varis vandenyje

Varis labai svarbus organizmui, nors mažai aptariamas

Varis yra yra priskiriamas mineralams ir yra randamas visame kūne. Jis padeda organizmui gaminti raudonuosius kraujo kūnelius ir palaiko sveikas nervų ląsteles bei gerą imuninę sistemą.

Varis taip pat padeda formuotis kolagenui, pagrindinei kaulų ir jungiamojo audinio daliai. Jis taip pat gali veikti kaip antioksidantas, mažinantis laisvuosius radikalus, kurie gali pažeisti ląsteles ir DNR. Be visa to dar padeda organizmui pasisavinti geležį.

Mūsų organizmui vario reikia nedaug. Daugelis žmonių negauna pakankamai vario su maistu, tačiau retai kam iš tiesų jo trūksta. Galimi vario trūkumo požymiai yra:

 • anemija
 • žema kūno temperatūra
 • kaulų lūžiai ir osteoporozė
 • mažas baltųjų kraujo kūnelių skaičius
 • nereguliarus širdies plakimas
 • skydliaukės problemos

Žmonėms, kurie vartoja daug cinko, geležies ar vitamino C, gali prireikti daugiau vario. Tačiau atkreipiame dėmesį, kad per daug vario gali būti pavojinga.

Vario Naudojimas

Anemija

Vario papildų vartojimas gali padėti žmonėms, sergantiems anemija. Varis veikia kartu su geležimi, sudarydamas raudonuosius kraujo kūnelius.

Osteoartritas

Tyrimai su gyvūnais rodo, kad vario vartojimas išvengti artrito ir jį sulėtinti. Varinės apyrankės dažnai parduodamos žmonėms, sergantiems osteoartritu ir reumatoidiniu artritu, kaip būdas palengvinti simptomus, tačiau nėra galutinių įrodymų, kad jos veikia.

Osteoporozė

Yra keletas įrodymų, kad vario vartojimas kartu su cinku, manganu ir kalciu gali padėti sulėtinti kaulų retėjimą moterims po menopauzės.

varis produktuose

Vario šaltiniai maiste

Vario yra šiuose maisto produktuose:

 • Jūros gėrybėse, tokiose kaip austrės, kalmarai, omarai, midijos, krabai ir moliuskai
 • Mėsoje, kaip jautienos kepenys, inkstai ir širdis
 • Riešutuose, tokie kaip anakardžiai, filbertai, makadamijos riešutai, pekano riešutai, migdolai ir pistacijos
 • Ankštiniuose augaluose, kaip sojos pupelės, lęšiai, juodosios pupelės ir žemės riešutai
 • Šokolade, pvz., nesaldintas arba pusiau saldus kepinių šokoladas ir kakava
 • Praturtintuose grūduose, kaip sėlenų dribsniai, susmulkinti kviečiai ir razinų sėlenos
 • Vaisiuose ir daržovėse, pavyzdžiui, džiovinti vaisiai, grybai, pomidorai, bulvės, saldžiosios bulvės, bananai, vynuogės ir avokadas
 • Juodajame pipire

Galimos vario formos

Papildai, kuriuose yra mineralų, paprastai turi vario. Vario taip pat galima įsigyti ir atskirai ir galima rasti gelio ar tirpalo forma.

Kaip geriausiai pasisavinti varį

Geriausias būdas gauti pakankamai vario yra iš kasdienės mitybos. Kad organizmas naudotų varį, reikia išlaikyti cinko ir mangano pusiausvyrą. Toliau pateiktuose rekomenduojamos paros vario normos vaikams ir suaugusiems.

Vaikams

 • Kūdikiams nuo gimimo iki 6 mėnesių: 200 mcg per dieną
 • Kūdikiams nuo 7 iki 12 mėnesių: 220 mcg per dieną
 • Vaikams nuo 1 iki 3 metų: 340 mcg per dieną
 • Vaikams nuo 4 iki 8 metų: 440 mcg per dieną
 • Vaikams nuo 9 iki 13 metų: 700 mcg per dieną
 • Vaikams nuo 14 iki 18 metų: 890 mcg per dieną

Vaikai vario turėtų gauti iš maisto. NEGALIMA duoti vario papildų vaikams.

Suaugusiems

 • 19 metų ir vyresniems suaugusiems: 900 mcg per dieną
 • Nėščioms moterims: 1000 mcg per dieną
 • Žindančioms moterims: 1300 mcg per dieną

Jei vartojate vario papildus, turėtumėte vartoti ir cinko papildus (8–15 mg cinko kiekvienam 1 mg vario), nes šių dviejų mineralų disbalansas gali sukelti kitų sveikatos problemų.

varis mineralas

Papildomos atsargumo priemonės

Dėl galimo šalutinio poveikio ir sąveikos su vaistais vario papildus turėtumėte vartoti saikingai.

Per didelis vario kiekis gali sukelti pykinimą, vėmimą, skrandžio skausmą, galvos skausmą, galvos svaigimą, silpnumą, viduriavimą ir metalo skonį burnoje. Vario toksiškumas yra retas, tačiau gali sukelti širdies sutrikimus, geltą. NENAUDOKITE vario papildų, jei viduriuojate.

Vanduo, kurio vario koncentracija didesnė nei 6 mg/l, gali sukelti skrandžio sutrikimus, tokius kaip pykinimą ir vėmimą. Jei turite vandens iš šulinio, galite ištirti, kokia vandenyje mineralų koncentracija.

Vario taip pat galime gauti, to nežinodami, naudodami varinius indus ar iš vandens, tiekiamo per varinius vamzdžius. Varis gali patekti iš vamzdžių į vandenį, ypač naudojant karštą vandenį ir jei jis ilgą laiką stovi variniuose vamzdžiuose. Jei aplink maišytuvą ar kriauklę yra mėlynai žalių dėmių arba jei vandenyje aptinkamas metalo skonis, gali būti naudinga patikrinti vandens sudėtį.

Vario papildų neturėtų vartoti vaikai ir žmonės, sergantys Vilsono liga (dėl kurios vario kaupiasi smegenyse, kepenyse, inkstuose ir akyse), taip pat žmonės, sergantys paveldimomis ligomis, įskaitant idiopatinę vario toksikozę ir vaikų cirozę.

Galimos sąveikos su vaistais

Jei vartojate bet kuriuos iš toliau išvardytų vaistų, neturėtumėte vartoti vario papildų, prieš tai nepasitarę su sveikatos specialistu.

Kontraceptinės tabletės ir estrogenai po menopauzės: pastojimo kontrolės vaistai ir estrogenų pakaitalai moterims po menopauzės gali padidinti vario kiekį kraujyje.

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo: Šie skausmą malšinantys vaistai yra aspirinas, ibuprofenas (Advil, Motrin) ir naproksenas (Aleve). Varis jungiasi su su jais ir gali sustiprinti jų priešuždegiminį aktyvumą.

Penicilaminas:Penicilaminas, vaistas, vartojamas Wilsono ligai ir reumatoidiniam artritui gydyti, mažina vario kiekį. Varis gali sumažinti jūsų organizmo absorbuojamo penicilamino kiekį.

Alopurinolis (ziloprimas):Mėgintuvėlių tyrimai rodo, kad alopurinolis, podagrai gydyti vartojamas vaistas, gali sumažinti vario kiekį.

Nifedipinas (Procardia arba Adalat):Tyrimo su žmonėmis metu nifedipiną vartojusių žmonių raudonųjų kraujo kūnelių vario kiekis buvo mažesnis.

Cinkas: Keletas laboratorinių ir žmonių tyrimų parodė, kad ilgą laiką vartojant daug cinko papildų, gali sumažėti organizmo gebėjimas įsisavinti varį. Panašu, kad valgant maistą, kuriame yra vario, tas pats pasakytina. Paklauskite savo paslaugų teikėjo, ar jums reikia cinko ir vario papildų.

Svarbu nepamiršti, kad kiekvieno sveikata – indivuali ir nėra visiems bendro recepto!

Taigi, jei norite sužinoti kokių maistinių medžiagų šiuo metu jūsų organizmui gali trūkti, sveikatos specialistai rekomenduoja gidą –  “Tavo diena”.

 • Laiku atkreiptike dėmesį į savijautos siunčiamus signalus
 • Papildykite organizmą natūraliais mineralais, vitaminais ir sveikatai reikalingomis maistinėmis medžiagomis.
 • Mėgaukites energija ir gera savijauta kasdiena!

Susiję straipsniai:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos:

Gamintojai: