Net 75 proc. jų simptomus apibūdina kaip vidutinio sunkumo ar sunkius. Apie 10 proc. teigia, kad tai patiria reguliariai. Tarp tų, kuriems diagnozuotas dirgliosios žarnos sindromas (DŽS), jis gali būti net 90 proc. Iki 75% moterų patiria pilvo pūtimą prieš mėnesines ir jų metu. Tik 50% žmonių, kurie patiria pilvo pūtimą, taip pat pastebi ir apie išsipūtusį pilvą.

Kas sukelia pilvo pūtimą

Dujos

Dujos yra natūralus virškinimo šalutinis produktas, tačiau per didelis žarnyno dujų kiekis reiškia, kad jūsų virškinimas yra blogas. Nors dujas galite nuryti prarydami orą (valgio metu) ar gerdami gazuotus gėrimus, šios dujos dažniausiai išsiskiria per raugėjimą, kol pasiekia jūsų žarnyną. Dujas jūsų žarnyne dažniausiai gamina žarnyno bakterijos, virškinančios angliavandenius, procese tai vadinamame fermentacija.

Dažnas sprendimas yra vartoti fermentus, kurie padeda suskaidyti maistą –

Jei vyksta per daug fermentacijos, taip yra todėl, kad per daug angliavandenių nebuvo natūraliai absorbuojami anksčiau virškinimo procese, prieš pasiekiant tas žarnyno bakterijas. Taip gali būti dėl kelių priežasčių. Galbūt jūs tiesiog valgėte per daug ir per greitai, kad tinkamai virškintumėte. Arba galite turėti specifinį maisto netoleravimą arba virškinimo trakto (VT) ligą. Kai kurios galimos priežastys:

 • Angliavandenių malabsorbcija. Daugeliui žmonių sunku virškinti tam tikrus angliavandenius (cukrus). Kai kurie dažni kaltininkai yra laktozė, fruktozė ir kviečiuose bei pupelėse esantys angliavandeniai. Jūs galite turėti netoleravimą arba tiesiog turite bendrų sunkumų, dėl kurių jūsų kūnas labiau kovoja su sunkesniais angliavandeniais. Sveikatos specialistas gali padėti atskirti jūsų jautrumą mitybai.
 • Plonosios žarnos bakterijų peraugimas. Tai atsitinka, kai žarnyno bakterijos iš storosios žarnos perpildo į plonąją žarną. Šių bakterijų peraugimas taip pat gali užvaldyti kitas bakterijas, kurios skirtos jas subalansuoti. Kai kurios bakterijos iš tikrųjų sugeria kitų pagamintas dujas, tačiau per daug vienos rūšies ir nepakankamai kitos rūšies bakterijų kiekis gali išvesti iš harmoningos pusiausvyros.
 • Funkciniai virškinimo sutrikimai. Funkcinė dispepsija diagnozuojama, kai jūsų kūnas dėl nepaaiškinamų priežasčių labiau kovoja su virškinimu. Simptomai dažnai yra dujos ir pilvo pūtimas po valgio. Stebėkite klasikinius simptomus, tokius kaip viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, pykinimas, vėmimas, karščiavimas, kraujavimas, anemija ir netyčinis svorio kritimas.
 • Padidėjęs visceralinis jautrumas. Kai kurie žmonės jaučiasi kupini dujų ir išsipūtę net tada, kai jų dujų kiekis yra normalus. Ši būklė dažnai koreliuoja ir su kitais sutrikimais, susijusiais su žarnyno ir smegenų neuroniniais tinklais. Kai kuriems žmonėms netgi išsivysto raumenų hiperreakcija, kad pilvo ertmėje būtų daugiau vietos dujoms (abdominofreninė dissynergija). Jų pilvo raumenys atsipalaiduoja ir išsikiša į išorę esant dujoms, net jei tikrasis tūris yra normalus.

Tai ką virškiname

Tai gali būti kietosios maistinės medžiagos, skysčiai ir dujos. Virškinimo turinys gali kauptis jūsų virškinimo sistemoje. Bet koks virškinimo turinio kaupimasis virškinamajame trakte paliks mažiau vietos normaliam dujų kiekiui apdoroti. Tai taip pat palieka mažiau vietos kitiems dalykams esantiems pilve, įskaitant kraujotakos skysčius ir riebalus, todėl į viską reaguojama jautriau. Galimos priežastys:

 • Vidurių užkietėjimas. Jums kartais gali pasireikšti vidurių užkietėjimas dėl dietos ar gyvenimo būdo veiksnių arba lėtinis vidurių užkietėjimas dėl sveikatos būklės. Neseniai suvirškintas maistas ilgiau išlieka žarnyne, laukdamas, kol nusileis. Viskas žarnyne išsiplečia, kad apimtų papildomą tūrį, ir todėl atsiranda pilvo pūtimas.
 • Žarnyno obstrukcija. Tai gali būti kažkas rimtesnio. Tiek didelį, tiek mažą žarnyną gali užblokuoti navikai, randinis audinys, striktūros, stenozė ar išvaržos. Uždegiminės ligos, tokios kaip Krono liga ir divertikulozė, gali pažeisti jūsų plonosios žarnos dalis, sukurdamos striktūrą, kuri susiaurina virškinimo turinio praėjimą.
 • Žarnyno judrumo sutrikimai gali sukelti vidurių užkietėjimą, arba jie gali tiesiog viskas judėti lėčiau per virškinamąjį traktą. Paprastai tai yra raumenų ir nervų sutrikimai, kurie jaučia virškinimo turinį virškinamajame trakte. Pavyzdžiui, žarnyno pseudo obstrukcija, būklė, kuri imituoja obstrukcijos poveikį, kai jo nėra, gastroparezė, dalinis skrandžio raumenų paralyžius ir dubens dugno disfunkcija.
 • Staigus svorio padidėjimas. Per pastaruosius metus priaugtas svoris pirmiausia eina į pilvą. Jei priaugote dešimt ar daugiau kilogramų, tai tikriausiai turi įtakos jūsų pilvo apimčiai. Tai reiškia, kad yra mažiau vietos normaliems virškinimo procesams, todėl net ir įprastai valgant virškinimo metu galite jaustis neįprastai išsipūtę. Kartais svorio padidėjimas taip pat apima vandens sulaikymą, dėl kurio galite jaustis išsipūtę.

Hormonai

Galbūt pastebėjote, kad jūsų pilvo pūtimas vyksta kitu ciklu – ne tiek jūsų virškinimo ciklu, kiek menstruaciniu ciklu. Jei taip, jūs ne vieni. Net 3 iš 4 moterų teigia, kad prieš mėnesines ir jų metu jaučia pilvo pūtimą. Pilvo pūtimas taip pat yra dažnas skundas perimenopauzės hormonų svyravimų metu. Moteriški hormonai nusipelno ypatingo paminėjimo, kai kalbama apie pilvo pūtimą, nes hormonai gali paveikti pilvo pūtimą iš daugelio pusių – skysčių, dujų, virškinimo dalių – ir organizmo jautrumą tiems dalykams.

Pirma, estrogenas sukelia vandens susilaikymą. Kai estrogenų šuoliai ir progesteronas nukrenta, pastebėsite skysčių kaupimąsi. Tai, be padidėjusio gimdos tūrio prieš pat menstruacijas, gali sukelti išsipūtusį skrandį. Tačiau hormonai taip pat sąveikauja su virškinimo sistema. Estrogenas ir progesteronas gali sukelti žarnyno dujas, sulėtindami arba pagreitindami judrumą. Estrogenų receptoriai virškinimo trakte taip pat turi įtakos visceraliniam jautrumui – dėl ko jaučiatės išsipūtę.

Kitos priežastys

Pilvo pūtimas, kuris ateina ir praeina, paprastai yra virškinimo, hormoninis arba abu. Dėl šių priežasčių taip pat galite jaustis blogai ir pavargę. Kol jūsų simptomai galiausiai praeina, jie tikriausiai nėra rimti. Bet jei jūsų išsipūtęs pilvas nepraeina ar būklė pasunkėja, arba jei turite kitų sunkios ligos simptomų, tokių kaip karščiavimas ar vėmimas, turėtumėte kreiptis į gydytoją, kad išsamiau įvertinti būklę. Tai gali būti:

 • Ascitas. Tai laipsniškas skysčio kaupimasis pilvo ertmėje. Paprastai tai sukelia kepenų liga, o kartais ir inkstų nepakankamumas ar širdies nepakankamumas.
 • Kasos nepakankamumas. Tai yra tam tikra kasos disfunkcija, kai jūsų kasa nebegali gaminti pakankamai virškinimo fermentų, kad galėtų atlikti savo funkciją virškinimo procese.
 • Skrandžio uždegimas (gastritas). Tai paprastai sukelia bakterinė infekcija (dažniausiai H. pylori infekcija) arba per didelis alkoholio vartojimas. Jis taip pat gali būti susijęs su pepsinėmis opomis.

Kiek laiko būna išsipūtęs pilvas

Jei jūsų pilvo pūtimas atsiranda dėl to, ką valgėte ar gėrėte, arba dėl hormonų svyravimų, savijauta turėtų pradėti gerėti per kelias valandas ar dienas. Jei turite užkietėjusius vidurius, jis nepraeis, kol nepradėsite reguliariai tuštintis. Vanduo, mankšta ir žolelių arbatos gali padėti paskatinti visus šiuos dalykus kartu. Jei jis nepraeina arba pablogėja, galite naudoti kokybiškus papildus žarnynui:

Kas mažina pilvo pūtimą

Tai, kas ilgainiui atneš palengvėjimą, priklausys nuo pagrindinės pilvo pūtimo priežasties. Jums gali prireikti profesionalios diagnozės, kad išsiaiškintumėte jos esmę. Bet jei ieškote patikimų priemonių, kad šiandien padėtumėte skrandžiui arba išvengtumėte pilvo pūtimo rytoj, galite išbandyti keletą dalykų.

 • Probiotikai gali padėti papildyti arba subalansuoti žarnyno bakterijas. Kai kurie iš pradžių padės geriau virškinti maistą, o kiti iš tikrųjų gali padėti absorbuoti dujų perteklių. Jums gali tekti juos nuosekliai vartoti kelias dienas ar savaites, kad tikrai pastebėtumėte skirtumą.
 • Skaidulos yra populiarus papildas, kuris gali padėti jums reguliariau tuštintis. Skaidulų papildus visada įveskite palaipsniui ir gerdami didelį kiekį vandens.
 • Žolelių arbatos, įskaitant pipirmėčių, ramunėlių, imbiero, ciberžolės ir pankolių, gali padėti virškinti ir padėti apdoroti dujas. Kiaulpienių arbata gali padėti sumažinti vandens susilaikymą.
 • Pipirmėčių aliejaus kapsulės yra natūralus spazminis vaistas. Tai reiškia, kad padeda žarnyno raumenims atsipalaiduoti. Tai gali padėti jums išjudinti įstrigusiusias sankaupas ir dujas, ypač jei jūsų problemos kyla dėl žarnyno judrumo problemos.
 • Antacidiniai vaistai malšina virškinamojo trakto uždegimą ir padeda lengviau praleisti dujas. Antacidiniai vaistai dažnai apima veikliąją medžiagą simetikoną, kuris padeda perduoti dujas, grupuodamas mažesnius dujų burbuliukus. Simetikonas taip pat yra atskirai.
 • Magnio papildai padeda neutralizuoti skrandžio rūgštį ir atpalaiduoti žarnyno raumenis. Magnis turi natūralų vidurius laisvinantį poveikį, kuris retkarčiais gali būti naudingas, tačiau gali formuoti įprotį, jei jį vartosite per dažnai.
 • Reguliari mankšta, daugiausia dėmesio skiriant kūno stiprinimui, gali padėti kovoti su pilvo pūtimu.

Kaip išvengti pilvo pūtimo

Jei pilvo pūtimą sukelia mitybos įpročiai ar alkoholis, galite padėti to išvengti, pakeisdami gyvenimo būdą. Kai kurios geros bendrosios gairės apima:

 • Valgykite pakankamai skaidulų turintį maistą. Jei paprastai į savo racioną neįtraukiate daug skaidulų, turėtumėte pradėti palaipsniui, kad neužgožtumėte savo virškinimo sistemos. Skaidulos iš pradžių dažnai sukelia daugiau dujų, tačiau kai jos pradės valyti jūsų virškinimo sistemą, tuo pačiu padės išvalyti ten įstrigusias fermentuojančias išmatas. Skaidulos taip pat nurodo jūsų kūnui gerti daugiau vandens, ir tai leidžia greičiau pasijusti sotiems, kad nevalgytumėte per daug maisto.
 • Gerkite pakankamai vandens. Tai paskatins judrumą visame virškinamajame trakte ir neleis virškinamam maistui tapti per kietam ir suspaustam, kad praeitų. Vanduo taip pat padeda jaustis sotiems tarp valgymų.
 • Pasimankštinkite. Mankšta padeda išvengti vandens sulaikymo ir palaiko žarnyno judėjimą. Tai taip pat gali padėti išvengti greito svorio padidėjimo, kuris dažnai pirmiausia eina tiesiai į pilvą. Jei turite sėdimą darbą, reguliari mankšta gali atrodyti bauginanti, tačiau tai nereikalauja per daug – tiesiog nepamirškite atsikelti ir vaikščioti bei reguliariai pasimankštinti.
 • Venkite perdirbtų maisto produktų. Perdirbtuose maisto produktuose yra mažai skaidulų ir daug druskos bei riebalų. Druska sukelia vandens susilaikymą organizme, o riebalai lėtina virškinimo procesą, nes virškinimas užtrunka ilgiau. Visi šie dalykai gali sukelti vidurių užkietėjimą ir pilvo pūtimą. Perdirbtuose maisto produktuose taip pat yra mažai maistingų medžiagų, todėl jie leis jums jaustis alkanesniems net ir suvartojus daug kalorijų. Tai lemia didesnį valgymą ir problemos paaštrinimą.
 • Praktikuokite sąmoningą valgymą. Neskubėkite kruopščiai kramtyti ir sustokite valgyti, kol dar nesate sotūs. Sotumo jausmas yra uždelsta reakcija, nes užtrunka šiek tiek laiko, kol maistas, kurį valgote, iš tikrųjų pasiekia jūsų skrandį. Dauguma žmonių valgo pakankamai, kad būtų sotūs, kol iš tikrųjų gali pajusti, kad jie yra persisotinę.
 • Atkreipkite dėmesį į jautrumą. Nesvarbu, ar tai alkoholis, ar tam tikri maisto produktai, vien dėmesio atkreipimas gali padėti pastebėti, kuriems ingredientams esate jautriausias. Kai kurie žmonės veda maisto žurnalą ir užsirašo pastabas, kad galėtų stebėti, kaip skirtingi valgiai verčia juos jaustis. Taip pat galite pabandyti pašalinti maisto produktus po vieną ir pastebėti, jei jaučiate kokių nors simptomų skirtumų.

Jei išsipūtusio pilvo priežastis yra kažkas konkretesnio, pvz., Specifinis maisto netoleravimas, perimenopauzė ar sveikatos būklė, jums gali prireikti šiek tiek pagalbos diagnozuojant, gydant ir užkertant kelią. Tai gali apimti:

 • Pašalinimo dieta. Dietologas gali padėti jums laikytis eliminacinės dietos, kad nustatytumėte jautrumą maistui ir suteiktumėte virškinimo sistemai galimybę pasveikti. Paprastai tai reiškia, kad trumpą laiką reikia laikytis labai ribotos dietos, o po to pridėti tam tikras maisto produktų klases po vieną, kad pamatytumėte, kaip reaguoja jūsų kūnas.
 • Vandenilio iškvepiamo oro testas. Šis gana paprastas testas yra veiksmingas būdas patikrinti, ar nėra kelių skirtingų virškinimo sutrikimų, įskaitant specifinį cukraus netoleravimą. Galite jį atlikti ambulatoriškai arba kartais namuose ir gauti rezultatus per dieną ar dvi.
 • Tiksliniai probiotikai. Jei jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas žarnyno bakterijų disbalansą, jis gali padėti atkurti jūsų mikrobiomą, vėl įtraukdamas specifines bakterijas, kurių jums trūksta, kad padėtų subalansuoti dominuojančias.
 • Hormonų terapija. Kai kurioms moterims palengvėja mėnesinis pilvo pūtimas ir kiti PMS simptomai, vartojant hormonines kontraceptines tabletes. Galite aptarti tablečių privalumus ir trūkumus su sveikatos specialistu.

Kada reikėtų kreiptis pas gydytoją

Kreipkitės į sveikatos specialistą, jei išsipūtęs pilvas:

 • Palaipsniui blogėja.
 • Simptomai išlieka ilgiau nei savaitę.
 • Yra nuolat skausmingas.
 • Pasireiškia ligos simptomai, tokie kaip karščiavimas, vėmimas ar kraujavimas.

Svarbu

Išsipūtęs pilvas nėra malonus jausmas. Nors tai yra įprasta patirtis ir paprastai laikina. Gali būti verta skirti šiek tiek dėmesio problemai, siekiant nustatyti galimą priežastį. Pabandykite užsirašyti savo simptomus ir galimas priežastis. Atkreipkite dėmesį į dietą, hormoninius ir streso veiksnius. Jei kyla abejonių, atsineškite savo užrašus specialistui, kad jis galėtų profesionaliai patarti. Įvairūs veiksniai, prisidedantys prie pilvo pūtimo, gali būti sudėtingi ir sunkiai analizuojami, tačiau medicininiai tyrimai gali padėti. Kaip visada, kreipkitės į gydytoją, jei jūsų simptomai yra nuolatiniai ar sunkūs.

Daugiau naudingų straipsnių:

Fermentai – paslaptingasis sveikatos raktas

Ką daryti, kad virškinimas būtų geras

Žarnynas ir psichologine būsena. Kaip atkurti gerųjų bakterijų balansą žarnyne?

Svarbu nepamiršti, kad kiekvieno sveikata – indivuali ir nėra visiems bendro recepto!

Taigi, jei norite sužinoti kokių maistinių medžiagų šiuo metu jūsų organizmui gali trūkti, sveikatos specialistai rekomenduoja gidą –  “Tavo diena”.

 • Laiku atkreiptike dėmesį į savijautos siunčiamus signalus
 • Papildykite organizmą natūraliais mineralais, vitaminais ir sveikatai reikalingomis maistinėmis medžiagomis.
 • Mėgaukites energija ir gera savijauta kasdiena!

Susiję straipsniai:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos:

Gamintojai: