1
vitaminas B3

Vitaminas B3: išsami įžvalga

Vitaminas B3, dar žinomas kaip niacinas ir jo atradimas pakeitė žmonijos požiūrį į sveikatą ir mitybą. Anksčiau žmonės, ypač besivystančiose šalyse, dažnai sirgdavo pellagra – liga, kurią sukelia vitamino B3 trūkumas organizme.

Dabar mes žinome, kad šis vitaminas yra būtinas mūsų organizmo veikimui, o jo trūkumas gali turėti rimtų pasekmių. Šiame straipsnyje aprašysime vitamino B3 svarbą mūsų organizmui, jo šaltinius, trūkumo simptomus ir rizikas, naudą sveikatai, papildus, rekomenduojamą paros dozę, perdozavimo šalutinius poveikius ir vaidmenį odos priežiūroje.

Vitamino B3 svarba mūsų organizmui

Vitamino B3 svarba mūsų organizmui yra neginčytina. Jis yra būtinas daugeliui biocheminių reakcijų, vykstančių mūsų ląstelėse. Vitaminas B3 dalyvauja energijos gamyboje, sintezuojant ATP – pagrindinį energijos šaltinį. Taip pat jis padeda išlaikyti normalią nervų sistemos, virškinimo sistemos ir odos būklę.

Be to, vitaminas B3 prisideda prie cholesterolio kiekio organizme mažinimo, padeda sumažinti trigliceridų kiekį kraujyje, o tai yra svarbu širdies ir kraujagyslių sistemai. Taip pat tyrimai rodo, kad vitaminas B3 gali sumažinti ūminio koronarinio sindromo riziką. Šis vitaminas taip pat atlieka svarbų vaidmenį streso ir uždegiminių procesų mažinime organizme.

Vitaminas B3 maiste

Natūralūs vitamino B3 šaltiniai

Vitamino B3 galima rasti įvairiuose maisto produktuose. Dauguma žmonių gali gauti rekomenduojamą paros dozę vartodami įvairią, subalansuotą mitybą. Štai keletas natūralių vitamino B3 šaltinių, kurie turėtų būti įtraukti į jūsų mitybos planą:

 • Mėsa: jautiena, vištiena, kalakutas, kiauliena, triušiena
 • Žuvis: tunas, lašiša, menkė, sardinės, šprotai
 • Paukštiena: vištienos ir kalakutienos kepenys yra ypač turtingas vitamino B3 šaltinis
 • Grūdai: kviečiai, riešutai, sėlenos, avizos, soros
 • Daržovės: brokoliai, špinatai, ankštiniai augalai, morkos, pomidorai
 • Grybai: šampinjonai, maitinės, vyšniai
 • Uogos: avietės, serbentai, šaltalankiai
 • Pieno produktai: pienas, jogurtas, varškė, sūris

Vitamino B3 trūkumas: simptomai ir rizikos

Vitamino B3 trūkumas yra retas reiškinys šiuolaikiniame pasaulyje, tačiau jis vis tiek gali pasitaikyti. Dažniausiai vitamino B3 trūkumą sukelia netinkama mityba, nepakankamas maisto įvairumas, alkoholizmas ar tam tikrų medžiagų apykaitos sutrikimai. Tokiu atveju gali atsirasti pellagra – liga, pasireiškianti odos, virškinimo sistemos ir nervų sistemos sutrikimais.

Vitamino B3 trūkumo simptomai gali būti šie:

 • odos paraudimas ir sausumas,
 • jautrumas saulei,
 • dilgčiojimas ir tirpimas rankose ir kojose,
 • burnos gleivinės uždegimas,
 • apetito praradimas,
 • virškinimo sutrikimai,
 • pykinimas,
 • vėmimas,
 • viduriavimas,
 • nuovargis,
 • galvos skausmas,
 • miego sutrikimai,
 • depresija,

Jei laiku nepastebėti ir negydomi vitamino B3 trūkumo simptomai, gali atsirasti rimtų komplikacijų, tokių kaip encefalopatija, širdies nepakankamumas, kraujagyslių sutrikimai.

Norėdami išvengti vitamino B3 stokos, turite užtikrinti, jog suvartojate pakankamai šio vitamino. Pagrindiniai niacino šaltiniai yra mėsa, žuvis, kiaušiniai, pieno produktai, ankštiniai augalai, riešutai ir sėklos. Be to, kai kurie grūdai yra praturtinti vitaminu B3, kad padidintų jo kiekį maiste.

Tačiau svarbu paminėti, kad kai kurių žmonių organizmas gali turėti sunkumų virškindamas ar perdirbdamas vitaminą B3, todėl jie gali vystytis stoką net ir suvartoję pakankamai šio vitamino.

Vitamino B3 chemine formule

Vitamino B3 nauda sveikatai

Vitaminas B3 turi daug naudingų savybių, kurios padeda palaikyti optimalią sveikatą. Štai keletas pagrindinių vitaminas B3 privalumų:

Pirma, vitaminas B3 yra svarbus energijos gamybai organizme. Jis padeda keletu būdų, pavyzdžiui, skatina angliavandenių ir riebalų oksidaciją, kad iš jų būtų pagamintos energijos molekulės – ATP (adenozintrifosfatas). Be to, vitaminas B3 padeda gaminti energiją iš kai kurių aminorūgščių. Taigi, su pakankamu niacino kiekiu, jūsų organizmas gali efektyviau paversti maistą į energiją, kad jūsų kūnas galėtų veikti tinkamai.

Antra, vitaminas B3 padeda sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Tyrimai rodo, kad pakankamas niacino kiekis gali sumažinti blogojo cholesterolio (LDL) lygį ir padidinti gerojo cholesterolio (HDL) kiekį kraujyje. Be to, vitaminas B3 gali mažinti trigliceridų kiekį, kuris yra riebalų forma, susijusi su širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Taigi, vitaminas B3 gali padėti išlaikyti sveiką kraujotakos sistemą ir apsaugoti nuo širdies bei kraujagyslių problemų.

Trečia, vitaminas B3 gali padėti gerinti smegenų funkciją. Niacinas yra svarbus nervų ląstelių komunikacijai ir gali padėti apsaugoti nuo smegenų pažeidimų, susijusių su amžiumi. Be to, vitaminas B3 padeda gaminti serotonino – neurotransmiterį, kuris reguliuoja nuotaiką, miegą ir apetitą. Pakankamas vitaminas B3 kiekis gali padėti sumažinti depresijos, nerimo ir kitų nuotaikos sutrikimų riziką.

Vitamino B3 papildai: tipai ir naudojimas

Vitaminas B3 papildai gali būti naudingi tiems, kurie negali gauti pakankamai šio vitamino iš maisto ar kuriems reikia papildomo niacino kiekio dėl tam tikrų sveikatos problemų. Yra keli pagrindiniai vitamin B3 papildų tipai:

 1. Niacinas (nikotino rūgštis) – tai labiausiai paplitęs vitaminas B3 papildas, kuris yra veiksmingas mažinant cholesterolio kiekį ir trigliceridus. Tačiau šis papildas gali sukelti šalutinį poveikį, vadinamą “niacino flush”, kuris pasireiškia odos paraudimu, deginimu ir niežuliu. Šis šalutinis poveikis dažniausiai yra laikinas ir nėra pavojingas sveikatai.
 2. Niacinamidas – tai vitaminas B3 forma, kuri neturi “niacino flush” šalutinio poveikio. Tačiau ji nėra tokia veiksminga cholesterolio ir trigliceridų kiekiui mažinti. Niacinamidas yra dažnai naudojamas odos problemoms gydyti, pavyzdžiui, spuogams ir raudonai odai.
 3. Inozitol heksanikotinatas – tai dar viena vitaminas B3 forma, kuri taip pat neturi “niacino flush” šalutinio poveikio. Ji gali būti naudojama cholesterolio ir trigliceridų kiekiui mažinti, tačiau jos veiksmingumas yra mažesnis nei nikotino rūgšties.

Norint naudoti vitamin B3 papildus, pirmiausia turite vartoti tik kokybiškus ir gerai vertinamus vitaminus. Paprastai rekomenduojama pradėti nuo mažiausios dozės ir palaipsniui ją didinti, kad sumažintumėte galimą šalutinį poveikį ir padidintumėte toleranciją.

Rekomenduojama paros vitamino B3 dozė

Rekomenduojama paros vitamin B3 dozė priklauso nuo amžiaus, lyties, sveikatos būklės ir kitų individualių veiksnių. Štai bendrosios rekomenduojamos paros dozės skirtingoms amžiaus grupėms:

 • Kūdikiams (0-6 mėn.): 2 mg
 • Vaikams (7-12 mėn.): 4 mg
 • Vaikams (1-3 m.): 6 mg
 • Vaikams (4-8 m.): 8 mg
 • Vaikams (9-13 m.): 12 mg
 • Vyrams (14 m. ir vyresniems): 16 mg
 • Moterims (14 m. ir vyresnėms): 14 mg
 • Nėščioms moterims: 18 mg
 • Maitinančioms moterims: 17 mg1

Svarbu paminėti, kad šios rekomendacijos yra bendrosios ir individualus vitamin B3 poreikis gali skirtis. Jei manote, kad turite vitaminas B3 stoką arba norite patikrinti savo niacino kiekį organizme, pasitarkite su gydytoju arba dietologu.

Galimas šalutinis vitamin B3 perdozavimo poveikis

Nors vitaminas B3 yra svarbus sveikatai, per didelė dozė gali sukelti šalutinį poveikį ir netgi būti pavojinga sveikatai. Vitamin B3 perdozavimo simptomai gali apimti:

 • Oda: odos paraudimas, deginimas, niežulys
 • Virškinimo sistema: pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmas
 • Kepenys: kepenų funkcijos sutrikimas, padidėjęs kepenų fermentų kiekis
 • Kraujagyslės: kraujospūdžio sumažėjimas, kraujotakos sutrikimai

Jei įtariate, kad esate perdozavę vitamino B3, nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba skubios medicinos pagalbos tarnybą. Geriausias būdas išvengti perdozavimo yra laikytis rekomenduojamų paros dozių ir nenaudoti didesnių vitamin B3 kiekių be gydytojo ar dietologo patarimo.

Vitaminas B3 ir jo vaidmuo odos priežiūroje

Vitaminas B3 yra plačiai naudojamas odos priežiūros produktuose dėl savo antioksidacinio, uždegimą mažinančio irhidratuojančio poveikio. Jis taip pat padeda pagerinti odos tekstūrą ir spalvą, palaiko kolageno ir elastino gamybą ir mažina raukšles bei pigmentines dėmes. Be to, vitaminas B3 gali būti naudingas tiems, kurie kenčia nuo spuogų, ekzemos ir kitų odos problemų.

Vitaminas B3 gali būti naudojamas tiek išorinėje, tiek vidinėje odos priežiūroje. Išorinėje priežiūroje jis dažnai naudojamas kaip dalis kremų, losjonų, serumų ir kitų odos priežiūros produktų. Vidinėje priežiūroje jis gali būti naudojamas vitaminų B komplekse arba kaip atskiras papildas.

Svarbu pasirinkti tinkamą vitaminas B3 formą ir koncentraciją pagal savo odos tipą ir būklę. Paprastai rekomenduojama pradėti nuo mažesnės koncentracijos ir palaipsniui ją didinti, kad sumažintumėte galimą šalutinį poveikį ir padidintumėte odos toleranciją.

Vitaminas B3 produktuose

Išvados: palaikykite subalansuotą vitamino B3 suvartojimą

Vitaminas B3 yra svarbus vitaminas, kuris vaidina svarbų vaidmenį organizme. Jis padeda palaikyti optimalią energijos gamybą, kraujotakos sistemą, smegenų funkciją ir odos sveikatą. Tačiau vitaminas B3 stoka gali sukelti neigiamą poveikį jūsų sveikatai, o per didelis vitamino suvartojimas gali būti pavojingas.

Norint išvengti vitamino B3 stokos ar perdozavimo, svarbu palaikyti subalansuotą niacino suvartojimą iš maisto arba papildų, atsižvelgiant į individualius poreikius ir sveikatos būklę. Taip pat svarbu pasirinkti tinkamą vitamino B3 formą ir koncentraciją pagal savo poreikius ir naudoti ją atsargiai, kad sumažintumėte galimą šalutinį poveikį.

Palaikant subalansuotą vitamino B3 kiekį, galite pasiekti daug naudingų sveikatos privalumų ir išlaikyti optimalią savo kūno funkciją. Taigi, nebijokite patikrinti savo niacino kiekio ir įtraukti vitaminą B3 į savo sveiką gyvenimo būdą.

Susiję straipsniai:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos:

Gamintojai: