vitaminu trukumas savijauta

Vitaminų trūkumas: kaip atpažinti ir kaip jo išvengti

Vitaminų trūkumas yra būklė, kai organizmas negauna arba nesugeba absorbuoti pakankamai vitaminų, kurių reikia normaliam kūno funkcionavimui. Jūsų kūnas reikalauja daugelio skirtingų vitaminų, kad galėtų veikti tinkamai – kiekvienas iš jų atlieka svarbų vaidmenį jūsų sveikatai.

Vitaminų trūkumas gali sukelti didelių sveikatos problemų. Šiame straipsnyje mes apžvelgsime kaip atpažinti vitaminų trūkumo simptomus ir kaip šį trūkumą kompensuoti.

Vitaminų svarba žmogaus organizmui

Vitaminai yra būtini žmogaus organizmui normaliai funkcionuoti ir vystytis. Jie dalyvauja įvairiuose organizmo procesuose, tokiuose kaip audinių sudarymas ir energijos gamyba. Tačiau, dažnai atsitinka taip, kad mūsų organizmas patiria vitaminų trūkumą, o mes į tai neatsižvelgiame.

neaisku kuriu vitaminu truksta

Atkreipkite dėmesį į signalus

Organizmas mums siunčia įvairius signalus, kai jam trūksta tam tikrų vitaminų. Tai gali būti lengva mėlynė po susižalojimo, problemos su regėjimu, plaukų slinkimas ir pan. Jeigu pastebėjote vienokių ar kitokių neigiamų pokyčių, tai gali rodyti, kad jums trūksta tam tikrų vitaminų.

Vitaminų trūkumas gali sukelti įvairias sveikatos problemas, kurios gali būti rimtos ir ilgalaikės. Tačiau, daugelio vitaminų trūkumo simptomai yra neryškūs ir gali būti lengvai painiojami su kitomis sveikatos problemomis.

Vitaminų trūkumo priežastys

Dažniausiai vitaminų trūkumas atsiranda dėl nepilnavertės mitybos. Jei jūsų mityba yra nepakankama ir nėra įvairi maistinėmis medžiagomis, jūsų kūnas gali pradėti kentėti nuo vitaminų trūkumo. Tačiau gali būti ir kitų priežasčių, tokiose kaip tam tikrų ligų ar vaistų vartojimas. Tam tikrų vaistų vartojimas, gali trukdyti vitaminų absorbcijai. Taip pat, tam tikros sveikatos būklės, tokios kaip virškinimo sistemos ligos, gali apsunkinti vitaminų absorbciją ir naudojimą.

Taip pat yra ir kitų veiksnių, kurie gali padidinti vitaminų trūkumo riziką. Pavyzdžiui, nėščios moterys ir vegetarai gali turėti didesnę riziką susirgti tam tikrų vitaminų trūkumu, nes jie gali turėti sunku gauti visus reikiamus vitaminus iš savo mitybos.

Ankstesniame straipsnyje vitaminų ir mineralų pasisavinimas aptarėme, kas yra svarbu, kad organizmas pasisavintų kuo daugiau maistinių medžiagų.

Tam tikrų vaistų vartojimas gali neleisti įsisavinti organizmui vitaminų.
vitaminu spektras

Vitaminų trūkumo simptomai ir požymiai

Vitaminų trūkumo simptomai gali skirtis priklausomai nuo to, kokio vitamino trūksta, tačiau yra keletas bendrų požymių, kuriuos galima pastebėti. Pavyzdžiui, nuovargis, silpnumas, odos problemos (sausa oda, pleiskanoja oda), plaukų slinkimas, lūžimai ir opos burnoje gali būti vitaminų trūkumo požymiai.

Kiti simptomai gali būti specifiškesni tam tikriems vitaminų trūkumams. Pavyzdžiui, vitamino C trūkumas gali sukelti skorbuto simptomus, kurie apima dantų irimą, odos kraujavimą ir sausą odą. Vitamino D trūkumas gali sukelti kaulų skausmą ir silpnumą, o vitamino B12 trūkumas gali sukelti anemiją, nervų pažeidimus ir psichologines problemas (nerimas…).

Svarbu nepamiršti, kad vitaminų trūkumo simptomai gali būti subtilūs ir gali atsirasti laikui bėgant. Jei jūs patiriate bet kokius simptomus, kurie jums kelia nerimą, turėtumėte kreiptis į gydytoją.

Vitaminų trūkumo sveikatos pasekmės

Vitaminų trūkumas gali turėti rimtų sveikatos pasekmių. Kiekvienas vitaminas atlieka svarbų vaidmenį mūsų organizme, todėl, jei trūksta bet kurio iš jų, tai gali sukelti įvairias sveikatos problemas.

Pavyzdžiui, vitamino A trūkumas gali sukelti aklumą, o vitamino D trūkumas – kaulų minkštėjimą ir deformacijas. Vitamino K trūkumas gali sukelti kraujavimo sutrikimus, o vitamino B12 trūkumas – nervų pažeidimus ir psichologines problemas.

Vitaminų trūkumas taip pat gali pakenkti jūsų imuninei sistemai, dėl ko gali padidėti infekcijų rizika. Be to, jis gali turėti įtakos jūsų energijos lygiui, nuotaikai ir bendrai gerovei.

Vitaminų trūkumo diagnozavimas

Jeigu jūs ar Jūsų sveikatos specialistas įtaria, kad jums gali trūkti vitaminų, jis gali pasiūlyti atlikti kraujo tyrimą. Kraujo tyrimo rezultatai gali padėti nustatyti, ar jūsų kūnas turi pakankamai tam tikrų vitaminų.

Jūsų gydytojas taip pat gali paprašyti jūsų aprašyti savo mitybos įpročius, kad galėtų įvertinti, ar jūs gaunate pakankamai vitaminų iš maisto. Be to, jis gali paprašyti jūsų apie bet kokius simptomus, kuriuos jūs patiriate.

Taip pat gera galimybė suprasti kokių vitaminų gali trūkti atlikus sveikatos testą “Tavo diena”, kurio pabaigoje atrasite, kokių maistinių medžiagų tikėtina Jums labaiusiai reikia ir kurių papildymas suteiks daugiausiai naudos.

Svarbu atsiminti, kad vitaminų trūkumo diagnozė turi būti atlikta profesionalaus sveikatos priežiūros specialisto. Jei jūs įtariate, kad jums gali trūkti vitaminų, kreipkitės į gydytoją.

naturalus papildai ir vaisiai

Labiausiai paplitę vitaminų trūkumai

Vitaminas A

Vitaminas A yra ypač svarbus regėjimo procesui. Jeigu pastebite, kad sunku matyti tamsoje, akių niežėjimas arba sausėja akys ir oda, tai gali rodyti vitamino A trūkumą. Šio vitamino yra žuvyje, kepenėlėse, kiaušiniuose, svieste bei kituose pieno produktuose.

Vitaminas D

Vitaminas D yra svarbus kaulų mineralizacijai. Trūkstant vitamino D, sutrinka kalcio kaupimasis kauliniame audinyje, o tai gali sukelti kaulų deformaciją. Šio vitamino trūkumą galima kompensuoti vartojant žuvų taukus arba mėsą.

Vitaminas E

Vitaminas E yra svarbus nėščioms ir maitinančioms moterims, taip pat vaikų susilaukti planuojančioms poroms. Trūkstant vitamino E, gali būti sudėtinga pastoti ir išnešioti kūdikį, taip pat tai gali būti sumažėjusio lytinio potraukio priežastis. Šio vitamino yra žuvyje, kepenėlėse, kiaušiniuose, svieste bei kituose pieno produktuose.

Vandenyje tirpstantys vitaminai

Vandenyje tirpstantys vitaminai, pavyzdžiui, vitaminas C, yra svarbūs kraujagyslių stiprinimui, geležies pasisavinimui ir imuninės sistemos stiprinimui. Jeigu pastebėjote, kad atsiranda kraujo pėdsakų ant dantų šepetėlio arba obuolio, tai gali reikšti, kad jums trūksta vitamino C. Šio vitamino yra daugumoje vaisių uogų ir daržovių, ypač erškėčiuose, spanguolėse, citrusiniuose vaisiuose ir raugintuose kopūstuose.

Vitaminas P

Vitaminas P yra dažnai rndamas ten kur yra ir vitamino C, ypač citrusiniuose vaisiuose. Šis vitaminas yra svarbus peršalimo ligų profilaktikai.

B grupės vitaminai

B grupės vitaminai yra būtini darniam mūsų nervų sistemos darbui ir normalioms odos bei gleivinių funkcijoms. Jeigu pastebėjote, kad suskilinėjo lūpų kampučiai, peršti akis, pradėjo varginti stomatitas, tai gali reikšti, kad jums trūksta vitaminų B1, B2, B6. Šių vitaminų yra piene, mielėse, vaisiuose ir daržovėse, grūdinėse kultūrose.

enegija kai organizmas turi vitaminu

Vitaminų trūkumo kompensavimas

Vitaminų trūkumas gali būti kompensuotas ne tik vartojant maisto produktus, kuriuose yra daug vitaminų, bet ir vartojant maisto papildus. Tačiau, prieš pradėdami vartoti maisto papildus, turėtumėte gerai pasirinkti tinkamus ir kokybiškus maisto papildus.

Vitaminų trūkumo prevencija ir gydymas dažniausiai apima mitybos pokyčius ir papildomų vitaminų vartojimą. Svarbiausias žingsnis siekiant išvengti vitaminų trūkumo yra subalansuota ir įvairi mityba.

Jei jūs jau kenčiate nuo vitaminų trūkumo, jūsų gydytojas gali rekomenduoti vartoti vitaminų papildus. Tačiau vitaminų papildai neturėtų būti naudojami kaip maisto pakaitalas, o tik kaip papildoma priemonė.

Kartais gali būti reikalingas gydymas, kad būtų galima pašalinti vitaminų trūkumo priežastis. Pavyzdžiui, jei vitaminų trūkumas yra susijęs su virškinimo sistemos liga, gali būti reikalingas gydymas, skirtas šiai ligai gydyti.

Subalansuotos mitybos svarba

Siekiant išvengti vitaminų trūkumo subalansuota mityba yra labai svarbi siekiant išvengti vitaminų trūkumo. Jūsų mityba turėtų apimti įvairių maisto produktų, kurie suteikia visus reikiamus vitaminus.

Tai apima vaisius ir daržoves, grūdus, baltymus ir pieno produktus. Kiekvienas iš šių maisto produktų grupių suteikia skirtingus vitaminus, todėl svarbu valgyti įvairų maistą.

Pavyzdžiui, vaisiai ir daržovės yra puikus vitamino C šaltinis, o grūdai yra geras B vitaminų šaltinis. Baltymai, pavyzdžiui, mėsa ir kiaušiniai, yra geras vitamino B12 šaltinis, o pieno produktai yra geras vitamino D šaltinis.

Vitaminų perteklius

Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad ne tik vitaminų trūkumas, bet ir jų perteklius gali pakenkti mūsų sveikatai. Todėl svarbu neviršyti rekomenduojamos dozės.

grozis kai organizmas turi vitaminu

Vitaminų papildai: ar jums jų reikia?

Vitaminų papildai gali būti naudingi tiems, kurie negali gauti pakankamai vitaminų iš maisto arba kuriems dėl tam tikrų sveikatos būklių reikia didesnės vitaminų dozės.

Vitaminų papildai gali padėti užpildyti mitybos spragas, tačiau jie neturėtų būti naudojami kaip maisto pakaitalai. Geriausias būdas gauti reikiamą vitaminų kiekį yra valgyti įvairų, subalansuotą maistą, kuris apima įvairius maisto produktus, tokius kaip daržovės, vaisiai, grūdai, baltymai ir pieno produktai.

Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad per didelis vitaminų vartojimas taip pat gali sukelti sveikatos problemas. Kai kurie vitaminai, tokie kaip vitaminas A, D, E ir K, yra riebaluose tirpūs vitaminai, kurie gali kauptis organizme ir sukelti toksinį poveikį, jei juos vartojate per daug. Todėl, vartodami vitaminų papildus, svarbu laikytis rekomenduojamos dozės.

Nors subalansuota mityba yra geriausias būdas gauti reikiamus vitaminus, kartais gali būti naudinga vartoti vitaminų papildus. Ypač tai gali būti naudinga žmonėms, kurie negali gauti pakankamai vitaminų iš savo mitybos, pavyzdžiui, vegetarams ar veganams.

Dažnai užduodami klausimai apie vitaminų trūkumą

Žemiau pateikti keli dažnai užduodami klausimai apie vitaminų trūkumą, kuriuos galite turėti.

Kokie yra vitaminų trūkumo simptomai?

Kaip minėta anksčiau, vitaminų trūkumo simptomai gali būti įvairūs ir priklauso nuo to, kokio vitamino trūksta. Kai kuriems žmonėms gali pasireikšti nuovargis, silpnumas, odos bėrimai ar plaukų slinkimas. Kiti gali patirti nuotaikos svyravimus, koncentracijos sutrikimus ar mėšlungį.

Kas sukelia vitaminų trūkumą?

Vitaminų trūkumą gali sukelti daugybė priežasčių. Vienas iš pagrindinių veiksnių yra netinkama mityba. Jei jūsų dietoje trūksta tam tikrų maisto produktų, kurie yra vitaminų šaltiniai, galite patirti vitaminų trūkumą. Be to, kai kurie sveikatos sutrikimai, tokie kaip virškinimo sistemos ligos (viduriavimas…), gali apsunkinti vitaminų absorbciją organizme, todėl gali kilti vitaminų trūkumas.

Ar vitaminų papildai yra saugūs?

Vitaminų papildai yra saugūs vartoti, jei laikomasi rekomenduojamos dozės ir jei pasirenkami kokybiški, natūralūs vitaminai. Vartojant sintetinius vitaminus gali sukelti sveikatos problemas, todėl svarbu vartoti papildus atsakingai.

Pasirūpinkite sveikata išvengdami vitaminų trūkumo

Vitaminų trūkumas yra dažna problema, su kuria susiduria daugelis žmonių. Tačiau su tinkama informacija ir sveikos mitybos principais galima išvengti vitaminų trūkumo ir užtikrinti savo sveikatą.

Valgyti subalansuotą mitybą, kurioje yra įvairių maisto produktų, yra vienas iš geriausių būdų gauti visus reikiamus vitaminus. Tačiau, jei negalite gauti pakankamai vitaminų iš maisto dėl tam tikrų sveikatos būklių arba jei jūsų dietoje trūksta tam tikrų maisto produktų, galite apsvarstyti galimybę vartoti vitaminų papildus.

Prieš pradedant vartoti vitaminų papildus, svarbu pasitarti su gydytoju, kuris gali padėti nustatyti, kokio vitamino jums trūksta ir kokia dozė yra tinkama jūsų poreikiams. Taip pat svarbu atsiminti, kad per didelis vitaminų vartojimas gali sukelti sveikatos problemas, todėl svarbu vartoti papildus atsakingai.

Pasirūpinkite savo sveikata ir išvengkite vitaminų trūkumo. Priklausomai nuo jūsų individualių poreikių, tai gali reikšti įvairesnės dietos laikymąsi, vitaminų papildų vartojimą arba abu variantus. Svarbiausia yra tai, kad jūsų kūnas gauna visus reikiamus vitaminus, kurių jis reikia sveikai veikti.

Susiję straipsniai:

Parašykite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus matomas viešai. Privalomi laukeliai yra pažymėti.

Prisijungti

Registruotis

Atkurti slaptažodį

Įveskite vartotojo vardą arba el. pašto adresą ir gausite nuorodą el. paštu slaptažodžio atkūrimui.

Pagal poreikį:

Kategorijos:

Gamintojai: