1
hormonu disbalansas vyrams

Paslėpta kova: Vyrų hormonų pusiausvyros sutrikimai ir jų poveikis sveikatai

Vyriškų hormonų disbalansas yra dažnai nepakankamai aptariama tema, tačiau tai gali turėti didelį poveikį vyrų sveikatai ir gerovei.

Vyrams, kaip ir moterims, hormonai yra labai svarbūs organizmo veikimui. Jie reguliuoja visus mūsų kūno procesus, nuo energijos gamybos ir vartojimo iki reprodukcinės sistemos veikimo. Padėsime perprasti vyriškų hormonų funkcijas, dažniausias hormonų disbalanso priežastis ir pasekmes, taip pat kaip jį diagnozuoti ir gydyti.

Supratimas apie vyriškus hormonus ir jų funkcijas

Hormonai yra cheminės medžiagos, kurios veikia kaip signalai tarp kūno ląstelių ir organų. Jie reguliuoja visus mūsų kūno procesus, nuo augimo ir reprodukcijos iki energijos gamybos ir vartojimo.

Vyrų hormonai suskirstyti į dvi pagrindines grupes: androgenus ir estrogenus. Svarbu pažymėti, kad estrogenas ir testosteronas nėra vienas kito priešingybės – jų ryšys yra sudėtingesnis.

Androgenai, tokie kaip testosteronas, yra pagrindiniai vyriški hormonai ir yra atsakingi už vyrų lytinių organų vystymąsi, kūno plaukuotumą, raumenų masės augimą, riebalų nuosėdų mažinimą, raudonųjų kraujo kūnelių gamybą ir lytinį potraukį.
Testosteronas daugiausia gaminamas sėklidėse ir yra susijęs su pagrindinėmis organizmo funkcijomis, įskaitant kaulų tankio palaikymą, riebalų apykaitą ir pasiskirstymą, raumenų masę ir jėgą, raudonųjų kraujo kūnelių gamybą, spermos gamybą ir lytinį potraukį.

Estrogenai, nors ir daugiausia moteriški hormonai, taip pat turi svarbių funkcijų vyrams ir yra būtini vyrų lytiniam vystymuisi ir bendrai optimaliai sveikatai.

Išbalansavus hormonų pusiausvyrą, gali sutrikti bendra sveikata, net nenutuokiant esminės priežasties, ypač todėl, kad vyrų hormonų pusiausvyros sutrikimo simptomai dažnai nepastebimi.


Estrogenas taip pat atlieka svarbų vaidmenį palaikant sveiką beveik visų organizmo sistemų, įskaitant neurologinę, širdies ir kraujagyslių, raumenų ir skeleto bei imuninę, funkciją. Vyrai estrogeną paprastai gamina skaidydami testosteroną fermentu aromataze (dar vadinama estrogenų sintaze arba estrogenų sinteze). Aromatazės yra riebaliniame audinyje, antinksčiuose, smegenyse ir sėklidėse.

Todėl dažnai sakoma, kad vyras yra kupinas estrogeno, kai turi didelį riebalų kiekį.

Visiems žinoma, kad vyrų hormonų pokyčiai esant nuo 20-ties metų lemia padidėjusį lytinį potraukį.

Trisdešimtmečiai vyrai dažnai patiria lytinio potraukio sumažėjimą kaip įprastą senėjimo proceso dalį.

Tačiau daugeliui vyrų tikrasis tikrasis sveikatos sutrikimų kaltininkas gali būti hormonų pusiausvyros nebūvimas.

Vyrai ir hormonai

Dažniausios vyriškų hormonų disbalanso problemos

Vyriškų hormonų disbalansas gali pasireikšti įvairiais būdais. Dažniausios problemos yra susijusios su androgenų, ypač testosterono, ir estrogenų lygių pokyčiais.

Testosterono trūkumas (hipogonadizmas) gali sukelti:

 • sumažėjusį lytinį potraukį
 • energijos stoką
 • raumenų masės praradimą
 • kaulų tankio sumažėjimą.

Estrogenų perteklius gali sukelti:

 • ginekomastiją (krūtų augimą)
 • riebalų kaupimąsi
 • emocinius pokyčius.
Estrogenas vyrams

Hormonų disbalanso priežastys vyrams

Atsižvelgiant į stiprų testosterono ir estrogeno ryšį, mūsų netūrėtų stebinti, kad viena iš pagrindinių disbalanso priežasčių yra mažas testosterono kiekis. O viena iš pagrindinių vyrų mažo testosterono priežasčių yra hipogonadizmas – būklė, kai sėklidės negamina pakankamai testosterono, o tai savo ruožtu gali lemti vyrų hormonų pusiausvyros sutrikimą, susijusį su estrogenų ir kitų hormonų gamyba ir jų kiekiu.

Galima sakyti yra du vyrų hipogonadizmo tipai: pirminis ir antrinis.

Pirminis – rodo, kad problema slypi sėklidėse. Sėklidės gamina nepakankamai testosterono.
Antrinis – rodo, kad problemos kyla smegenų dalyje (konkrečiai hipotalame arba hipofizėje), kuri duoda signalą sėklidėms gaminti testosteroną. Įprastai pagumburis gamina gonadotropiną atpalaiduojantį hormoną, kuris duoda signalą hipofizės liaukai gaminti folikulus stimuliuojantį hormoną ir liuteinizuojantį hormoną. Liuteinizuojantis hormonas signalizuoja sėklidėms gaminti testosteroną.

Pirminį arba antrinį hipogonadizmą gali lemti įgimti dalykai arba atsitikę dalykai gyvenimo metu, pavyzdžiui, trauma, infekcija arba natūralus senėjimo procesas. Tikrai gali būti, kad abu tipai pasireiškia vienu metu.

Kitos dažnai pasitaikančios pusiausvyros sutrikimo priežastys vyrams yra šios:

 • Nutukimas arba svorio padidėjimas
 • Stresas
 • Vaistai (antibiotikai, antipsichotikai)

Vieni rimčiausių vyrų hormonų pusiausvyros sutrikimo aspektų yra ne patys simptomai, o tai, ką jie gali sukelti, jei nebus gydomi. Tarp jų yra padidėjusi rizika turėti

 • Cukrinį diabetą
 • Kraujo krešulių susidarymą
 • Insultą
 • Postatos vėžį

Hormonų disbalanso priežastys Vyramas gali būti įvairios. Dažniausiai jis atsiranda dėl natūralių hormonų lygių pokyčių su amžiumi, tačiau taip pat gali būti sukeltas streso, mitybos, sveikatos būklės, gyvenimo būdo ar net genetinių veiksnių.

Testosteronas mazeja su amziumi

Vyriško hormonų disbalanso simptomai

Vyriško hormonų disbalanso simptomai gali būti labai įvairūs ir priklauso nuo to, kurie hormonai yra pažeisti ir kokiomis proporcijomis. Kai kurie dažni simptomai yra:

 • sumažėjęs lytinis potraukis
 • erekcijos sutrikimai
 • prakaitavimas naktimis
 • nuovargis
 • raumenų masės praradimas
 • kaulų tankio sumažėjimas
 • riebalų kaupimasis
 • emociniai pokyčiai
 • depresija
 • nerimas
 • širdies ir kraujagyslių problemos

Hormonų disbalanso poveikis vyrų sveikatai

Hormonų disbalansas gali turėti didelį poveikį vyrų sveikatai. Testosterono trūkumas gali sukelti ne tik seksualinius sutrikimus, bet ir vidaus organų, raumenų, kaulų, širdies ir kraujagyslių sistemos problemas.

Estrogenų perteklius gali sukelti krūtų augimą, riebalų kaupimąsi, emocinius pokyčius ir gali padidinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Hormonų disbalansas taip pat gali turėti įtakos vyrų reprodukcinei funkcijai, pavyzdžiui, sumažinti spermos kokybę ir kieki.

Kaip hormonai kinta su amžiumi

Vyriškų hormonų lygiai natūraliai kinta su amžiumi. Testosterono lygis pradeda mažėti nuo 30 metų ir mažėja visą gyvenimą.

Estrogenų lygis taip pat gali kisti, dažniausiai dėl kūno riebalų kaupimosi, kuris gali padidinti estrogenų gamybą. Svarbu suprasti, kad šie pokyčiai yra natūralūs ir nereiškia, jog reikia imtis drastiškų priemonių.

Normalus estrogenų kiekis vyrams priklauso nuo amžiaus ir vystymosi etapų. Vyrų hormonų pokyčiai 20-ies metų amžiaus grupėje skiriasi nuo pokyčių 30-ies, 40-ies ir vyresnio amžiaus grupėje. Toliau pateiktose lentelėse, gautose iš Mayo medicinos laboratorijų, pateikiamas bendras etaloninis estrono ir estradiolio intervalas vyrams.

Tačiau jei hormonų disbalansas sukelia rimtų sveikatos problemų, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju.

Estrogenų referencinės ribos vyrams

AmžiusEstronas Estradiolis
0 – 9 metaiNeaptinkamas – 16 pg/mLNeaptinkamas – 13 pg/mL
9 – 11 metaiNeaptinkamas – 22 pg/mLNeaptinkamas – 16 pg/mL
11 – 12.5 metai10 – 25 pg/mL10 – 26 pg/mL
12.5 – 14 metai10 – 46 pg/mL10 – 38 pg/mL
14 – 18 metai10 – 60 pg/mL10 – 40 pg/mL
Suaugę10 – 60 pg/mL10 – 40 pg/mL

Hormonų disbalanso diagnozavimas Vyrams

Hormonų disbalanso diagnozavimas vyrams prasideda nuo kruopštaus paciento anamnezės rinkimo ir klinikinių simptomų vertinimo. Taip pat gali būti atliekami kraujo tyrimai, siekiant nustatyti hormonų lygius, bei kitos diagnostikos procedūros, priklausomai nuo individualių simptomų ir sveikatos būklės. Gydymas gali apimti hormonų terapiją, kurios tikslas yra atstatyti normalų hormonų lygį.

Ką daryti jei mažas testosterono kiekis

Dažnai vyrai susiduria su mažu testosterono kiekiu. Pagrindinę įtaką šiam veiksniui turi gyvenimo būdas.
Prieš griebiantis vartoti vaistus rekomenduojama natūraliai padidinti testosterono kiekį. Pagrindiniai žingsniai pateikiami straisnyje – 8 būdai, kaip natūraliai padidinti testosteroną.

Vyrų hormonų pusiausvyros sutrikimų gydymas

Vyrų hormonų pusiausvyros sutrikimus galima gydyti keliais būdais, įskaitant vaistus, gyvenimo būdo pokyčius, maisto papildus arba jų derinį.

Vaistai – padidėjus estrogenų kiekiui, galima rinktis vaistų, vadinamų “aromatazės inhibitoriais”, grupę. Šie vaistai neleidžia aromatazės hormonams paversti androgenų hormonų į estrogenus ir taip sumažina estrogenų kiekį.

Testosterono pakaitinė terapija gali padėti užtikrinti bendrą estrogenų pusiausvyrą, nes pagerina testosterono ir estrogeno santykį.

Dieta ir gyvenimo būdas – praktiški mitybos ir gyvenimo būdo pokyčiai vyrams gali padėti subalansuoti estrogenų kiekį:

 • Venkite maisto produktų, kuriuose yra daug sočiųjų riebalų.
 • Venkite mėsos produktų iš gyvūnų, kurie buvo apdoroti sintetiniais hormonais.
 • Valgykite kryžmažiedžių daržovių (tokių kaip brokoliai, briuseliniai kopūstai ir daikono ridikėliai), nes jose yra fitocheminių medžiagų, kurios gerina estrogenų apykaitą.
 • Valgykite šitake ir portobello grybų, nes jie natūraliai mažina aromatazės kiekį.
 • Gerkite žaliąją arbatą, kurioje gausu polifenolių antioksidantų. Polifenoliai gali prisijungti prie estrogenų receptorių α (ERα) ir β (ERβ) ir potencialiai imituoti arba slopinti endogeninių estrogenų veikimą – net ir esant nedidelėms jų koncentracijoms.
 • Venkite plastikinių pakuočių ar plastikinių indų maistui laikyti – kai kuriuose plastikuose yra cheminių medžiagų, kurios gali patekti į maistą ir organizme veikti kaip estrogenai.
 • Venkite asmens higienos priemonių (šampūnų, kondicionierių, dezodorantų ir losjonų), kurių sudėtyje yra parabenų, nes parabenai, patekę į organizmą, veikia kaip egzogeniniai estrogenai.
 • Būkite fiziškai aktyvūs ir sportiški, kad padėtumėte palaikyti sveiką estrogenų pusiausvyrą. Įtraukite kasdienį fizinį aktyvumą į savo dienotvarkę ir būkite nuoseklūs. Apsvarstykite galimybę derinti kardio treniruotes ir treniruotes su svoriu. Net paprasta 30 minučių treniruotė kasdien yra geras pradinis taškas, nuo kurio galima pradėti.

Ką daryti

Vyrai, pastebėję neįprastų simptomų, kurie gali būti susiję su hormonų pusiausvyros sutrikimu, turėtų pasikonsultuoti susveikatos specialistu. Daugumą su hormonų pusiausvyros sutrikimu vyrams galima gydyti nustačius pusiausvyros sutrikimo priežastį

Susiję straipsniai:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos:

Gamintojai: