cesnako nauda

Įrodyta česnako nauda sveikatai

Ar žinote kokia nauda česnakas turi jūsų organizmui? Tyrimai rodo, kad česnakas gali turėti realios naudos sveikatai, pavyzdžiui, apsaugą nuo peršalimo ir gebėjimą padėti sumažinti kraujospūdį bei blogojo cholesterolio kiekį.

Tegul maistas būna vaistas, o vaistas – tavo maistas.

Hipokratas

Svarbiausia yra žinoti, kaip teisingai galite panaudoti česnaką, tam, kad jis turėtų didžiausią nauda jums.

Česnakuose yra junginių, turinčių gydomųjų savybių

česnakas

Česnakas yra Allium (svogūnų) šeimos augalas. Jis yra glaudžiai susijęs su svogūnais, askaloniniais česnakais ir porais.

Česnakas auga daugelyje pasaulio vietų ir yra populiarus ingredientas dėl savo stipraus kvapo ir skanaus skonio.

Tačiau per visą istoriją pagrindinis česnakas buvo naudojamas sveikatai ir gydomosioms savybėms.1

Jo naudojimą yra gerai aprašiusios daugelis civilizacijų, įskaitant egiptiečių, babiloniečių, graikų, romėnų ir kinų.

Dabar mokslininkai žino, kad didžiąją dalį česnako naudos sveikatai sukelia sieros junginiai, kurie susidaro, kai česnako skiltelė supjaustoma, susmulkinama ar kramtoma.2

Kiti junginiai, kurie gali turėti įtakos sveikatai, yra dialilo disulfidas ir s-alilo cisteinas.

Sieros junginiai iš česnako patenka į kūną iš virškinamojo trakto. Tada jie keliauja po visą kūną, darydami stiprų biologinį poveikį.

Česnakas yra svogūnų šeimos augalas, auginamas dėl savo išskirtinio skonio ir naudos sveikatai. Jame yra sieros junginių, kurie, kaip manoma, yra atsakingi už kai kurias naudas sveikatai.

Česnakas yra labai maistingas, tačiau turi labai mažai kalorijų

Česnakas yra neįtikėtinai maistingas.

Vienoje skiltelėje (3 gramuose) žalio česnako yra:

Taip pat yra 4,5 kalorijos, 0,2 g baltymų ir 1 gramas angliavandenių.

Česnakuose taip pat yra įvairių kitų maistinių medžiagų.

Česnakas turi mažai kalorijų ir turi daug vitamino C, vitamino B6 ir mangano. Jame taip pat yra įvairių kitų maistinių medžiagų pėdsakų.

Česnakas gali padėti apsisaugoti nuo ligų, įskaitant peršalimą

Yra žinoma, kad česnako vartojimas stiprina imuninės sistemos funkciją.

12 savaičių tyrimas parodė, kad kasdienis česnakų papildas sumažino peršalimo ligų skaičių 63%, palyginti su placebu.3

Vidutinė peršalimo simptomų trukmė taip pat sutrumpėjo 70% – nuo 5 dienų placebo grupėje iki vos 1,5 dienos česnaką vartojančioje grupėje.

Kitas tyrimas parodė, kad didelė sendinto česnako ekstrakto dozė (2,56 gramo per dieną) sumažino sergančių peršalimu ar gripu, skaičių 61%

Česnako vartojimas gali padėti užkirsti kelią tokioms ligoms kaip gripas bei peršalimas. Taip pat ir sumažinti jų poveikį sveikatai, tačiau prieš darant bet kokias išvadas reikia atlikti daugiau išsamesnių tyrimų.

Aktyvūs česnako junginiai gali sumažinti kraujospūdį

Širdies ir kraujagyslių ligos, tokios kaip širdies priepuolis ir insultas, sukelia daugiau mirčių nei beveik bet kas kita.4

Aukštas kraujospūdis arba hipertenzija yra vienas iš svarbiausių veiksnių, galinčių sukelti šias ligas.

Tyrimai su žmonėmis parodė, kad česnakų vartojimas turi didelę įtaką kraujospūdžio mažinimui žmonėms, turintiems aukštą kraujospūdį.

Vieno tyrimo metu 600–1 500 mg česnakų ekstrakto kiekio vartojimas buvo toks pat veiksmingas kaip ir vaistas Atenololis.5

Atrodo, kad didelės česnako dozės padeda tiems, kurie turi aukštą kraujospūdį (hipertenzija). Kai kuriais atvejais papildai gali būti tokie pat veiksmingi kaip ir įprasti vaistai.

Kodėl svarbu turėti sveikas kraujagysles – Sveikų kraujagyslių nauda.

Česnakai pagerina cholesterolio kiekį, o tai gali sumažinti širdies ligų riziką

Česnakas gali sumažinti bendrą ir MTL (blogąjį) cholesterolį.

Tiems, kurie turi aukštą cholesterolio kiekį, atrodo, kad česnakų papildai sumažina bendrą ir MTL cholesterolio kiekį apie 10–15%.

Žvelgiant konkrečiai į MTL (blogąjį) ir DTL (gerąjį) cholesterolį, atrodo, kad česnakai mažina MTL, tačiau neturi patikimo poveikio DTL cholestirolio kiekiui.

Didelis trigliceridų kiekis yra dar vienas žinomas širdies ligų rizikos veiksnys, tačiau atrodo, kad česnakai neturi reikšmingo poveikio trigliceridų kiekiui.

Daugelis susiduria su MTL padidėjusiu kiekiu. Išsamią informaciją apie cholestirolį galima rasti – Kaip sumažinti “blogojo” cholesterolio kiekį

Atrodo, kad česnakų papildai sumažina bendrą ir MTL (blogąjį) cholesterolį, ypač tiems, kurie turi aukštą cholesterolio kiekį. Atrodo, kad DTL (gerasis) cholesterolis ir trigliceridai neturi įtakos.

Česnake yra antioksidantų, kurie gali padėti išvengti Alzheimerio ligos ir demencijos

Oksidacinė laisvųjų radikalų žala prisideda prie senėjimo proceso.

Česnakuose yra antioksidantų, kurie palaiko organizmo apsauginius mechanizmus nuo oksidacinės žalos.

Įrodyta, kad didelės česnakų papildų dozės padidina antioksidantų fermentų kiekį. Taip pat žymiai sumažina oksidacinį stresą žmonėms, turintiems aukštą kraujospūdį.6

Poveikis cholesterolio ir kraujospūdžio mažinimui bei antioksidacinės savybės gali sumažinti įprastų smegenų ligų, tokių kaip Alzheimerio liga ir demencija, riziką.

Česnakuose yra antioksidantų, kurie gali padėti apsaugoti nuo ląstelių pažeidimo ir senėjimo. Tai gali sumažinti Alzheimerio ligos ir demencijos riziką.

Česnakas gali padėti gyventi ilgiau

Galimas česnako poveikis ilgaamžiškumui iš esmės yra neįmanomas įrodyti žmonėms.

Tačiau atsižvelgiant į teigiamą poveikį svarbiems rizikos veiksniams, tokiems kaip kraujospūdis, prasminga, tegti, kad česnako vartojimas gali padėti gyventi ilgiau.

Svarbus veiksnys, kad jis gali kovoti su infekcinėmis ligomis, nes tai yra dažna mirties priežastis. Tai ypač aktualu vyresnio amžiaus žmonėms ar žmonėms, turintiems disfunkcinę imuninę sistemą.7

Česnakai turi poveikį lėtinių ligų priežastims, todėl logiška, kad tai taip pat gali padėti gyventi ilgiau.

Česnako papildai ir sportiniai rezultatai

Česnakas buvo viena iš ankstyviausių “našumą gerinančių” medžiagų.

Jis tradiciškai buvo naudojamas senovės kultūrose, siekiant sumažinti nuovargį ir pagerinti darbininkų našumą.

Visų pirma, jis buvo duodamas olimpiniams sportininkams senovės Graikijoje.8

Graužikų tyrimai parodė, kad česnako vartojimas padeda atlikti pratimus, tačiau buvo atlikta labai mažai tyrimų su žmonėmis.9

Viename nedideliame tyrime širdies ligomis sergantiems žmonėms, kurie 6 savaites vartojo česnakų aliejų, didžiausias širdies susitraukimų dažnis sumažėjo 12% ir pagerėjo fizinis pajėgumas.

Česnakas gali pagerinti laboratorinių gyvūnų ir žmonių, sergančių širdies ligomis, fizinį pajėgumą. Nauda žmonėms, sergantiems širdies ligomis, dar nėra galutinai patvirtinta.

Česnako valgymas gali padėti detoksikuoti sunkiuosius metalus organizme

Įrodyta, kad didelėmis dozėmis česnakuose esantys sieros junginiai apsaugo nuo sunkiųjų metalų toksiškumo.

4 savaites trukęs tyrimas su automobilių akumuliatorių gamyklos darbuotojais (kurie turėjo per didelį švino poveikį) parodė, kad česnakai sumažino švino kiekį kraujyje 19%. Tai taip pat sumažino ir daugelį klinikinių toksiškumo požymių, įskaitant galvos skausmą ir kraujospūdį. 10

Vieno tyrimo metu nustatyta, kad česnakai žymiai sumažina švino toksiškumą ir juo susijusius simptomus.

Česnakas gali pagerinti kaulų būklę

Jokie tyrimai su žmonėmis neparodė česnako poveikio kaulų nykimui.

Tačiau graužikų tyrimai parodė, kad jis gali sumažinti kaulų praradimą, padidindamas estrogenų kiekį patelėms.11

Vienas tyrimas su moterimis, kurios patiria menopauzę parodė, kad sauso česnako ekstrakto paros dozė (lygi 2 gramams žalio česnako) žymiai sumažino estrogeno trūkumo žymenį. 12 Tai rodo, kad gali turėti teigiamą poveikį moterų kaulų sveikatai.

Maisto produktai, tokie kaip česnakai ir svogūnai, taip pat gali turėti teigiamą poveikį osteoartritui.

Atrodo, kad česnakas turi tam tikrą naudą kaulų sveikatai, nes padidina estrogenų kiekį moterims, tačiau reikia atlikti daugiau išsamesnių tyrimų.

Česnakus lengva įtraukti į kasdienę mitybą

Česnaką labai lengva įtraukti į savo mitybą. Jis papildo patiekalus, ypač sriubas ir padažus. Stiprus česnako skonis taip pat gali pridėti pojučių prie švelnių receptų.

Česnakas gali būti pateikiamaskeliomis skirtingomis formomis – nesmulkintomis skiltelėmis, smulkiai pjaustyti, trinti, milteliais ir papilduose,(tokiuose, kaip česnako ekstraktas ir česnakų aliejus).

Įprastas būdas naudoti česnaką yra keletą skiltelių šviežio česnako su česnako spaudyle, tada sumaišyti su aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejumi ir šiek tiek druskos. Tai labai paprastas ir maistingas salotų padažas.

Spaudžiamas česnakas

Česnakų šalutinis poveikis

Tačiau atminkite, kad česnakai turi tam tikrų minusų, tokių kaip blogas kvapas. Taip pat yra keletas žmonių, kurie yra alergiški jiems.

Jei turite kraujavimo sutrikimų arba vartojate kraują skystinančius vaistus, prieš didindami česnako vartojimą pasitarkite su gydytoju.

Česnakai yra skanūs ir naudingi. Česnaką galima naudoti pikantiškuose patiekaluose, sriubose, padažuose ir kt.

Dažniausiai užduodami klausimai apie česnaką ir jo naudą

Kokia yra česnako nauda sveikatai?

Česnakas yra žinomas dėl savo antibakterinių, antivirusinių ir grybelių naikinimo savybių. Jis taip pat gali padėti sumažinti kraujospūdį, pagerinti cholesterolio lygį ir stiprinti imuninę sistemą.

Ar česnakas gali sukelti šalutinį poveikį?

Nors česnakas yra saugus daugumai žmonių, kai kurie gali patirti virškinimo sutrikimus, kvėpavimo takų diskomfortą, galvos skausmą ar alergines reakcijas. Jei pastebėjote bet kokį neįprastą simptomą vartodami česnaką, turėtumėte pasikonsultuoti su gydytoju.

Kiek česnako turėčiau valgyti per dieną?

Nėra konkretaus rekomenduojamo česnako kiekio, nes tai priklauso nuo asmeninio toleravimo ir sveikatos būklės. Tačiau dažnai rekomenduojama suvartoti 1-2 skiltelės per dieną.

Svarbu

Tūkstančius metų buvo manoma, kad česnakai turi gydomųjų savybių. Mokslas dabar pradeda tai patvirtinti.

Jei šiuo metu vartojate kraują skystinančius vaistus, prieš drastiškai padidindami česnakų vartojimą, būtinai pasitarkite su gydytoju.

Svarbu nepamiršti, kad kiekvieno sveikata – indivuali ir nėra visiems bendro recepto!

Taigi, jei norite sužinoti kokių maistinių medžiagų šiuo metu jūsų organizmui gali trūkti, sveikatos specialistai rekomenduoja gidą –  “Tavo diena”.

  • Laiku atkreiptike dėmesį į savijautos siunčiamus signalus
  • Papildykite organizmą natūraliais mineralais, vitaminais ir sveikatai reikalingomis maistinėmis medžiagomis.
  • Mėgaukites energija ir gera savijauta kasdiena!

Susiję straipsniai:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos:

Gamintojai: