1
skydliaukes sutrikimai

Skydliaukės sutrikimai ir simptomai: Vadovas apie skydliaukės siunčiamus signalus

Skydliaukė yra mažas, bet svarbus organas, esantis kaklo priekyje. Ji yra atsakinga už skydliaukės hormonų gamybą, kurie yra gyvybiškai svarbūs mūsų organizmo veikimui. Jie reguliuoja mūsų metabolizmą, širdies ritmą, kūno temperatūrą ir net mąstymą. Tuo pačiu metu skydliaukė yra labai pažeidžiama ir dažnai patiria įvairius sutrikimus, dėl kurių atsiranda skydliaukės simptomai.

Skydliaukės sutrikimai gali būti susiję su per dideliu arba per mažu skydliaukės hormonų kiekiu. Per didelis hormonų kiekis gali sukelti hipertireozę, o per mažas – hipotireozę. Abi būklės gali sukelti įvairius skydliaukės simptomus, tokius kaip svorio kritimas arba svorio padidėjimas, nuovargis, depresija, odos ir plaukų pokyčiai, šalčio arba karščio jausmas.

Skydliaukės simptomai gali būti labai įvairūs ir dažnai painiojami su kitų ligų simptomais. Todėl svarbu žinoti, kaip atpažinti skydliaukės simptomus ir kada kreiptis į gydytoją.

Supratimas apie skydliaukės hormonus ir jų normas

Skydliaukė gamina du pagrindinius hormonus – trijodtironiną (T3) ir tiroksiną (T4). Šie hormonai yra atsakingi už daugelį mūsų kūno funkcijų. Jie reguliuoja mūsų metabolizmą, širdies ritmą, kūno temperatūrą ir net mąstymą. Skydliaukės hormonų normos yra labai svarbios mūsų sveikatai.

Skydliaukės hormonų kiekis kraujyje gali svyruoti dėl įvairių priežasčių. Pavyzdžiui, jis gali padidėti dėl streso, infekcijos, nėštumo ar tam tikrų vaistų vartojimo. Kita vertus, skydliaukės hormonų kiekis gali sumažėti dėl skydliaukės sutrikimų, lėtinio nuovargio sindromo, depresijos ar tam tikrų vaistų vartojimo.

Hipertireozė yra būklė, kai skydliaukė gamina per daug hormonų. Tai gali sukelti simptomus, tokius kaip svorio kritimas, širdies plakimas, nerimas, dirglumas, prakaitavimas ir karščio jausmas. Hipotireozė yra būklė, kai skydliaukė gamina per mažai hormonų. Tai gali sukelti simptomus, tokius kaip svorio padidėjimas, nuovargis, depresija, šaltis, sausa oda ir plaukų slinkimas.

skydliaukes sutrikimai

Įdomūs faktai apie skydliaukę

Skydliaukė yra vienas iš mažiausių mūsų kūno organų, bet ji atlieka labai svarbų vaidmenį mūsų sveikatai. Štai keletas įdomių faktų apie skydliaukę, kuriuos galbūt nežinojote.

Pirmiausia, skydliaukė yra vienintelis organas, kuris naudoja jodą. Jis reikalingas skydliaukės hormonų gamybai. Be pakankamo jodo kiekio mūsų dietoje, skydliaukė negali gaminti pakankamai hormonų.

Antra, skydliaukė gali padidėti ir sumažėti. Kai ji gamina per daug hormonų, ji gali padidėti, sukeldama būklę, vadinamą gūžine. Kita vertus, jei ji gamina per mažai hormonų, ji gali sumažėti.

Galiausiai, skydliaukės sutrikimai yra daug dažnesni moterims nei vyrams. Tai gali būti susiję su hormonų svyravimais, kurie vyksta moterų kūne per menstruacijas, nėštumą ir menopauzę.

Dažni skydliaukės sutrikimai

Skydliaukės sutrikimai yra labai dažni. Jie gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, įskaitant genetiką, mitybą, stresą ir tam tikrų vaistų vartojimą. Dažniausi skydliaukės sutrikimai yra hipertireozė, hipotireozė, skydliaukės uždegimas ir skydliaukės mazgeliai.

Hipertireozė yra būklė, kai skydliaukė gamina per daug hormonų. Tai gali sukelti simptomus, tokius kaip svorio kritimas, širdies plakimas, nerimas, dirglumas, prakaitavimas ir karščio jausmas.

Hipotireozė yra būklė, kai skydliaukė gamina per mažai hormonų. Tai gali sukelti simptomus, tokius kaip svorio padidėjimas, nuovargis, depresija, šaltis, sausa oda ir plaukų slinkimas.

Skydliaukės uždegimas, taip pat vadinamas tiroiditas, gali sukelti hipertireozės ar hipotireozės simptomus. Be to, jis gali sukelti kaklo skausmą ir patinimą. Skydliaukės mazgeliai yra maži, paprastai nekenksmingi audinio gabalėliai skydliaukėje. Dauguma mazgelių yra nekenksmingi, bet kai kurie gali būti vėžiniai.

skydliaukes problemos

Skydliaukės simptomų atpažinimas

Skydliaukės simptomai gali būti labai įvairūs ir dažnai painiojami su kitų ligų simptomais. Todėl svarbu žinoti, kaip atpažinti skydliaukės simptomus ir kada kreiptis į gydytoją.

Skydliaukės simptomai gali apimti svorio pokyčius, nuovargį, depresiją, odos ir plaukų pokyčius, šalčio ar karščio jausmą, širdies ritmo pokyčius, mėnesinių pokyčius moterims, raumenų ir sąnarių skausmą, prastą koncentraciją ir atmintį, užkimimą ar sunkumus rijant.

Jei turite bet kokį iš šių simptomų, svarbu kreiptis į gydytoją. Jis gali atlikti skydliaukės hormonų testą, kad nustatytų, ar jūsų skydliaukė veikia tinkamai. Be to, jis gali atlikti kaklo ultragarsą, kad patikrintų, ar yra skydliaukės mazgelių ar kitų abnormalumų.

Specialūs atvejai: Skydliaukės simptomai moterims

Skydliaukės sutrikimai yra daug dažnesni moterims nei vyrams. Tai gali būti susiję su hormonų svyravimais, kurie vyksta moterų kūne per menstruacijas, nėštumą ir menopauzę. Be to, moterys dažniau nei vyrai patiria autoimuninius sutrikimus, kurie gali paveikti skydliaukę.

Skydliaukės simptomai moterims gali apimti svorio pokyčius, nuovargį, depresiją, odos ir plaukų pokyčius, šalčio ar karščio jausmą, širdies ritmo pokyčius ir menses pokyčius. Be to, moterys gali patirti nevaisingumą, nėštumo komplikacijas ir per didelį ar per mažą svorio prieaugį nėštumo metu.

Jei turite bet kokį iš šių simptomų, svarbu kreiptis į gydytoją. Jis gali atlikti skydliaukės hormonų testą, kad nustatytų, ar jūsų skydliaukė veikia tinkamai. Be to, jis gali atlikti kaklo ultragarsą, kad patikrintų, ar yra skydliaukės mazgelių ar kitų abnormalumų.

skydliaukes pozymiai

Kas yra skydliaukės mazgeliai ir kaip jie gali paveikti jūsų sveikatą?

Skydliaukės mazgeliai yra maži, paprastai nekenksmingi audinio gabalėliai skydliaukėje. Dauguma mazgelių yra nekenksmingi, bet kai kurie gali būti vėžiniai.

Skydliaukės mazgeliai gali būti per dideli ir sukelti kaklo patinimą ar sunkumus rijant. Be to, jie gali sukelti skydliaukės hormonų gamybos pokyčius ir sukelti hipertireozės simptomus, tokius kaip svorio kritimas, širdies plakimas, nerimas, dirglumas, prakaitavimas ir karščio jausmas.

Jei turite skydliaukės mazgelių, svarbu kreiptis į gydytoją. Jis gali atlikti kaklo ultragarsą, kad patikrintų mazgelio dydį ir struktūrą. Be to, jis gali atlikti mazgelio biopsiją, kad nustatytų, ar mazgelis yra vėžinis.

Skydliaukės uždegimas: priežastys ir simptomai

Skydliaukės uždegimas (patinimas), taip pat vadinamas tiroiditas. Tai gali atsirasti dėl infekcijos, autoimuninės ligos, radiacijos terapijos ar tam tikrų vaistų vartojimo.

Skydliaukės uždegimas gali sukelti neįprastai aukštą hipertireozės ar žemą hipotireozės skydliaukės hormonų kiekį kraujyje. Be to, jis gali sukelti kaklo skausmą ir patinimą. Kai kurie žmonės gali patirti karščiavimą, galvos skausmą ir gerklės skausmą.

Jei turite bet kokį iš šių simptomų, svarbu kreiptis į gydytoją. Jis gali atlikti skydliaukės hormonų testą, kad nustatytų, ar jūsų skydliaukė veikia tinkamai. Be to, jis gali atlikti kaklo ultragarso tyrimą.

skydliaukes uzdegimas

Skydliaukės problemos ir susijusios ligos

Skydliaukės problemos gali sukelti arba būti susijusios su kitomis ligomis. Pavyzdžiui, hipertireozė gali sukelti osteoporozę, širdies ritmo sutrikimus ir akies problemas. Hipotireozė gali sukelti aukštą cholesterolio kiekį, depresiją ir nevaisingumą.

Kai kurie žmonės gali turėti genetinį polinkį į skydliaukės problemas. Be to, tam tikros ligos, tokios kaip 1 tipo diabetas ir reumatoidinis artritas, gali padidinti skydliaukės problemų riziką.

Jei turite skydliaukės problemas, svarbu kreiptis į gydytoją. Jis gali atlikti skydliaukės hormonų testą, kad nustatytų, ar jūsų skydliaukė veikia tinkamai.

Papildai skydliaukei: nauda, saugumas ir patarimai

Papildai skydliaukei yra gana populiarūs tarp žmonių, kurie nori pagerinti savo skydliaukės sveikatą, tačiau ar jie tikrai veiksmingi ir saugūs? Aptarsime įvairius skydliaukei papildus, jų naudą, saugumą ir rekomendacijas vartojimui.

Efektyviausių skydliaukės papildų sąrašas:

 1. Cinkas
 2. Geležis
 3. Vitaminas A
 4. Selenas
 5. Jodas
 6. Vitaminas D
 7. Vitaminas B12

Cinkas

Cinkas yra svarbus mikroelementas, reikalingas skydliaukės funkcijai. Cinkas vaidina svarbų vaidmenį skydliaukės hormonų sintezėje ir metabolizme.

Per didelis cinko kiekis ilgą laiką gali sukelti virškinimo sutrikimo simptomų, sumažinti vario kiekį organizme arba sumažinti imunitetą.

Cinko šaltiniai maisto produktuose:

 • Austrės
 • Raudona mėsa
 • Paukštiena
 • Jūros gerybės, pvz., krabai ir omarai

Geležis

Geležies stygius anemija gali sukelti hipotireozę.

Tačiau per didelis geležies kiekis gali sukelti toksiškumą, sumažinti cinko absorbciją ir sąveikauti su vaistais.

Geležies tabletės ir multivitaminai, kuriuose yra geležies, gali paveikti organizmo gebėjimą absorbuoti tiroksiną. Kai kuriems žmonėms, sergantiems hipotireoze, gūžiniais ar skydliaukės vėžiu, gali tekti vartoti tiroksino vaistus. Todėl kai kurie gydytojai rekomenduoja palaukti kelias valandas po tiroksino vartojimo prieš vartojant geležies papildą.

Geležies šaltiniai maisto produktuose:

 • Liesa mėsa
 • Jūros gerybiniai
 • Paukštiena
 • Fortifikuoti pusryčių dribsniai
 • Baltieji pupelių
 • Lęšiai
 • Špinatai
 • Inkstų pupelės
 • Žirniai

Vitaminas A

Vitaminas A reguliuoja skydliaukės hormonų metabolizmą ir slopina skydliaukę stimuliuojantį hormoną (TSH).

2017 m. apžvalgoje pabrėžiama, kad vitaminas A atlieka esminį vaidmenį skydliaukės funkcijoje. Pavyzdžiui, vitamino A trūkumas gali pabloginti skydliaukės sutrikimus, atsiradusius dėl jodo trūkumo. Retinoidai, viena iš vitamino A formų, gali neigiamai paveikti jodo metabolizmą.

Tačiau tyrėjai teigia, kad reikia atlikti daugiau tyrimų, kad patvirtintų skydliaukės sutrikimų gydymo vitamino A naudą.

Vitamino A šaltiniai maisto produktuose:

 • Jautienos kepenys
 • Lašiša
 • Žaliosios lapinės daržovės
 • Pieno produktai

Papildai Graveso ligai

Graveso liga yra autoimuninė liga, sukelianti hipertireozę. Jei gydytojas negydo Graveso ligos, tai gali sukelti rimtų sveikatos problemų su širdimi, raumenimis ir kaulais bei paveikti kūdikį nėštumo metu.

 • Selenas: Seleno papildymas gali pagerinti kai kurių skydliaukės vaistų veikimą ir skatinti skydliaukės sveikatą žmonėms, sergantiems Graveso liga. Asmuo galėtų kalbėtis su savo gydytoju apie 6 mėnesių bandomąjį seleno vartojimo laikotarpį.
 • Vitaminas D: Žmonės, sergantys Graveso liga, gali būti labiau linkę į vitamino D trūkumą, todėl papildymas arba vitamino D turtingų maisto produktų vartojimas galėtų padėti kompensuoti šį trūkumą. Reikia atlikti daugiau tyrimų, kad patvirtintume kitas vitamino D naudas Graveso ligai.
 • Vitaminas B12: Žmonės, sergantys Graveso liga, gali turėti didesnę vitamino B12 trūkumo riziką. Vitamino B12 trūkumo simptomus gali užmaskuoti skydliaukės disfunkcijos simptomai. Asmuo turėtų aptarti vitamino B12 papildų arba maistinį įvairinimą su savo gydytoju.

Papildai skydliaukės vėžiui

Skydliaukės vėžys yra penktas dažniausiai pasitaikantis vėžys moterims JAV. Tačiau iki šiol neaiškus mitybos ir papildų poveikis šiai ligai.

2020 m. apžvalgoje tyrinėtojai nagrinėjo ryšį tarp skydliaukės vėžio, mitybos veiksnių ir mitybos įpročių.

Autoriai padarė išvadą, kad jodo trūkumo koregavimas gali padaryti skydliaukės vėžio pogrupius mažiau agresyvius, nekeisdami bendros vėžio rizikos.

Be to, jie pažymėjo, kad seleno ir vitamino D papildymo klinikinis naudingumas vis dar neaiškus.

Kaip saugiai rinktis papildus

Žmonėms, sergantiems skydliaukės sutrikimais, būtina pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu, kad įsitikintų, jog papildai jiems yra saugūs. Kai kurie papildai gali sąveikauti su asmens vartojamais vaistais arba būti nesaugūs vartoti prieš operaciją ar chemoterapiją.

Maisto ir vaistų administracija (FDA) nereguliuoja maisto papildų saugumo ir veiksmingumo, tačiau ji sukūrė geras gamybos praktikas maisto papildų gamintojams. Be to, žmonės gali ieškoti kokybės užtikrinimo ženklų iš nepriklausomų organizacijų.

Skydliaukės tyrimo normų svarba

Skydliaukės tyrimų normos yra labai svarbios, nes jos padeda gydytojui nustatyti, ar jūsų skydliaukė veikia tinkamai. Skydliaukė gamina du pagrindinius hormonus – tiroksiną (T4) ir trijodtironiną (T3), kurie padeda reguliuoti kūno medžiagų apykaitą. Be to, skydliaukę stimuliuojantis hormonas (TSH) išskiriamas hipofizės ir reguliuoja skydliaukės hormonų gamybą.

Skydliaukės hormonų normos gali skirtis priklausomai nuo asmens amžiaus, lyties ir sveikatos būklės. Paprastai T4 normos yra nuo 4,5 iki 11,2 mikrogramų decilitre, o T3 normos – nuo 100 iki 200 nanogramų decilitre. TSH normos paprastai yra nuo 0,4 iki 4,0 milijonų vienetų litro.

Jei skydliaukės hormonų kiekis yra per didelis arba per mažas, tai gali rodyti skydliaukės problemas. Pavyzdžiui, aukštas TSH lygis gali rodyti hipotireozę, o žemas TSH lygis gali rodyti hipertiroidizmą. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į kitus skydliaukės simptomus, nes kiekvienas asmuo gali reaguoti į skydliaukės problemas skirtingai.

skydliaukes hormonai

Kaip valdyti ir gydyti skydliaukės sutrikimus

Skydliaukės simptomų valdymas ir gydymas priklauso nuo jūsų skydliaukės problemos tipo. Priklausomai nuo skydliaukės simptomų, gydymas gali apimti vaistus, chirurgiją, radijo jodo terapiją arba hormonų pakeitimo terapiją.

Hipertiroidizmo gydymas dažniausiai apima vaistus, kurie sumažina skydliaukės hormonų gamybą, radijo jodo terapiją, kuri sunaikina skydliaukės ląsteles ir mažina hormonų gamybą, arba chirurgiją, kurioje pašalinama dalis skydliaukės. Hipotireozės gydymas dažniausiai apima hormonų pakeitimo terapiją, kurioje naudojami dirbtiniai skydliaukės hormonai.

Skydliaukės simptomų valdymas taip pat gali apimti gyvenimo būdo pokyčius, tokius kaip sveika mityba, reguliarus fizinis aktyvumas ir streso valdymas. Svarbu nepamiršti, kad skydliaukės simptomai gali būti lėtiniai ir reikalauti nuolatinio gydymo ir priežiūros.

Dažnai užduodami klausimai apie skydliaukę

Kas yra skydliaukė?

Skydliaukė yra maža, drugelio formos liauka, esanti gerkloje, tiesiai po Adamo obuoliu. Ji gamina hormonus, kurie reguliuoja daugelį organizmo funkcijų, įskaitant medžiagų apykaitą, šilumos gamybą ir kraujospūdį.

Kokie yra skydliaukės simptomai?

Skydliaukės simptomai gali būti labai įvairūs, nes šis organas reguliuoja daugybę kūno funkcijų. Kai skydliaukė veikia per aktyviai (hipertireozė), gali pasireikšti tokie simptomai kaip svorio netekimas, padidėjęs apetitas, nerimas, dirglumas, širdies plakimas, padidėjęs prakaitavimas, silpnumas raštuose, drebulys. Kai skydliaukė veikia per silpnai (hipotireozė), gali pasireikšti tokie simptomai kaip svorio padidėjimas, nuovargis, depresija, sausa oda, plaukų slinkimas, šaltis.

Kaip diagnozuojama skydliaukės būklė?

Skydliaukės būklė dažniausiai diagnozuojama atliekant kraujo tyrimus, kurie nustato skydliaukės hormonų lygį. Kartais gali būti atliekami ir kiti tyrimai, tokie kaip ultragarsas ar radioaktyviosios jodo absorbcijos tyrimas.

Kokios yra skydliaukės normos?

Skydliaukės normos yra laboratorinių tyrimų rezultatai, kurie rodo, ar skydliaukė veikia tinkamai. Pagrindiniai tyrimai yra TSH (skydliaukę stimuliuojančio hormono), FT4 (laisvojo tiroksino) ir FT3 (laisvojo trijodtironino) koncentracijos kraujyje matavimai. Normos gali šiek tiek skirtis priklausomai nuo laboratorijos, tačiau paprastai TSH norma yra nuo 0.4 iki 4.0 mIU/L, FT4 – nuo 9.0 iki 25.0 pmol/L, FT3 – nuo 2.6 iki 5.7 pmol/L.

Kaip gydomi skydliaukės sutrikimai?

Skydliaukės sutrikimų gydymas priklauso nuo sutrikimo tipo. Hipotireozė dažniausiai gydoma hormonų pakeitimo terapija, o hipertireozė gali būti gydoma vaistais, radioaktyviuoju jodu ar chirurgija.

Ar galima užkirsti kelią skydliaukės sutrikimams?

Nors kai kurie skydliaukės sutrikimai gali būti genetiniai ir neįmanoma užkirsti jiems kelio, sveikas gyvenimo būdas, įskaitant subalansuotą mitybą ir reguliarų fizinį aktyvumą, gali padėti išlaikyti skydliaukės sveikatą.

Išvados: skydliaukės sveikatos stebėjimo svarba

Skydliaukė yra labai svarbus organas, kuris reguliuoja daugelį kūno funkcijų. Skydliaukės simptomai gali turėti didelės įtakos jūsų gyvenimo kokybei, todėl svarbu stebėti savo skydliaukės sveikatą.

Skydliaukės sveikatos stebėjimas apima reguliarius tyrimus, kad būtų galima nustatyti skydliaukės hormonų pusiausvyros pokyčius. Be to, svarbu atkreipti dėmesį į skydliaukės simptomus, ypač jei jie yra nauji arba pasikeitę. Jei patiriate bet kokius skydliaukės simptomus, turėtumėte kreiptis į gydytoją, kad galėtumėte nustatyti skydliaukės problemų priežastį ir pradėti gydymą kuo greičiau.

Skydliaukės sveikatos stebėjimas taip pat apima sveiko gyvenimo būdo laikymąsi, įskaitant sveiką mitybą, reguliarų fizinį aktyvumą ir streso valdymą. Sveikas gyvenimo būdas gali padėti išlaikyti skydliaukės hormonų pusiausvyrą ir sumažinti skydliaukės simptomų riziką.

Galų gale, skydliaukės simptomai yra labai individualūs ir gali reikalauti individualizuoto gydymo plano. Svarbu bendradarbiauti su gydytoju, kad galėtumėte rasti geriausią būdą valdyti savo skydliaukės simptomus ir išlaikyti savo skydliaukės sveikatą.

Susiję straipsniai:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos:

Gamintojai: