gelezies-trukumas

Geležies tūkumas ir penki dalykai, kurių nežinojote apie geležį

Nors geležį dažnai lydi prasta reputacija, palaikyti normalų geležies kiekį yra svarbu dėl daugelio geros sveikatos aspektų. Nors kai kurie žmonės gali susidurti su geležies pertekliaus problema, žalingas gali būti ir per mažas geležies kiekis. Apžvelkime kelias priežastis, dėl kurių (be kraujo kūnelių kraujodaros, siekiant išvengti geležies trūkumo anemijos) jūsų kūnui reikalinga geležis.

1. Geležis yra svarbi jūsų imuninei sistemai*

Daugelis žmonių mano, kad geležis nenaudinga imunitetui ir sveikatai, nes girdėjo, kad organizmas natūraliai išskiria geležį (įsisavina vykstant medžiagų apykaitai). Nors tai ir tiesa, viskas yra daug sudėtingiau. Jei neturite pakankamai geležies atsargų, jūsų kūnas negali pagaminti svarbių imuninių ląstelių, pvz., T limfocitų1*. Kitoms imuninėms ląstelėms, pvz., neutrofilams, geležis reikalinga, kad jos galėtų normaliai funkcionuoti, taigi, jei jūsų geležies atsargos per mažos, jūsų imuninė sistema gali pakankamai gerai neveikti, kai jos prireiks 2*.

2. Geležis yra vienas iš elementų, padedančių išlaikyti sveikus raumenis*

Geležies turinčios molekulės atlieka svarbų vaidmenį pernešant deguonį ten, kur jo reikia. Tikriausiai žinote apie hemoglobiną – kraujo molekulę, kuri paima į plaučius įkvepiamą deguonį ir nuneša į reikiamas kūno vietas. Mažiau žinomas yra mioglobinas.

Mioglobinas sulaiko ir perneša geležį į jūsų raumenis (skeleto raumenis ir širdies raumenį), todėl juose būna pakankamai geležies, kai jie galėtų veikti*. Jei jums nepakanka geležies atsargų, negalite pakankamai aprūpinti deguonimi savo raumenų. Manoma, kad tai lemia fizinį silpnumą ir mažą ištvermę dėl geležies trūkumo 3*.

3. Geležis būtina sveikiems plaukams*

Nors plaukai žmonėms slenka dėl įvairių priežasčių, kalbant apie mitybą būtent geležis yra maistinė medžiaga, kurios įtaka plaukų slinkimui didžiausia*. Mažas geležies kiekis, net ir nesukeliantis anemijos, su plaukų slinkimu pirmiausia buvo susietas devynioliktojo amžiaus šeštajame dešimtmetyje, todėl šios žinios nėra naujos, bet tikriausiai vis dar nėra plačiai pripažintos. Toks su geležies trūkumu susijęs plaukų slinkimas vadinamas telogen effluvium – kai daugiau galvos plaukų yra iškritimo (telogeno), nei augimo stadijoje – ir tai ypač būdinga moterų plaukų slinkimui*.

Yra patikimų įrodymų, kad daugelis žmonių, kuriuos vargina telogen effluvium, turi mažą feritino – pagrindinio baltymo, kuriame žmogaus kūne kaupiama geležis – koncentraciją. Verta pažymėti, kad maža feritino koncentracija paprastai būna gerokai didesnė nei anemišku laikomas geležies kiekis. Kadangi tai nebūtų laikoma geležies trūkumu ar anemija, atrodo, kad sveikiems plaukams augti būtinas geležies kiekis yra didesnis nei tas, kurio pakanka raudonųjų kraujo kūnelių susidarymui*. 

4. Vyrų geležies atsargos taip pat gali būti per mažos

Paplitęs mitas, kad tik moterys gali turėti per mažas geležies atsargas. Nors geležies trūkumas neabejotinai dažniau pasireiškia moterims (tam tikru gyvenimo momentu jį patirs 20 procentų moterų), geležies gali trūkti ir vyrams 5.

Populiacijos tyrimai rodo, kad geležies trūksta dviem procentams suaugusių vyrų. Dažniausia vyrams tai lemianti priežastis yra kraujo netekimas dėl tam tikros virškinimo trakto ligos, kaip antai opos. Tačiau priežastis gali būti ir mažas su maistu suvartojamos geležies kiekis (pvz., jos gali trūkti vegetarams ar veganams). Kiti vyrų rizikos veiksniai gali būti nutukimas, per dažnas priešuždegiminių vaistų vartojimas, etninė kilmė ir senyvas amžius.

5. Iš tiesų, geležis atlieka kai kurias antioksidanto funkcijas

Tikriausiai taip yra dėl to, kad geležies perteklius yra siejamas su oksidaciniu pažeidimu, ir dažnai pamirštama, kad geležis taip pat atlieka sveikatai naudingą antioksidanto funkciją*. Katalazė – tai geležies turintis fermentas, apsaugantis ląsteles nuo peroksido pažeidimo. Įrodyta, kad hemoglobinas ne tik perneša deguonį, bet ir veikia kaip antioksidantas raudonuosiuose kraujo kūneliuose 6. Vis dėlto, iš pažeistų ląstelių išskiriama geležis taip pat gali sukelti oksidacinį pažeidimą. Šis dvilypis, su oksidacija susijęs geležies poveikis sveikatai*, yra viena iš priežasčių, dėl kurios svarbu užtikrinti, kad jūsų geležies atsargos nebūtų nei per didelės, nei per mažos.

Daugiau apie asmeninį organizmo poreikį mineralams ar vitaminams, sužinosite, atlikę nemokamą sveikatos testą „Tavo diena“:

Svarbu!

*Laiku atkreiptike dėmesį į savijautos siunčiamus signalus;

*Papildykite organizmą natūraliais mineralais ar vitaminais;

*Mėgaukites energija ir gera savijauta kasdiena !

† Mūsų svetainėje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija. Jei sergate specifine liga, ar vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, pasikonsultuokite su savo gydytoju ar vaistininku.

Literatūra:

  1. Ward R, Crichton R, Taylor D, et al. Iron and the immune system. J Neural Transm Vienna Austria 1996 2010;118:315-328. doi:10.1007/s00702-010-0479-3
  2. Bhaskaram P. Immunobiology of mild micronutrient deficiencies. Br J Nutr 2001;85 Suppl 2:S75-S80. doi:10.1079/bjn2000297
  3. Neidlein S, Wirth R, Pourhassan M. Iron deficiency, fatigue and muscle strength and function in older hospitalized patients. Eur J Clin Nutr Published online September 8, 2020:1-8. doi:10.1038/s41430-020-00742-z
  4. Rushton D. Nutritional factors and hair loss. Clin Exp Dermatol 2002;27(5):396-404. doi:10.1046/j.1365-2230.2002.01076.x
  5. Killip S, Bennett J, Chambers M. Iron deficiency anemia. Am Fam Physician 2007;75(5):671-678.
  6. Vitturi D, Sun C, Harper V, et al. Antioxidant functions for the hemoglobin β93 cysteine residue in erythrocytes and in the vascular compartment in vivoFree Radic Biol Med 2013;55. doi:10.1016/j.freeradbiomed.2012.11.003

Susiję straipsniai:

fosfatas dnr

Fosfatai ir jų vaidmuo organizme

Fosforas yra elementas, atliekantis svarbų vaidmenį geram organizmo funkcionavimui. Kūne beveik visas fosforas jungiasi su deguonimi, sudarydamas fosfatą. Fosfatas yra vienas iš organizmo elektrolitų, t….

Plačiau »

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos: