maisto produktai su glitimu

Kas yra glitimas ir ką jis daro

Atrodo, kad glitimas yra beveik viskas, pradedant duona, makaronais ir alumi, baigiant kosmetika ir maisto papildais.

Yra daug triukšmo dėl glitimo ribojimo, tačiau kuo šis ingredientas ypatingas ir ar jis tikrai blogas? Paaiškiname faktus ir klaidingas nuomones apie tai, kas yra glitimas.

Kas yra glitimas?

Glitimas yra baltymas, randamas kviečiuoseir kai kuriuose kituose grūduose.

Glitimas natūraliai atsiranda, tačiau jį galima išgauti, koncentruoti ir pridėti į maistą ir kitus produktus, siekianr papildyti baltymais, išgauti tekstūrą bei skonį.

Glitimas taip pat veikia, kaip rišamoji priemonė, leidžianti kartu laikyti perdirbtus maisto produktus ir suteikti jiems formą.

Iš kur atsiranda glitimas?

Be kviečių, glitimas taip pat gaunamas iš rugių, miežių ir kvietrugių (rugių ir miežių kryžminimas). Kartais jo yra avižose, bet tik todėl, kad avižos galėjo būti apdorotos su kitais maisto produktais, kuriuose yra glitimo. Pačiose avižose glitimo nėra.

Ką glitimas daro kūnui?

Žmonės turi virškinimo fermentų, kurie padeda suskaidyti maistą. Proteazė yra fermentas, kuris padeda organizmui apdoroti baltymus, tačiau jis negali visiškai suskaidyti glitimo.

Nesuvirškintas glitimas patenka į plonąją žarną. Dauguma žmonių gali susitvarkyti su nesuvirškintu glitimu be jokių problemų. Tačiau kai kuriems žmonėms glitimas gali sukelti sunkų autoimuninį atsaką ar kitus nemalonius simptomus.

Autoimuninis atsakas į glitimą vadinamas celiakija. Celiakija gali pažeisti plonąją žarną. Pasitaiko kai žmonės neserga celiakija, tačiau jaučiasi blogai valgydami maisto produktus, kuriuose yra glitimo. Jiems gali pasireiškai pilvo pūtimas, viduriavimas, galvos skausmas ar odos bėrimas.

Tai gali būti reakcija į blogai virškinamus angliavandenius, ne tik į glitimą. Šie angliavandeniai, fermentuojasi žarnyne. Žmonės, turintys jautrias žarnas, gali patirti diskomfortą dėl tos fermentacijos, nebūtinai dėl glitimo.

Fermentuojami anglaivandeniai (oligosacharidai, disacharidai, monosacharidai ir polioliai), yra trumpos grandinės angliavandeniai (cukrūs), kuriuos plonoji žarna blogai sugeria. Kai kurie žmonės, juos suvalgę, patiria sunkų virškinimą. Simptomai yra šie:

 • Mėšlungis
 • Viduriavimas
 • Vidurių užkietėjimas
 • Skrandžio pilvo pūtimas
 • Dujos ir pilvo pūtimas

Tyrimai rodo, kad kai kurie žmonės gali turėti plonąsias žarnas, kurios tinkamai nefunkcionuoja. Pamušalas gali būti per daug pralaidus, todėl kai kurie nesuvirškinti glitimai, bakterijos ar kitos medžiagos gali patekti per gleivinę ir į kraują, taip sukeldami uždegimą.

Ar glitimas jums kenkia?

Yra nusistovėjusi nuomonė, kad glitimas yra netinkamas organizmui. Glitimas daugumai žmonių iš prigimties nėra blogas. Mes, kaip žmonės, glitimą vartojame tiek laiko, kiek žmonės gamina duoną. Šimtmečius maisto produktai su glitimu aprūpino žmones baltymais, tirpiomis skaidulomis ir maistinėmis medžiagomis.

Glitimas savaime randamas neskaldytuose grūduose, nėra blogas sveikiems žmonėms, kurių organizmas gali jį toleruoti. Tačiau grūdai, tokie kaip kviečiai, dažnai nuvalomi, gaminant perdirbtus maisto produktus, tokius kaip sausainiai ir bulvių traškučiai.

Šie rafinuoti produktai labai mažai panašūs į tikrąjį kviečių augalą, kuris iš tikrųjų yra labai maistingas. Juose paprastai yra tokių dalykų kaip balti ryžių miltai ir krakmolas, bet ne sveiki grūdai.

Daugelis žmonių, kurie praktikuoja mitybą be glitimo, bet vis tiek valgo perdirbtą maistą, pastebi, kad jiems ir toliau auga nepageidaujamas svoris. Taip pat patiria cukraus kiekio kraujyje svyravimus ir kitas sveikatos problemas.

Taigi ne glitimas esantis perdirbtuose maisto produktuose sukelia sveikatos problemas, o natrio, cukraus ir kitų priedų naudojimas perdirbtuose maisto produktuose.

Kas turėtų vengti glitimo?

Sveikatos specialistai sako, kad glitimas gali būti žalingas žmonėms, turintiems:1

 • Celiakiją, autoimuninę ligą, kuri sukelia plonosios žarnos pažeidimą žmonėms, vartojantiems glitimą.
 • Ne-celiakijos jautrumą glitimui (glitimo netoleravimas), virškinimo trakto dirginimą, kurį sukelia glitimas, nesergantiems celiakija.
 • Alergiją kviečiams, bet ne visiems grūdams ar pačiam glitimui.
 • Glitimo ataksiją, retas neurologinis autoimuninis sutrikimas, dėl kurio kūnas puola smegenų dalis reaguodamas į glitimą.

Ką turėčiau daryti, jei yra glitimo problema?

Pasitarkite su gydytoju, jei manote, kad glitimas gali turėti įtakos jūsų sveikatai. Gydytojas gali pasiūlyti kraujo tyrimus celiakijai ar alergijai kviečiams nustatyti. Prieš išbraukdami glitimą iš kasdienės mitybos, pasitarkite su mitybos specialistu, kad sukurtų jums tinkamą mitybos planą.

Atsisakius glitimo tikėtina, kad organizmui reikės gauti baltimus iš kitur. Daugiau informacijos apie baltimus ir kurie mums yra naudingesni pateikta straipsnyje: Baltymai maiste

Svarbu nepamiršti, kad kiekvieno sveikata – indivuali ir nėra visiems bendro recepto!

Taigi, jei norite sužinoti kokių maistinių medžiagų šiuo metu jūsų organizmui gali trūkti, sveikatos specialistai rekomenduoja gidą –  “Tavo diena”.

 • Laiku atkreiptike dėmesį į savijautos siunčiamus signalus
 • Papildykite organizmą natūraliais mineralais, vitaminais ir sveikatai reikalingomis maistinėmis medžiagomis.
 • Mėgaukites energija ir gera savijauta kasdiena!

Susiję straipsniai:

fosfatas dnr

Fosfatai ir jų vaidmuo organizme

Fosforas yra elementas, atliekantis svarbų vaidmenį geram organizmo funkcionavimui. Kūne beveik visas fosforas jungiasi su deguonimi, sudarydamas fosfatą. Fosfatas yra vienas iš organizmo elektrolitų, t….

Plačiau »

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos: