1
gelezies trukumas

Geležies trūkumas ir 5 dalykai, kurių nežinojote apie geležį

Nors geležį dažnai lydi prasta reputacija, palaikyti normalų geležies kiekį yra svarbu dėl daugelio geros sveikatos aspektų. Kai kurie žmonės gali susidurti su geležies pertekliaus problema, tačiau svarbu žinoti, kad žalingas gali būti ir per mažas geležies kiekis.1

Geležis – kas tai?

Geležis yra mineralas, kurio reikia organizmui augti ir vystytis. Jūsų organizmas geležį naudoja hemoglobinui – raudonųjų kraujo kūnelių baltymui, pernešančiam deguonį iš plaučių į visas kūno dalis, ir mioglobinui – baltymui, aprūpinančiam raumenis deguonimi, gaminti.

Geležies trūkumo etapai

Paprastai jūsų organizmas nuolat gauna geležies su maistu. Organizmas kaupia geležies perteklių, kad jos būtų galima gauti, kai jos reikia hemoglobinui gaminti. Geležies pradeda trūkti, kai jūsų organizmas geležies atsargas naudoja greičiau, nei jos gali būti papildytos, arba kai geležies srautas į jūsų organizmą sulėtėja. Tai vyksta trimis etapais:

Pirmasis etapas: geležies atsargos išsenka. Šioje stadijoje geležies atsargos, reikalingos hemoglobinui ir raudoniesiems kraujo kūneliams gaminti, mažėja, bet dar nepaveikė raudonųjų kraujo kūnelių.

Antrasis etapas: Kai geležies atsargos yra mažos, pakinta normalus raudonųjų kraujo kūnelių gamybos procesas. Šioje stadijoje jūsų kaulų čiulpai gamina raudonuosius kraujo kūnelius be pakankamo hemoglobino kiekio.

Trečiasis etapas: Nepakanka geležies raudonųjų kraujo kūnelių hemoglobinui gaminti. Šioje stadijoje hemoglobino koncentracija nukrenta žemiau normos. Tuomet galite pradėti pastebėti geležies stokos anemijos simptomus.

Žmonių grupės, kurioms dažniausiai trūksta geležies

 • 6-12 mėnesių amžiaus kūdikiai. Kūdikiai gimsta su geležimi, kurią jie gavo iš savo mamos. Šios geležies atsargos baigiasi po 4-6 mėnesių. Kūdikiai, kurie maitinami tik krūtimi arba geria nestiprintus mišinius, gali negauti pakankamai geležies.
 • Vaikai nuo 1 metų iki 2 metų amžiaus. Daugeliu atvejų maži vaikai, kurie geria daug karvės pieno, gali negauti pakankamai geležies.
 • Paaugliai. Augimo spurtas gali greičiau išeikvoti geležies atsargas ir sukelti geležies trūkumą.
 • Vyresni nei 65 metų suaugusieji. Vyresnio amžiaus žmonės gali negauti tiek geležies, kiek reikia, nes jie valgo mažiau maisto.
 • Asmenys, sergantys tam tikromis lėtinėmis ligomis, kaulų čiulpų ligomis ar autoimuniniais sutrikimais.
 • Vegetarai. Žmonės, kurie nevalgo mėsos, netenka pagrindinio geležies šaltinio, todėl vegetarams dažnai gali trukti geležies.

Ženklai, kad jums trūksta geležies

Yra keletas ženklų, kurie parodo, kad jums gali trukti geležies:

nuovargis

Didelis nuovargis

Labai didelis nuovargis yra vienas dažniausių geležies stokos simptomų.

Šis nuovargis pasireiškia dėl to, kad jūsų organizmui trūksta geležies, reikalingos baltymui, vadinamam hemoglobinu, kuris padeda pernešti deguonį po kūną, gaminti.

Nesant pakankamai hemoglobino, mažiau deguonies patenka į audinius ir raumenis, todėl jie netenka energijos. Jūsų širdis taip pat turi dirbti sunkiau, kad perneštų daugiau deguonies turinčio kraujo po kūną, todėl galite pavargti.

Kadangi nuovargis dažnai laikomas įtempto šiuolaikinio gyvenimo dalimi, vien pagal šį simptomą sunku diagnozuoti geležies trūkumą.

Vis dėlto su geležies trūkumu susijęs nuovargis gali būti susijęs su silpnumu, dirglumu ar sunkumais susikaupti.

Blyški oda

Blyškesnė nei įprastai oda ir blyški apatinių vokų vidinė pusė yra kiti dažni geležies trūkumo simptomai.

Raudonuosiuose kraujo kūneliuose esantis hemoglobinas suteikia kraujui raudoną spalvą, todėl dėl mažo jo kiekio, atsiradusio dėl geležies trūkumo, kraujas tampa ne toks raudonas. Štai kodėl žmonėms, kuriems trūksta geležies, oda gali prarasti dalį savo spalvos.

su geležies trūkumu susijęs blyškumas gali pasireikšti visame kūne arba apsiriboti viena sritimi, pavyzdžiui:

 • veidas
 • dantenos
 • lūpų vidinė pusė arba apatiniai vokai
 • nagai
blyški oda

Dusulys

Kai geležies trūkumo metu hemoglobino kiekis yra mažas, deguonies kiekis taip pat yra mažas. Tai reiškia, kad raumenys negauna pakankamai deguonies, kad galėtų užsiimti įprasta veikla, pavyzdžiui, vaikščioti.

Todėl jūsų kvėpavimo dažnis padažnės, nes organizmas bandys gauti daugiau deguonies. Štai kodėl dažnas simptomas yra dusulys.

Jei atlikdami kasdienes užduotis, kurios anksčiau buvo lengvos, pavyzdžiui, vaikščiodami, lipdami laiptais ar sportuodami, jaučiate, kad jums trūksta oro, gali būti, kad dėl to kaltas geležies trūkumas.

Sausi ir pažeisti plaukai

Sausi ir pažeisti plaukai gali būti geležies trūkumo požymiai.

Geležies trūkumas mažina hemoglobino kiekį kraujyje, todėl gali sumažėti deguonies kiekis, prieinamas ląstelėms, kurios lemia plaukų augimą.

Kai plaukams trūksta deguonies, jie gali tapti sausi ir silpni.

Geležies trūkumas taip pat siejamas su plaukų slinkimu, o kai kurie tyrimai rodo, kad tai gali būti jo priežastis – ypač vyresnio amžiaus moterims.

Visiškai įprasta, kad dalis plaukų iškrenta kasdien plaunant ir šukuojant. Tačiau jei iškrenta kuokštai ar didelis kiekis plaukų, tai gali būti susiję su geležies trūku”mu.

“Neramios kojos”

Ši būklė susijusi su stipriu noru judinti kojas, kai jos yra ramybės būsenoje. Ji taip pat gali sukelti nemalonius šliaužimo ar niežėjimo pojūčius pėdose ir kojose.

Paprastai ši liga stiprėja naktį, todėl jums gali būti sunku užmigti.

Pirminio neramių kojų sindromo priežastys nėra iki galo išaiškintos. Tačiau yra žinoma, kad jis pasireiškia antriniu būdu dėl įvairių medicininių būklių, įskaitant geležies stoka.

Iš tiesų geležies stokos anemija sergantiems žmonėms neramių kojų sindromo pasireiškimo tikimybė yra 6 kartus didesnė nei bendrajai populiacijai.

5 faktai, kurių galbūt nežinote apie geležį

1. Geležis yra svarbi jūsų imuninei sistemai

Daugelis žmonių mano, kad geležis nenaudinga imunitetui ir sveikatai, nes girdėjo, kad organizmas natūraliai išskiria geležį (įsisavina vykstant medžiagų apykaitai). Nors tai ir tiesa, viskas yra daug sudėtingiau. Jei neturite pakankamai geležies atsargų, jūsų kūnas negali pagaminti svarbių imuninių ląstelių, pvz., T limfocitų.

Kitoms imuninėms ląstelėms, pvz., neutrofilams, geležis reikalinga, kad jos galėtų normaliai funkcionuoti, taigi, jei jūsų geležies atsargos per mažos, jūsų imuninė sistema gali pakankamai gerai neveikti, kai jos prireiks.

2. Geležis yra vienas iš elementų, padedančių išlaikyti sveikus raumenis

Geležies turinčios molekulės atlieka svarbų vaidmenį pernešant deguonį ten, kur jo reikia. Tikriausiai žinote apie hemoglobiną – kraujo molekulę, kuri paima į plaučius įkvepiamą deguonį ir nuneša į reikiamas kūno vietas. Mažiau žinomas yra mioglobinas.

Mioglobinas sulaiko ir perneša geležį į jūsų raumenis (skeleto raumenis ir širdies raumenį), todėl juose būna pakankamai geležies, kai jie galėtų veikti. Jei jums nepakanka geležies atsargų, negalite pakankamai aprūpinti deguonimi savo raumenų. Manoma, kad tai lemia fizinį silpnumą ir mažą ištvermę dėl geležies trūkumo.

3. Geležis būtina sveikiems plaukams

Nors plaukai žmonėms slenka dėl įvairių priežasčių, kalbant apie mitybą būtent geležis yra maistinė medžiaga, kurios įtaka plaukų slinkimui didžiausia*. Mažas geležies kiekis, net ir nesukeliantis anemijos, su plaukų slinkimu pirmiausia buvo susietas devynioliktojo amžiaus šeštajame dešimtmetyje, todėl šios žinios nėra naujos, bet tikriausiai vis dar nėra plačiai pripažintos. Toks su geležies trūkumu susijęs plaukų slinkimas vadinamas telogen effluvium – kai daugiau galvos plaukų yra iškritimo (telogeno), nei augimo stadijoje – ir tai ypač būdinga moterų plaukų slinkimui.

Yra patikimų įrodymų, kad daugelis žmonių, kuriuos vargina telogen effluvium, turi mažą feritino – pagrindinio baltymo, kuriame žmogaus kūne kaupiama geležis – koncentraciją. Verta pažymėti, kad maža feritino koncentracija paprastai būna gerokai didesnė nei anemišku laikomas geležies kiekis. Kadangi tai nebūtų laikoma geležies trūkumu ar anemija, atrodo, kad sveikiems plaukams augti būtinas geležies kiekis yra didesnis nei tas, kurio pakanka raudonųjų kraujo kūnelių susidarymui. 

Gražūs plaukai

4. Vyrų geležies atsargos taip pat gali būti per mažos

Paplitęs mitas, kad tik moterys gali turėti per mažas geležies atsargas. Nors geležies trūkumas neabejotinai dažniau pasireiškia moterims (tam tikru gyvenimo momentu jį patirs 20 procentų moterų), geležies gali trūkti ir vyrams.

Populiacijos tyrimai rodo, kad geležies trūksta dviem procentams suaugusių vyrų. Dažniausia vyrams tai lemianti priežastis yra kraujo netekimas dėl tam tikros virškinimo trakto ligos, kaip antai opos. Tačiau priežastis gali būti ir mažas su maistu suvartojamos geležies kiekis (pvz., jos gali trūkti vegetarams ar veganams). Kiti vyrų rizikos veiksniai gali būti nutukimas, per dažnas priešuždegiminių vaistų vartojimas, etninė kilmė ir senyvas amžius.

5. Iš tiesų, geležis atlieka kai kurias antioksidanto funkcijas

Tikriausiai taip yra dėl to, kad geležies perteklius yra siejamas su oksidaciniu pažeidimu, ir dažnai pamirštama, kad geležis taip pat atlieka sveikatai naudingą antioksidanto funkciją. Katalazė – tai geležies turintis fermentas, apsaugantis ląsteles nuo peroksido pažeidimo. Įrodyta, kad hemoglobinas ne tik perneša deguonį, bet ir veikia kaip antioksidantas raudonuosiuose kraujo kūneliuose . Vis dėlto, iš pažeistų ląstelių išskiriama geležis taip pat gali sukelti oksidacinį pažeidimą. Šis dvilypis, su oksidacija susijęs geležies poveikis sveikatai, yra viena iš priežasčių, dėl kurios svarbu užtikrinti, kad jūsų geležies atsargos nebūtų nei per didelės, nei per mažos.

Iš kur galite gauti geležies?

 • valgyti daugiau maisto produktų, kuriuose yra daug geležies;
 • valgyti daugiau maisto produktų, kuriuose yra vitamino C, kad geriau įsisavintumėte geležį;
 • vartoti mažiau maisto produktų ir gėrimų, kurie stabdo geležies pasisavinimą, pavyzdžiui, kalcio, skaidulų, arbatos, kavos ir vyno.
 • vartoti geležies tablečių arba skystų geležies papildų.

Jei vartojate geležies papildų, jų reikės vartoti kelis mėnesius, kartais ir ilgiau.

Geležies papildus turėtumėte vartoti tik prižiūrimi gydytojo, nes išgėrę didesnę nei rekomenduojama dozę galite apsinuodyti, be to, jie gali sutrikdyti kitų organizme esančių mineralų ir imuninės sistemos veiklą.

Daugumą geležies trūkumo formų galima gana lengvai gydyti geležies turtinga dieta arba geležies papildais, jei juos rekomenduoja gydytojas.

Maisto produktai, kuriuose yra daug geležies:

Geležies trukūmas, ką valgyti? Pateikiame maisto produktus, kuriuose gausu geležies:

 • Raudona mėsa, kiauliena ir paukštiena
 • Jūros gėrybės
 • Pupelės
 • tamsiai žalios lapinės daržovės, pvz., špinatai
 • džiovinti vaisiai, pavyzdžiui, razinos ir abrikosai
 • Geležimi praturtinti grūdai, duona ir makaronai
 • pupelės

Dažniausiai užduodami klausimai apie geležies trūkumą

Kas yra geležies trūkumas?

Geležies trūkumas yra būklė, kai organizme yra per mažai geležies, reikalingos normaliam kraujo kūnelių, ypač raudonųjų kraujo kūnelių, gamybai. Tai yra labiausiai paplitusi maistinės medžiagos trūkumo forma pasaulyje.

Kokie yra geležies trūkumo simptomai?

Geležies trūkumo simptomai gali būti įvairūs, tačiau dažniausiai pasireiškia nuovargis, silpnumas, blyška oda, nuolatinis šaltis, galvos svaigimas, galvos skausmas, rankų ir kojų tirpimas, kvėpavimo sutrikimai.

Kas sukelia geležies trūkumą?

Geležies trūkumą gali sukelti įvairūs veiksniai, įskaitant nepakankamą geležies suvartojimą per maistą, padidėjusį geležies poreikį nėštumo metu, kraujavimą, tam tikrų vaistų vartojimą, tam tikras sveikatos būkles, kurios trukdo geležies absorbcijai.

Kaip atstatyti geležies trūkumą?

Geležies trūkumas dažniausiai gydomas geležies papildais, kurie padeda atstatyti geležies atsargas organizme. Taip pat svarbu keisti mitybą, kad būtų suvartojama daugiau geležies turinčių maisto produktų.

Ar geležies trūkumas gali sukelti rimtų sveikatos problemų?

Ilgalaikis geležies trūkumas gali sukelti anemiją, kurios simptomai gali apsunkinti kasdienį gyvenimą. Be to, geležies trūkumas gali turėti įtakos imuninės sistemos veikimui, o tai gali padidinti infekcijų riziką.

Kaip išvengti geležies trūkumo?

Geležies trūkumą galima išvengti valgant subalansuotą mitybą, kuri apima daug geležies turinčių maisto produktų, tokių kaip mėsa, paukštiena, žuvis, daržovės, vaisiai ir grūdai. Taip pat gali būti naudinga vartoti geležies papildus, ypač jei esate nėščia, menstruojate arba sergate tam tikromis sveikatos būklėmis, kurios gali padidinti geležies poreikį.

Išvados

Geležies trūkumas yra plačiai paplitusi būklė, turinti įtakos milijonams žmonių visame pasaulyje. Jo pasekmės gali smarkiai paveikti žmogaus gyvenimo kokybę, todėl svarbu laiku atpažinti simptomus ir imtis veiksmų. Plačiausiai taikomas būdas kaip atstatyti geležies trūkumą yra kokybiškų papildų vartojimas, tinkama mityba, reguliarus kraujo tyrimų atlikimas gali padėti išvengti šios būklės arba sėkmingai ją gydyti. Naudinga informacija ir supratimas apie geležies trūkumo priežastis, simptomus ir gydymo būdus yra gyvybiškai svarbūs siekiant užtikrinti ilgalaikę sveikatą ir gerovę.

Daugiau apie asmeninį organizmo poreikį mineralams ar vitaminams, sužinosite, atlikę nemokamą sveikatos testą „Tavo diena“:

Svarbu!

*Laiku atkreipkite dėmesį į savijautos siunčiamus signalus;

*Papildykite organizmą natūraliais mineralais ar vitaminais;

*Mėgaukites energija ir gera savijauta kasdiena !

† Mūsų svetainėje pateikiama tik bendro pobūdžio informacija. Jei sergate specifine liga, ar vartojate papildomus vaistus ar maisto papildus, pasikonsultuokite su savo gydytoju ar vaistininku.

Susiję straipsniai:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos:

Gamintojai: