natris

Natris ir druska

Druską, taip pat žinomą kaip natrio chloridas, sudaro apie 40% natrio ir 60% chlorido. Druska pagardina maisto skonį, taip pat naudojama kaip rišiklis ir stabilizatorius. Ji taip pat yra geras maisto konservantas, nes bakterijos negali dauginti esant dideliam druskos kiekiui.

Natris yra priskiriamas elektrolitams ir padeda reguliuoti vandens kiekį, esantį jūsų ląstelėse ir aplink jas.

Žmogaus organizmui reikia nedidelio natrio kiekio, kad vyktų nerviniai impulsai: susitrauktų ir atsipalaiduotų raumenys bei palaikytų tinkamą vandens ir mineralų pusiausvyrą.

Apskaičiuota, kad šioms gyvybinėms funkcijoms kasdien reikia apie 500 mg natrio. Tačiau per didelis natrio kiekis kasdienėje mityboje gali sukelti aukštą kraujospūdį, širdies ligas ir insultą.

Per didelis natrio kiekis gali sukelti kalcio trūkumą, ištraukdamas kalcio resusrsus iš kaulų. Yra paskaičiuota, kad suvartojama bent 1,5 arbatinio šaukštelio druskos per dieną arba apie 3400 mg natrio. Tai yra kur kas daugiau, nei reikia mūsų organizmui.

Rekomenduojamas natrio kiekis

Nėra pakankamai įrodymų, kad būtų galima nustatyti tikslią natrio normą arba toksinį natrio kiekį (išskyrus lėtinių ligų riziką). Dėl šios priežasties nebuvo nustatyta toleruotina didžiausia paros norma.

Tinkamas natrio suvartojimas buvo nustatytas remiantis mažiausiu natrio suvartojimo kiekiu, kuris neparodė trūkumo ir taip pat leido vartoti maisto produktus, kurių sudėtyje natūraliai yra natrio.

14 metų ir vyresniems vyrams bei moterims ir nėščioms moterims rekomenduojama 1 500 miligramų per dieną.

Taip pat buvo nustatytas lėtinių ligų rizikos silpnėjimas, pagrįstas sumažėjusio natrio vartojimu. Taip pat įrodytos naudos širdies ir kraujagyslių ligų bei aukšto kraujospūdžio rizikos mažinimui.

Nurodoma, kad 2,300 miligramų per dieną yra didžiausias kiekis, kurį turėtų suvartoti lėtinėms ligoms mažinti.

Druskų rūšys

Ne visos druskos yra vienodos. Druskos turi savo kilmę ir savyje turimą koncentraciją. Galima rasti naudingos informacijos apie 5 svarbiausias druskos rūšis, kurios yra rekomendojamos ir naudojamos sveikatos specialistų.

natris buteliuke

Natrio poveikis sveikatai

Inkstams nuolatos sunku nuo esamo natrio pertekliaus kraujyje. Kai natrio kiekis didėja, organizmas kaupia vandenį, taip siekdamas jį praskiesti. Padidėja skysčio kiekis aplink ląsteles, padidėja ir kraujo tūris. Padidėjęs kraujo tūris reiškia, kad širdis turės daugiau darbo ir kraujagyslėms yra padidinamas spaudimas.

Laikui bėgant papildomas krūvis ir slėgis gali sustingdyti kraujagysles, sukeldamas aukštą kraujospūdį, širdies priepuolį ir insultą. Tai taip pat gali sukelti širdies nepakankamumą.

Yra tam tikrų įrodymų, kad per didelis druskos kiekis gali pakenkti širdžiai, aortai ir inkstams nedidinant kraujospūdžio. Taip pat manoma kad per didelis druskos kiekis gali būti nenaudinga ir kaulams.

Natrio perdozavimas kenkia sveikatai

Naudinga žinoti daugiau apie rizikas sveikatai ir ligas, susijusias su druska bei natriu:

Širdies ir kraujagyslių ligos

Atlikę natrio tyrimų apžvalgą, galima daryti išvadą, kad natrio suvartojimo mažinimas, sumažina ir kraujospūdį. Akivaizdu, kad aukštas kraujospūdis yra pagrindinė širdies kraujagyslių ligos priežastis.

Tai sudaro du trečdalius visų insultų ir pusę širdies ligų. Kinijoje aukštas kraujospūdis yra pagrindinė mirties, kurios galima išvengti, priežastis, dėl kurios per metus miršta daugiau nei milijonas žmonių.

Stebėjimai ir klinikiniai tyrimai parodė, kad didesnis natrio suvartojimas yra susijęs su širdies ir kraujagyslių ligomis bei susijusiomis mirtimis.

Lėtinės inkstų ligos

Lėtinė inkstų liga turi bendrų rizikos veiksnių su širdies ir kraujagyslių ligomis, o aukštas kraujospūdis yra pagrindinis abiejų ligų rizikos veiksnys. Pranešama, kad jautrumas druskai yra labiau paplitęs lėtinė inkstų liga sergantiems pacientams dėl sumažėjusio gebėjimo išskirti natrį.

Gairėse paprastai rekomenduojamas vidutinis, o ne mažas natrio kiekio apribojimas, siekiant užkirsti kelią lėtinės inkstų ligos vystymuisi ir progresavimui. Bendrai rekomenduojama suvartoti mažiau nei 4 000 mg natrio per parą, o lėtinei inkstų ligi esant – mažiau nei 3 000 mg per parą.

Osteoporozė

Kalcio kiekis, kurį organizmas praranda ki šlapinamės, didėja kartu su druskos kiekiu, kurį valgome. Jei kalcio trūksta kraujyje, jis gali būti pradedamas šalinti iš kaulų. Taigi dieta, kurioje yra daug natrio, gali turėti papildomą nepageidaujamą poveikį ir pradėti retėti kaulai.

natris fone

Natrio šaltiniai

Natris paprastai nėra maistinė medžiaga, kurios reikėtų ieškoti. Natris pats mus suranda. Beveik visuose neperdirbtuose maisto produktuose, tokiuose kaip vaisiai, daržovės, sveiki grūdai, riešutai, mėsa ir pieno produktai, yra mažai natrio.

Didžioji dalis druskos mūsų mityboje gaunama iš komerciškai paruoštų maisto produktų, o ne iš druskos, pridėtos į patiekalus maisto gaminimo namuose metu, ar net iš druskos, kuria pagardiname jau paruoštus patikalus.

10 geriausių natrio šaltinių mūsų mityboje yra šie: duona / bandelės; pica; Sumuštiniai; šaltibarščiai ir (arba) vytinta mėsa; Sriubos; burritos, tacos; pikantiški užkandžiai (traškučiai, spragėsiai, riestainiai, krekeriai); višta; sūris; kiaušiniai, omletai.

Natrio trūkumas

Natrio trūkumas Europoje yra retas, nes jo labai dažnai pridedama prie įvairių maisto produktų ir tuo pačiu natūraliai gauname iš kai kurių maisto produktų. Hiponatremija yra terminas, vartojamas apibūdinti neįprastai mažą natrio kiekį kraujyje.

Tai dažniausiai pasitaiko vyresnio amžiaus žmonėms, ypač tiems, kurie gyvena ilgalaikės priežiūros įstaigose, kurie vartoja vaistus arba turi sveikatos sutrikimų.

Perteklinis vėmimas, viduriavimas ir prakaitavimas taip pat gali sukelti hiponatremiją, jei šiuose skysčiuose, kurie pašalinami iš organizmo, prarandama druska.

Kartais per didelis skysčių kiekis, neįprastai susikaupiantis organizme, gali sukelti hiponatremiją, kuri gali atsirasti dėl tokių ligų kaip širdies nepakankamumas ar kepenų cirozė. Retais atvejais tiesiog geriant per daug skysčių gali atsirasti hiponatremija, jei inkstai negali išskirti vandens pertekliaus iš organizmo.

Hiponatremijos simptomai gali būti: pykinimas, vėmimas, galvos skausmas, pakitusi psichinė būklė, letargija, traukuliai.

natris druska

Natrio perteklius

Per didelis natrio kiekis kraujyje vadinamas hipernatremija. Ši ūminė būklė gali pasireikšti vyresnio amžiaus žmonėms, turintiems psichinę ir fizinę negalią, kurie nepakankamai valgo ar geria, arba kurie turi didelį karščiavimą, stiprų vėmimą ar infekciją, sukeliančia sunkią dehidrataciją.

Kitos priežastys yra pernelyg gausus prakaitavimas ar diuretikai, kurie pašalina vandens kiekį iš organizmo. Kai natris kaupiasi kraujyje, vanduo perkeliamas iš ląstelių į kraują, siekiant jį praskiesti.

Šios skysčių variacijos ir skysčių kaupimasis gali smegenyse sukelti traukulius. Papildomas skysčių kaupimasis plaučiuose gali apsunkinti kvėpavimą. Kiti hipernatremijos simptomai gali būti: pykinimas, vėmimas, silpnumas, apetito praradimas, intensyvus troškulys, inkstų pažeidimai.

Natrio ir kalio ryšys

Natris ir kalis yra glaudžiai susiję, tačiau turi priešingą poveikį organizmui. Abi yra esminės maistinės medžiagos, kurios vaidina pagrindinį vaidmenį palaikant fiziologinę pusiausvyrą, ir abi medžiagos buvo susijusios su lėtinių ligų, ypač širdies ir kraujagyslių ligų, rizika.

Didelis druskos suvartojimas padidina kraujospūdį, o tai gali sukelti širdies ligas, o didelis kalio suvartojimas gali padėti atpalaiduoti kraujagysles ir išskirti natrį, tuo pačiu sumažindamas kraujospūdį.

Mūsų kūnams kasdien reikia kur kas daugiau kalio nei natrio, tačiau tipiška Europos gyventojų dieta yra visiškai priešinga: europiečiai vidutiniškai gauna apie 3 300 miligramų natrio per dieną, iš kurių apie 75% gaunama iš perdirbtų maisto produktų, tačiau kasdien gauna tik apie 2 900 miligramų kalio.

Žmonės, kurių mityba sudaro daug natrio ir mažai kalio, turį didesnę riziką mirti nuo širdies priepuolio. Tyrimai rodo, kad žmonės, vartojantys daugiausia natrio, turėjo 20% didesnę mirties nuo bet kokios priežasties riziką nei žmonės, vartojantys mažiausiai natrio.

Susiję straipsniai:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos:

Gamintojai: